26 Eylül 2016 Pazartesi

SORUN KADININ SAÇINDA DEĞİL, SENDE

 Çok uzun bir yazı oldu ama kısaltamadım kusura bakmayın.

Şimdi yıllardır ama yıllardır merak eder dururum. Neden din denince, İslam deyince,  Müslümanlık denince, büyük bir kesim insanın aklına sadece  "kadını kapatmak" ile ilgili konular geliyor? Niye başka konu gelmiyor? Kuran'da, dinde, İslam'da  kadını kapatmak, saçı örtmek, başörtüsü DIŞINDA başka konu yok mu? Dinin en önemli konusu kadının saçı mı? Başka önemli konu yok mu kadınların kafasındaki kıllardan başka? Allah kainatı, insanları yaratırken ençok kadınların kafasındaki kıllarla mı ilgilenmiş?

Bildiğim kadarıyla

İnsan  öldürmemek
Hak yememek
Açgözlü olmamak
Hayvanlara eziyet etmemek mesela bir eşeğe kaldırabileceğinden aşırı yük yüklememek
Hırsızlık yapmamak,
Kul hakkı almamak
Yalan söylememek
Gıybet etmemek
İftira atmamak
Namaz kılmak
Oruç tutmak
Hac'ca gitmek
Zekat vermek
Anaya, babaya iyi davranmak, öf dememek...
Evlatlara iyi davranmak
Faiz almamak, faiz vermemek

gibi bir dolu  konu daha var. Bu kadar konu varken niye din deyince, Kuran deyince, Allah'ın emirleri deyince akıllarına sadece kadının kapanması geliyor? Niye öteki konular gelmiyor? Bunda sizce de bir tuhaflık yok mu? Mesela Kuran'da yani dinde  FAİZ ALMAK - VERMEK YASAKTIR. HARAMDIR. Bu konusu niye hiç gündeme gelmiyor?

Faiz konusuna aşağıda tekrar döneceğim şimdi kadınları kapatma konusuna devam edeyim:

Şimdi bir erkek sürekli "Kadınları kapatalım"  "Kadınlar okula gitmesin" "kadın çalışmasın", "Kadın süslenmesin"  "Kadın kısa kollu giymesin"  "Kadın pantolon giymesin"  "Kız çocuğu şöyle giyinmesin"  "Kadın şort giymesin" "kadın sokağa çıkmasın" diye şikayet ediyorsa aslında

"Ben sapığım, 5 yaşında çocuktan bile tahrik oluyorum. Onları kapatın ki günaha girmeyeyim."

demek istiyordur.

Bugün böyle bir haber gördük gazetelerde:Müdürün mesajı Burdur'u karıştırdı

Söyleyen çocuklarımızı eğitecek olan bir eğitimci ! ! ! Haberin bir kısmını utanıp mozayiklemişler görünmesin diye. Ama yazmışlar.

Demiş ki, " Bir kadın süslenip, püslenip sokağa çıkarsa, erkekler ona şehvetle bakar (kendi öyle bakıyor ki, herkesi de kendi gibi sanıyor.)ve o kadar erkekle zina yapmış sayılır."


Şimdi bu paylaşımı yapan canlı türü gibilerin akıllarının fikirlerinin kadınların giysisiyle, ne giyeceğiyle, ne giymeyeceğiyle bozduklarının arkasında % 99.9 sapık olmaları yatıyor. Bunlar kadın kolu, saçı, bacağı giyince kuduruyorlar ve o yüzden sorunun kendilerinde olduğunu bildikleri halde, kadını kapatarak kendi sapık dürtülerini engelleyeceklerini sanıyorlar. Sorun kendilerinde olduğu halde, kabahatı kadınlara yüklemek işin kolayı.

Şimdi düşünelim:

Allah bize niye akıl vermiş? Beyin vermiş? Düşünmek ve soru sormak için değil mi?

Yoksa bizi ROBOT gibi yapardı. Akıl vermezdi, beyin vermezdi. Hiçbir konuda soru sormazdık. Hiçbir şeyi analiz etmezdik. Hiçbir şeyi düşünmezdik.

Şimdi bu tür sapıklar sorunun kendilerinde olduğunu görmeyip - görmek istemeyip- suçu kadınlara atıyorlar ve bunu da kutsal kitaplara dayandırıyorlar ya,  gerçekten onların dedikleri gibi kadınlar kapatılırsa sapıklıklar önlenir mi? Soralım kendimize.


KADINI KAPATMAKLA SORUN BİTİYOR MU?

Suudi Arabistan'a bakalım:

Street harrasment in Saudi Arabia paylaşan: dylanwilburn

Videoda Arapça konuşan erkekler var. Tacize uğrayan kadınlar tepeden tırnağa kapalı. Video sesli, Arapça bilen varsa ne konuşulduğunu rahatça anlayabilir. Ben sadece erkeklerin "Yarabbi!" dediğini anladım. Adam hem kadınları taciz ediyor, popolarını elliyor, hem de bir yandan Allah'ı anıyor!!!!


Suudi Arabistan'da sokak tacizcileri (İngilizce kaynak)

Yukarıdaki İngilizce linkte, Suudi Arabistan'da sokaklarda tacizin gittikçe arttığı yazıyor.  Kadınlar takside, arabada ve alışveriş merkezlerinde tacize uğruyorlarmış. Tacizciler arasında çocuklar da varmış. Mesela genç biri arabasıyla, taksideki bir kadını takip etmiş, arabasıyla taksiyi durdurmuş, kadınla konuşmaya çalışmış, kadın reddedince polis çağırmakla tehdit etmiş! Neyse ki, kadın daha önce davranıp polisi çağırmış. (Belki o önce davransaydı kadını suçlu gösterecekti!)


Suudi Arabistan, kadınların tamamının kapalı olduğu bir ülke. Benzer şekilde yine Müslüman bir ülke olan Mısır'da kadınlar sokak tacizcilerinden yakınıyor. İşte bir örnek: Tepeden tırnağa kapalı Mısır'lı kadınlar tacizcileri protesto yürüyüşündeler:Egyptian woman protests in Cairo
Makale İngilizce, Ben kısaca özetliyorum:

"Ramazan'ın bitişini kutlarken, yaşları 18 - 25 arasında değişen kadınlardan 53 şikayet telefonu gelmiş. Şikayetler cinsel taciz, küfür vs. imiş. 2008 yılında Mısır'lı kadınların % 83'ü sokakta tacize uğradığından şikayet etmiş. Yabancı kadınlar arasında oran % 98.  20 yaşındaki bir kadın cinsel tacizden sonra öldürülmüş. Vaka şöyle olmuş, adam kadını kucaklamaya kalkınca kadın tükürüp, bağırmış. Sonrasında adam kadını yere atıp, tekmelemiş ve birkaç kez ateş ederek öldürmüş.  Mısır'da her geçen gün kadınlara taciz artıyormuş. Kocasının yanında yürüyen kadınlara tacize kalkışan motorsikletliler bile varmış. Ülkede kimi avukatlar taciz kurbanı kadınlara ücretsiz yardım ediyormuş, psikolojik destek sağlayanlar da varmış. Tacize karşı destek grupları, facebook sayfaları açılmış.


Mısır'da sokakta yürüyen kapalı genç kızları taciz
eden gençler. 

Araştırma için bir erkek kadın gibi giyinip, çarşaflı ve çarşafsız olarak Mısır sokaklarında dolaşıp, başına gelenleri gizli kamerayla çekmişler. Slogan olarak 

" Kabahati kadına bulacağına, kendini kadınların yerine koy" 

diyorlar.  Linkte iki video var. İzlemenizi öneririm.  Konuşmalar Arapça ancak olan biteni anlamak için dil bilmeye gerek yok. Mesela kadın bizdeki gibi bir minibüse biniyor, parasını uzatıyor, yanındaki herif hemen bacağını okşamaya kalkıyor. 

% 99 Müslüman ülke Afganistan'dan bir örnek: Sanatçı ve aktivist Kübra Hademi, tacizcilere karşı zırh giyerek sokağa çıkmış ama yine de kurtulamamış. 

27 yaşındaki Kübra, Afganistan'ın başkenti 
Kabil'de metal zırhla dolaşarak tacizcileri protesto ederken. 
(18 Ocak 2016)Maalesef yine İngilizce olan kaynakta özetle şöyle yazıyor:

" Zırh giyerek cinsel tacizi protesto eden kadın taş yağmuruna tutuldu.  Sekiz dakika süren protestosunda taşlar atılınca bir taksiye binerek gitti. Şu anda evinde saklanıyor ve hayatından korkuyor. Kübra daha 4 yaşındayken elle tacize uğramış, birisi poposuna dokunmuş. Bağırınca destek gelir diye ummuş ama tersine " Seni o...pu! Ne hakla bağırıyorsun? Hoşuna mı gitti?" demişler!


KAPANMAK KADINI ÖZGÜRLEŞTİRİYOR MU?


Kapanmak kadını özgürleştiriyorsa, Suudi Arabistan, Afganistan, İran vs. gibi şeriatla yönetilen İslam ülkelerinde kadınların çok özgür dört dörtlük yaşam standarlarında yaşıyor olmaları gerekir. Bakalım öyle mi?

Suudi Arabistan'da

Kadınların oy kullanmaları daha düne kadar yasaktı. 2015 yılında oy kullanma hakkına sahip oldular.
Kadının araba kullanması yasak
Kadının tek başına sokağa çıkması yasak
O yasak, bu yasak....e, bu mu özgürlük?

Afganistan'da kız çocukların okula gitmesi yasaktı.
Hala da okula gitmek isteyen kızların yüzüne kezzap atılıyor.
Türkiye'de de okula giden, çalışan kadın fuhuşa hazırlık yapar diyen çıkmadı mı?

Afganistan'da taciz kadınların her gün karşılaştıkları bir olay. Kapanmaları tacizi önlemiyor. Yüzlerine kezzap atılması günlük olaylardan. Müslüman bir ülke olan Afganistan'da kadınlar laiklik gidip de şeriat gelince tüm haklarından oldular. Dedesi yaşında insanlarla zorla evlendirilmek sıradan bir olay, karşı gelenler koca işkencesi, kayınpeder, kaynana işkencesi, dayağına maruz kalıyorlar. Tecavüze uğrayan Afgan kadınlarına polis "kuyruk sallamıştır" diyerek suçlu bulup, tecavüzcüyü değil kadını cezalandırıyor. Bu ceza "Zina" denilerek taşla öldürülmeye kadar varıyor. Sonuç olarak Afgan kadınları ya eroinman oluyor ya da gazla kendilerini yakıyorlar. Afganistan hastaneleri gazla kendini yakan kadınlarla dolu. Çok azı kurtuluyor. Kurtulanlar yüzlerinde, vücutlarında yanıklarla dolaşıyorlar. 

İşte kendini yakan Afganistanlı Müslüman kadınlar ve hikayeleri: (İngilizce ama fotoğraflar var)Afganistan'da 2008'den bir haber bu. Kadıncağızın kocası uyuşturucu bağımlısıymış. ( Müslüman Afganistan dünyanın en çok eroinmana sahip ülkesi. ) kadın kendini yakmış ama kurtulmuş. Vücudunun % 40'ı yanmış. Son altı ayda 47 böyle vaka gelmiş. Yedisi kurtulmuş, 40'ı ölmüş. :(  

Laiklik gidip şeriat yönetimi gelince, kadınların çalışması, okula gitmesi, tek başına sokağa çıkması, örtüsüz sokağa çıkması vs. yasaklanmış.  Ayrıca pederşahi kültüre sahip Afganistan'da her şeyin suçlusu kadın olarak görüldüğünden, bazen erkekler de kadınları kendisini yakmaya zorluyorlarmış.


Afganistanlı Malala Yusufzay

Bildiğiniz gibi sırf okula gitmek istediği için Afganlı küçük kız Taliban tarafından kafasından vurulmuş. Uzun süren tedaviler sonucu iyileşmiş ve Nobel ödülü almıştı.   

1960'larda Müslüman ama laik bir ülke olan Afganistan'a Taliban rejimi ile şeriat gelince, önce kızlı - erkekli eğitim yasaklanmış. Ardından kızların okula gitmesi tamamen yasaklanmıştı. Küçük kız 11 yaşındayken BBC'nin Urduca servisinde takma isimle blog yazarak, Taliban rejiminin zulmünü anlatmaya başladı. Sonunda 15 yaşındayken, Taliban tarafından kafasından ve boynundan kurşunlandı ancak kurtuldu. Hayatına İngiltere'de devam ediyor. 2014 yılında Nobel ödülüne hak kazandı. 

Malala Yusufzay'ın mücadelesi Türkçe kaynak:


Bir başka Afgan kadını Nayeme Azar, kocasından
boşanınca adam tarafından kezzapla yakılmış. Kendisine
12 yaşındaki oğlu bakıyormuş. :(


Yukarıdaki link  "Fabulously In The City" isimli bloğa ait. 2008 yılından bir haberden kısa özet aktardım sizler için:
" Motorsikletli erkekler okula gitmek isteyen kızların yüzlerine kezzap attılar. Hastanedeki kızlardan 17 yaşındaki Samsiya, yüz kere de yapsalar yine de okula gideceğim dedi. 1994'den beri kezzap atmalar Asya'da çok yaygın. 7800 vaka var. "


Şimdi bunlar sadece bir, iki örnek. Afganistan, İran, Mısır, Suudi Arabistan gibi Müslüman ve kadınların kapandığı ülkelerde kadınların tacizden kurtulmadığı açıkseçik meydanda. Demek ki, kapanmak, örtünmek tacizi engellemiyor.  

Kapatmak kadını daha özgür, daha demokratik, daha çağdaş, daha sözü dinlenir, daha saygı duyulur bir konuma getirmiyor. Tersine daha eziliyor,  hakları çiğneniyor, okumasına, tahsiline, araba kullanmak gibi, sokağa çıkmak gibi temel hak ve özgürlüklerine kısıtlama getiriyor. İspatı İran, Afganistan, Suudi Arabistan ve benzeri 'şeriatla' yönetilen, kadınların kapatıldığı ülkeler. Suudi Arabistan'da kadınların oy kullanmaları bile düne kadar yasaktı. Otomobil kullanmaları yasak. Tek başlarına sokağa çıkmaları yasak. E, hani kapanmak kadını özgürleştiriyordu?


KAPANMAK TACİZİ ENGELLİYORSA, OĞLAN ÇOCUKLARI, 9 AYLIK BEBELER, HAYVANLAR NİYE TACİZE UĞRUYOR?

Kapanmak tacizi engelleseydi, erkeklere, oğlan çocuklara olan tacizler için ne yapacağız? Öyle ya, 3 yaşındaki oğlan çocuğa da, 9 aylık bebeğe de tecavüz ediliyor ve bu Müslüman, Hristiyan ülke ayırt etmiyor. Peki, kadın kapatılsın, kadın başını açmasın, erkek çocuğa ve bebeğe de mi türban takacağız? Allah, neden sadece kadınların kapatılmasını emretmiş? Neden erkek çocukların, bebeklerin kapanmasını emretmemiş? İkisi de tecavüz, ikisi de korkunç. İkisi de ölümle sonuçlanıyor.  O zaman kadının kapatılmasının arkasındaki neden tecavüzden korunma değil mi? Başka bir şey mi? Ne o zaman? Ne olabilir? Yani Allah, Allah olması sebebiyle kadın kullarını korurken, erkek kullarını da korumak isteyecektir. Neden bir tanesinin 'tesettüre' girmesini emretmiş de, diğerinin emretmemiş?

KADIN KAPANINCA EVLENMEK AMAÇLI TANIŞMA/ BEĞENME/AŞIK OLMA NASIL OLACAK?

Düşündüğüm bir şey daha var.  Erkek tarafı, kız tarafına 'kız istemeye" giderken

"Allah'ın emri, peygamberin kavliyle, kızınızı oğlumuza istemeye geldik."

der.  Değil mi? Buradan evliliğin Allah'ın emri olduğu ortaya çıkıyor.  Peki, Allah kadın ve erkeği birbiri için - evlenmesi - için yarattığına göre, kadını tepeden tırnağa kapatırsa, evlilik nasıl gerçekleşecek?  Evlenmek için  iki cinsin birbirini GÖRÜP BEĞENMESİ, elektrik alması, hoşlanması, nihayet aşık olması lazım değil mi? Bir erkek şu alttaki gibi bir kadını görüp nasıl evlenme teklif edecek? Benim aklım almıyor...


Yani kapalı kutu gibi.  Görücü usulüyle diyelim ki, istetti. İyi de kutudan çıkanı beğencek mi? Beğenmeyecek mi? Ya beğenmezse? Ayıp olmasın diye beğenmediği biriyle mi evlenecek? Ya da beğenene kadar kutu mu açtıracak? :)

Şunu demek istiyorum: Allah hem kadını ve erkeği  evlenmesi için, birbirine aşık olması, birbirini beğenmesi için yaratıyor ama kadına kapanma emri veriyor! İkisi birbiriyle çok çelişkili. Bir genç çarşaflı bir kıza nasıl aşık olacak?

40 DERECE YAZ SICAĞINDA, PARDÖSÜ GİYMEK

Kapanma konusunda çok tuhaf gelen başka şeyler de var. Diyelim ki, yaz günü otobüstesiniz, hava dışarıda 40 derece sıcak. Otobüsün için belki 45 - 50 derece. Erkekler tiril tiril kısa kollu gömleklerle rahatlar. Başları açık. Boyunları açık. Ama kadınlar o sıcakta yüzler kıpkırmızı, ha bayıldı - ha bayılacak bir halde, hele menopoza girdiyse sıcak bastıysa mazallah ölebilir o halde! Tepeden tırnağa kapalı, sanki yaz sıcağı değil de, sonbahar, kış gibi pardösü giymiş, kollar kapalı, boyun kapalı, saçlar kapalı. Bildiğin eziyet.

Şimdi Allah merhametlidir diye biliyorum ben. Aksini iddia eden var mı? Peki merhametli yaratıcımız neden iki kulundan birinin böyle sıcakta püfür püfür serin dolaşmasını, öteki kulunun sırf kadın olduğu için kışlık giyinmesini istemiş olabilir? Yazık değil mi kadına?

ERKEĞİN SAPIKLIĞININ CEZASINI NİYE KADINLAR ÇEKİYOR?


Diyelim ki, tanrı kadını erkeklerin bakışlarından, sapıklıklarından korumak için böyle emretmiş. İyi de, erkeğin suçu, kabahatini kadına yüklemek niye? Yani erkek bana kötü gözle bakacak diye ben niye kendimi kapatarak cezalandırıyorum? Benim suçum ne 40 derece sıcakta kışlık pardösü giyiyorum? Erkekler sapık diye ben niye kendimi cezalandırıyorum? Ben diyorum çünkü Allah'ın kulları arasında böyle bir haksızlık, çelişkili bir emir vereceği aklıma, mantığıma, vicdanıma sığdıramıyorum. Benim aklıma, vicdanıma sığmayan bir şey yüce Allah'ın haydi haydi sığmaz. Allah, niye erkeklerin sapkınlığının cezasını kadınlara ödetsin? Kendimi kapatayım, balkona bile çıkamayayım, denizin keyfini kocam çıkartsın, ben baka kalayım? Rüzgar esintiyle saçlarımı okşayamasın ama kocamın saçlarını üfür üfür okşasın, kocam rüzgarın nimetinden faydalansın ben faydalanamayayım? Allah bu deniz, rüzgar gibi nimetleri sadece erkekler için mi yarattı? Kadın da Allah'ın kulu değil mi?

Yüce Allah kulları arasında AYRIM yapar mı? Yani 40 - 50 derece sıcakta kadın ha bayıldı ha bayılacak pardösü ile pişsin, kocası kolsuz gömlekle rahat rahat otursun. Allah bir kuluna "Sen kadınsın, kapan, sıcakta piş, bana ne.", diğer kuluna "Sen erkeksin açabilirsin" mu der?

Sadece o da değil, kapansın - kapanmasın İslam ülkelerinde özellikle Afganistan'da tecavüze, toplu tecavüze, akraba tecavüzüne uğrayan kadınlara "Sen kuyruk sallamışsındır, zina yaptın" denilerek suç atılıyor ve taşlanarak öldürülüyor. Afganistan bu tür olayların her gün yaşandığı bir ülke. Kadının değil erkeğin sözüne inanılıyor.

NE KADAR KAPANSAN DA YETERİNCE KAPANMIYORSUN!

Şimdi dinden sadece kadınların kapatılmasını anlayan bu canlı türü için kapatılmanın bir sınırı da yok. Şöyle ki, sorunun kadında değil, kendi zihniyetlerinde olduğunu anlamadıklarından kadını ne kadar kapatırlarsa kapatsınlar, yine de YETERİNCE kapalı bulmayacaklardır.

Saçını kapa, pantolonunu tahrik edici bulacak.

Pantolonunu da kapat, topuklu ayakkabını seksi bulacak.

Düz ayakkabı giy, rujundan huylanacak

Pardösü giy, süslü püslü diye beğenmeyecek. "Dandik tesettür" diye alay edecek.

Çarşaf giy "Yüzü gözü açık etti, kaşı gözü oynadı" diyecek

Sonunda alttakini giydirmeden rahat etmeyecek.

Yani ne kadar kapanırsan kapan, asla yeterince kapanmış olmayacaksın.


Çünkü olay şu bilinen fıkradan ibaret:

"Adam psikoloğa gider. Psikolog adama çeşit çeşit resimler gösterir. Sandalye, televizyon, kedi, ağaç, elma, bulut vs.
Ve  "Resme bakar bakmaz aklına ne geliyorsa söyle" der.
Başlarlar:

Sandalye? Adam cevap verir: Seks.
Televizyon: Seks,
Kedi? Seks,
Ağaç? Seks,
Elma? Seks,
Bulut? Seks.

Doktor kızar:
"Be adam ne resmi görsen seks diyorsun başka şey düşünmez misin?"
Adam cevap verir: "Ama doktor bey, hep ayıp şeylerin resimlerini gösteriyorsunuz!"

İşte bu "hamileler sokağa çıkmasın",  "5 yaşındaki çocuklar kapansın" diyenler bu fıkradaki adamın türevleri. Yani, sorunun kendilerinde olduğunu kabul etmeyen, kadınları kapatırlarsa iyileşeceklerini sanan tipler.


KADINI KAPATTINIZ PEKİ.
SADECE KADINLAR mı CAZİBELİ? 
YA ERKEKLER?


Kapanma konusundaki sorularım ise bu kadarla kalmıyor. Mesela kutsal kitaplarda kadınların kapanması emrinin temelinde kadının 'çekici / cazibeli' olduğunun yatıyor olduğu açık. Yani her emrin arkasında mantıklı bir sebep yatıyor olmalı. Tanrı mantıksız karar vermeyeceğine göre burada "tövbe haşa" demek lazım. Yani yaratıcı koskoca evreni herhalde mantık, geometri, fizik kurallarına göre döndürüyor. Yerçekimi yasaları gibi. O zaman şöyle bir şey aklıma geliyor. Kadını çekici bulduğumuz için kadının kapanması gerekiyorsa, erkeğin de çekici olduğu için kapanması gerekmiyor mu? Ha yani erkek çekici olmazsa, kadınlar erkeklere aşık olmaz ve evlenmez. O zaman da  "Evlenin" diye bir emir olamaz.

Brad Pitt çekici değil mi?
Brad Pitt'e bakan kadınlar 
göz zinası mı yapmış olacak?
O zaman erkeklere tesettür neden yok?

Tövbe haşa Allah erkeğin çekici olduğunu unutmuş olamaz. Kendisi yarattığına göre erkeğin de cazibeli olduğunu biliyor olmalı. O zaman neden sadece kadının kapanmasını istemiş? Erkeğin kapanmasını istememiş? Hiç merak etmiyor musunuz? Ben ediyorum. Bir şeyi merak etmek günah mı arkadaşlar? Yani tanrının ne düşündüğünü merak etmek kullar için doğal değil mi?

Brad Pitt'i bir yana bırakalım. Geçenlerde Suudi Arabistan'da "çok yakışıklı" yani "çekici" olduğu gerekçesiyle  - üç erkeği sınır dışı ettiler. Önce ŞAKA ya da ASPARAGAS sandığım bu haberin GERÇEK olduğunu CNN gibi ciddi bir yayın kuruluşunda da görünce inandım. Biraz altta kaynak (hem de Türkçe)linkini verdim. (Ayrı pencerede açılır.) Okuyabilirsiniz.
Suudi Arabistan - yakışıklı - sınır dışı yazın bir dolu kaynak geliyor.

Şimdi mesela o yakışıklı erkekleri sınır dışı eden Araplar yani Müslümanlar,

"Yahu Allah kadınların çekici olduğu için kapanmasını emretmiş de, erkeklere niye emretmemiş? Onlar da çekici?"

diye masum bir şekilde düşünmüş, sormuş olabilirler de. Bilemiyorum artık....


İşte yakışıklı olduğu için sınır dışı edilen Arap gencinden bir tanesi. 


Şimdi yukarıdaki örnekler gösteriyor ki:

1) Kapanmak kadını tacizden de korumuyor.  Tecavüzden de korumuyor.

2) Küçük kız ve oğlan çocuklar, hatta bebekler de tecavüze uğruyor. Hatta hayvanlar bile tecavüze uğruyor.

3) Kapanmak kadın ve erkeğin birbirini çekici bulup, aşık olup evlenin emriyle çelişiyor. Ve kapalı biriyle görmeden evlenmenin sakıncaları oluyor. (sonradan mutsuz olmak gibi)

4) Kadın çekici olduğu için kapatılıyorsa, erkeğin çekiciliği neden kapatılmıyor? (Suudi Arabistan'ta yakışıklı bir erkeğin "çok cezbedici" olduğu için sınır dışı edilmesi olayı var.

5) Allah, merhametli ve mantıklı olduğuna göre, kulları arasında niye kadın - erkek diye ayrım yapmış? Niye 40 derece sıcakta kocası tiril tiril tişörtle gezen bir kadın,  bayıldı bayılacak bir şekilde giyinsin istemiş? 

Bu soruların cevabını bilen var mı bilmiyorum. Ben mantık yürüterek şunu düşünüyorum:  İnsanlar faiz yasak olduğu halde, işlerine geldiği şekilde YORUMLAYARAK, kılıfına uydurmuşlar. Benzer şekilde bu ayeti de işlerine geldiği şekilde yorumluyor olamazlar mı?  

Biraz açayım:KURAN'da FAİZLE İLGİLİ AYETLER


Başta demiştim ya Kuran'da kadınların kapanmasından başka konu yok mu? diye.

İşte mesela bu konulardan bir tanesi FAİZ konusudur. Müslümanların kutsal kitabına göre faiz almak da, vermek de haramdır. Allah yasaklamıştır. Hatta bir Müslüman faiz alıp, veren bir iş yerinde çalışamaz. Bankada çalışamaz.

İşte altta faizle ilgili ayetler. Yani Allah'ın emirleri:Riba (faiz) yiyen kimseler, şeytan çarpan kimse nasıl kalkarsa ancak öyle kalkarlar. Bu ceza onlara, "alışveriş de faiz gibidir" demeleri yüzündendir. Oysa Allah, alışverişi helal, faizi de haram kılmıştır. Bundan böyle her kim, Rabbinden kendisine gelen bir öğüt üzerine faizciliğe son verirse, geçmişte olanlar kendisine ve hakkındaki hüküm de Allah'a kalmıştır. Her kim de yeniden faize dönerse işte onlar cehennem ehlidirler ve orada süresiz kalacaklardır.
2:276 -Allah faizi mahveder, oysa sadakaları bereketlendirir. Allah günahta ve inkârda direnen hiç kimseyi sevmez.
2:278 -Ey iman edenler! Allah'tan korkun ve artık faizin peşini bırakın, eğer gerçekten müminler iseniz.
2:279 -Eğer böyle yapmazsanız, o zaman Allah ve Resulü tarafından size savaş açılmış olduğunu bilin. Eğer tevbe ederseniz, sermayeleriniz sizindir. Haksızlık etmezsiniz, haksızlığa da uğramazsınız.
3:130 -Ey iman edenler! Kat kat artırılmış olarak faiz yemeyin. Allah'tan sakının ki kurtuluşa eresiniz.
4:161 -Yahudilerin zulmetmeleri ve birçok kimseleri Allah yolundan alıkoymaları, yasaklandıkları halde faiz almaları ve insanların mallarını haksız yere yemeleri sebebiyle daha önce kendilerine helâl kılınan temiz şeyleri haram kıldık. Onlardan kâfir olanlara can yakıcı bir azap hazırladık.
30:39 -İnsanların malları içinde artsın diye verdiğiniz faiz, Allah yanında artmaz. Allah'ın rızasını dileyerek verdiğiniz zekata gelince, işte onlar, malları kat kat artmış olanlardır.


Kaynak: şuradan

Bank Asya'nın açılış töreni...
Bulunanlar: Abdullah Gül, Tayyip Erdoğan, Tansu Çiller
ve Fethullah Gülen
Şimdi ben anlamıyorum Allah faizi yasakladıysa,
Müslümanların BANKA ile ne alakası olur?
(Kar payı alıyorlar faiz değil diyerek zekama hakaret etmeyin
faiz kar payı aynı şeydir. Sadece işi kılıfına uydurmaktır. Üçkağıtçılıktır)
inanmayanlar google'a "faizsiz bankacılık YALANI" yazıp tıklasın
Kaynak çok, bilgilensinler. )
Gördüğünüz üzere Kuran'da faiz almak, vermek KESİNLİKLE yasaktır. HARAMDIR. Bu konuda pekçok kesin ayet vardır. Ama günümüzde  Müslüman ülkelerde faiz alınır da, verilir de. Kar payı adı altında. Buna kendilerine göre yorumlama yapmışlardır.

"İşte faizden o kasdedilmemiş de, bu kasdedilmiş"

"Banka faizi kasdedilmemiş hem o zaman banka mı vardı canım?"

" Faizcilik kasdedilmemiş, tefecilik kasdedilmiş"

" O kelime faiz kelimesi değil başka sözcük anlamına gelirmiş."

Müslümanız diyenler çatır çatır BANKA FAİZİ yiyorlar, alıyorlar da, veriyorlar da. (Kredi öderken faiz vermiyor musunuz?) Hatta El Ezher Üniversitesi "Faiz haram değildir" diye fetva bile verdi. Allah'ın açıkça haram kıldığına ve emrettiğine karşı çıktı yani.  Mazallah aynı şeyi bir başkası başörtüsü için yapsa, ertesi gün hakkında ölüm fermanı verilir. 

(El Ezher Üniversitesi'nin faiz haram değildir fetvası - Türkçe kaynak)

Yani, sen Kuran'ın FAİZ ayetini kafana göre yorumlayabiliyorsan, o zaman bu tesettür ayetini de kafana göre yorumlayıp yorumlamadığını nereden bileyim? Ya da o zaman başkası da tıpkı senin faizi kendi işine geldiği gibi yorumladığı şekilde, başörtüsü konusunu da kendi işine geldiği şekilde yorumlar ve mesela der ki, siz yanlış yorumluyorsunuz,  kapanmanın sebebi  Suudi Arabistan'ın ÇÖL iklimine sahip bir yer olmasıdır. Çölde de kum fırtınaları olduğundan ve bu kum fırtınalarının ne zaman eseceği belli olmadığından  ERKEKLER bile kafalarını, burunlarına kadar kapatarak dolaşırlardı. Tıpkı alttaki Tuareg kabilesi erkekleri gibi.  Hala da o şekilde dolaşıyorlar.

Ya da "İslam dini yeni ortaya çıktığında, İslam düşmanları İslamiyete geçen kadınları tanıyıp, bir zarar vermesin, öldürmesin diye, kadınlar kendilerini başörtülerle kapatmaya başladılar. Böylece hangi kadın Müslüman, hangisi değil uzaktan bilinemeyeceğinden, İslam düşmanları onlara bir zarar veremediler. Başörtüsünün sebebi budur." derse ne olacak? Ki, benim bildiğim böyle bir peygamber hadisi de var. Ya da  "Kadınların ziynetleri" sözcüğündeki ziynetten kasdedilenin

"Kızım, böyle boynun, göğsün KUYUMCU DÜKKANI gibi altın gerdanlık, zincir, beşi bir yerde ile dolaşma. Ziynetlerini (mücevherlerini) gizle. Şıkır şıkır (gerçekten de bilezikler, kolyeler yürürken şıkır şıkır şıngırdar) teşhir etme. Ört"

dendiyse?  Olamaz mı? Faizi istediğiniz gibi EĞİP BÜKÜYORSUNUZ da, ziynet mücevher anlamına geldiği halde neden onu vücut organları olarak tercüme ediyorsunuz? 
Kum fırtınalarından korunmak için
Tuareg kabilesi erkekleri
günümüzde bile tesettürlüdür.Kadınların başlarını uzun  şeylerle örtmelerinin günümüz teknolojisinde, günümüz uygarlığının getirdiği koşullarda çok tehlikeli sonuçları da olabiliyor.Uzun elbiseler, uzun pardösülerle metroda trene binmek - inmek, otobüse binmek inmek risklerle doludur, pardösü ya da uzun elbisenin eteği sıkışabilir, canına mal olabilir. Yukarıdaki haberde de zavallı işçi kadının başörtüsü makinaya sıkışmış ve maalesef kurtaramamışlar. Fabrikalarda başörtüsü  ya da başka böyle makinanın orasına burasına takılabilecek, sıkışabilecek şekilde giyinilmez. Velhasıl, bunları düşünmek gerekir. Allah akıl vermiş, düşünelim diye değil mi? Ve  kadının saçından, başından, kaşından, pantolonundan rahatsız olan SEN.  Sorun kadında değil, dinde de değil,  SENDE. 

60 yorum:

 1. Dilerim kadınlar hak ettiği yaşam standartlarına erişir...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de bunu diliyorum. Kadınların yaşam standartı yükselirse çocukları, toplum da yükselir.

   Sil
 2. Aklımdan geçenleri bir bir yazmışsın eline sağlık arkadaşım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aklın yolu birdir Handan'cığım, çoğumuz aynı şeyleri düşünüyor, aynı şeyleri merak ediyoruz. Senin de okuyan gözlerine sağlık.

   Sil
 3. Bravo Müjde ellerine, bunca emeğine sağlık.Kadınların yeryüzünde uğradıkları haksızlıklar için daha sayfalar dolusu yazsan yine az gelecektir.Ama kadınların eziyet derecesinde maruz kaldığı davranışlar, hatta taşlayarak öldürmelere varan sonuçlar da hep müslüman ülkelerde olduğu gerçeğini değiştirmiyor.Tek sorunsa, sorgulama yeteneği olmadan yobaz hacı hoca takımına inanmış olmalarından kaynaklanıyor.Yoksa dinin gerekleri, aklını kullanabilen insanların, sadece akıl ve yürekleriyle bulabilecekleriyle aynı.Dinde de akılda da kendine ve bir başkasına asla zarar vermemenin öncelikli olduğu gibi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok sağol arkadaşım, senin de okuyan gözlerine sağlık.
   Dediğin gibi sayfalar az kalır, her gün gazetelerde, sosyal medyada, tv haberlerde kadınlarla ilgili korkunç haberler okuyoruz. Ama hala sorunu kadına yüklüyorlar bu kolaylarına geliyor kendi kabahatlerini, kendi sapık güdülerini görmek istemiyorlar. Din ve akıl ile ilgili yazdığının altına imzamı atıyorum.

   Sil
 4. Çok yakışıklısın kaybol:) dur çok güzelsin bir tadına bakayım ne pis şey bu erkekler ya :( tamam tamam hemen parlaması okuyan erkekler hepsi değil yüzde doksanı.

  YanıtlaSil
 5. Bir grup var bu dünya nerede nasıl yetiştirildiklerini bilemediğim.....bunlar güzel olan herşeye karşı Müjde'm

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sapık tipler yetiştiriyor diye düşünüyorum Sertaç'ım, hani en yukarıda adam demiş ya, evden çıktın şöyle böyle işte o adam gibiler kızlarının, oğullarının da beynini yıkıyorlar. Zincirleme devam ediyor:(

   Sil
 6. ellerine sağlık canım benim. şu yakışıklı erkeklerin ülke dışına çıkarıldığını okuduğum daamnınnn adamlar kadınlardan sonra bunlara başladı diye geçirdim içimden :)) iyi olmuş kurtulmuş çocuklar. bazı videolar var pis arapların eğlence geceleri ortalıkda kadın yok ama tesettürlü kıvıran çok :)) anlamışsındır:) hala kendini erkek sanan sağık bir millet işte

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında o olay çok iyi oldu Hatice'm, çünkü bu sapıkların sorununun kadın olmadığı anlaşıldı. Ve tesettür emrinin neden yakışıklı erkekleri de kapsamadığı sorusu kabak gibi ortaya çıktı. (Tanrı, yüce bir varlık olması hasebiyle bunu gözden kaçırmış da olamaz)
   Evet haklısın o tür eğlenceler çok özellikle %99 Müslüman Afganistan'da yapıyorlar yıllar önce yazmıştım. Pislik bir geleneklei var 'Bascha bazi' diye, genç, güzel delikanlılara etek giydiriyorlar filan sonu seks gülesi, sübyancılık..

   Sil
 7. Geçenlerde virine yorumda yazmıştım,kimdi hatırlamıyorum,kendi inançlarının garantisini kadınları kapatarak elde etmek istiyorlar diye.Tas tamam aynı düşüncedeyiz Müjdeciğim.Sen günaha firmeyeceksin diye ben kendimi kısıtlayacağım,oh ne ala inanç sistemi.Madem inanıyorsun,haramdan kaçmayı bilecek o gözler.Ayrıca madem kapanmakla iş bitiyordu ,bu kadar taciz,tecavüz nedir.Kuran'ı kafalarına göre eğip vüküp yeni bir din yarattılar.Bizim kuğunun yalnızlık yazısında yorumlarda yazışıyoruz bir iki gündür,oraya bir bak istersen,benzer yorumlarda bulunmuşuz.Ben de seninle aynı fikirdeyim,kitapta yazanlarla uygulananlar aynı değil.Bunlar kendi adetlerini din diye yutturmaya çalışıyorlar.Khaled Huseyni-Bin Muhteşem Güneş,Naval el Saddavi -Sıfır Noktasındaki Kadın,Sarah Aziz-Artk Sizin Dünyanızda Yaşamıyorum ,bu kitaplarda örtülü Müslüman kadınların yaşadığı eziyetleri bir okusun insanlar.Benzer konuda sürüyle kitap var da aklıma bunlar geldi.Bu kadınlar erkelerin istediği gibi örtünmüşlerdi ama yine de eziyet görmekten kurtulamadılar.Demek ki sorun örtü değil,kadın olmak.Demek ki sorun,dindar olduğunu iddia eden sapıklarla bir arada yaşamak.Sen yazarken nasıl öfkelendiysen,ben de şu anda acayip öfkeliyim Müjde.Yani sineğe bile kıyamam,öldürmem,bu tipleri verseler sanki öldürebilşrmişim gibi hissadiyorum,o kadar yani.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mutlaka bakarım o yorumlara Sevda'cığım zaten gelecektim de bu yazı için araştırma yaparken vakit bulamadım. Zaten kitapta da aklını kullan diyor, ey akıl sahipleri diyor. İslam kadına değer verir derler ama biz gözlerimizle görüyoruz İslam ülkelerini. Bir tane Arap prensesi çıkmış tesettürü atmış batılı gibi giyiniyor onlar bile aklediyorlar. Öfkelenmeyecek gibi değil ki, Sevda'cığım milyonlarca İslam ülkesinde bu çile çekiliyor.

   Sil
 8. bunu bende çokkk düşündüm ama mantıklı cevabı bulamadım kendimce...
  Aramızda bunlar... Misal benim ''ABİM'' evet aynı anne babadan olma abim . Ben pantolon tişört giyiyorum diye çok dayak yedim ondan.Şimdi evliyim ve eşim kızmıyor o yüzden o da bişey diyemiyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Allah Allah, Kerime'ciğim çok kötü bir şey bu, maalesef oluyor:( iyi ki evlenip kurtulmuşsun.

   Sil
 9. Şu kadınlardan ellerini bir çeksinler artık. bu tip sapık erkekler gerçekten nasıl yetiştriliyorlar ve o hale geliyorlar >.<

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. En bol İslam ülkelerinde yetişiyorlar, Hristiyan, Yahudi gerçi farketmiyor sapık sapık da. İslam ülkesi olunca "Kitap kapanın demiş" diyerek daha bir yükleniyorlar. Kadını taşla öldürmek filan niye hep İslam ülkelerinde?

   Sil
 10. Müjde Abla, örneklendirerek ne güzel anlatmışsın. Hadi bunu A-101'de tesettürlü bir kadını taciz eden (az evvel videoda izledim) sapık herife anlat. Durum çul çaputla ilgili değil, tamamen beyinde. Öldüğünde hurilerle yatacağını zanneden bir dangalaktan ne beklersin?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle çul çaputla ilgisi yok, olsaydı 5 yaşındaki bebeğe tecavüz etmez sadece yetişkinlere tecavüz ederlerdi. Tesettürün tacize engel olmadığı kabak gibi ortada.

   Sil
 11. Sinirden çenem kilitlendi!
  Hayvanoğluhayvanlar!!!!!!!!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kadriye hayvanlar böyle yapmaz arkadaşım, bunlar daha beter. :(

   Sil
 12. AH Müjde Hanım, ne kadar emek vermiş ve ne kadar doğru yazmışsınız. Ben bu durumu uçkur sorunu olarak görüyorum. Yaradılışlarındaki "fazlalıklarını" o kadar mukaddes görüyorlar ki, beyinleriyle değil, oralarıyla hareket ettikleri için, kadın, erkek, çocuk, bebek farketmiyor. Allah ıslah eylesin. Ayrıca kadınların örtünmesi evet dinde var, inkar edemeyiz ama sizin dediğiniz gibi, islamın 5 şartından, kul hakkına girmemekten vb. sonra geliyor. Yani öldükten sonra ilk sorulacak neden kapalı değilsin değilmiş ki. Bunu tüm ilahiyat hocaları söylüyor. Tabi bunu oraları ile hareket edenler nereden anlasın.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ediyorum sevgili arkadaşım, evet haklısınız uçkur sorunu bu. Erkek, çocuk, bebek farketmiyor hatta zavallı kediler, köpekler, ördek, at, eşek son olarak damacana! Hayır tesettürle bu sorun ortadan kalksaydı damacanayı da kapatırdık :)

   Sil
 13. Müjdecim; içimden geçenleri ne güzel dile getirmişsin.Her zaman inandığım gerçek; Rabbim bizlere akıl vermiş.Kötü niyetli olduktan sonra, kapanmakta açılmakta kurtarıcı değil bence. Emwğine sağlık can dostum. Kesinlikle katılıyorum yazdıklarına.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Banu'cuğum hepimiz- tüm kadınlar demek ki, aynı şeyleri içimizden geçiriyoruz, aklın yolu birdir.Haklısın akıl vermiş ki, soralım, düşünelim, analiz edelim. Mantığımızın süzgecinden geçirelim. Senin de okuyan gözlerine sağlık canım. Çok teşekkürler.

   Sil
 14. Maalesef yazılanlar gerçekler. Bu olayların yaşandığı ülkelerin rejimlerine bakmak lazım.
  Hangisi demokrasi ile yönetiliyor?
  İnsan haklarına verilen önem ne durumda?
  Vahhabiliğin olduğu Arabistan'da görev yapan öğretmenlerden
  Zekiye Yüksel'in "Şeriat Ülkesinde kadın Olmak" kitabını okumak bir fikir sahibi olmak için yeterli.
  Kadına bakış ülkemizde de ne yazık ki son zamanlarda yaşanan olaylarda da görüldüğü gibi istenmeyen davranışlar şeklinde zuhur etmeye başladı.
  Kadın ve kızlarımız kapanmak zorunda değil.
  Bu ülkede demokrasi var.
  Zorla kapanmaya zorlanırsa, tacizler devam ederse bu hiç de doğru bir yaklaşım olmaz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Maalesef Hüseyin hocam. Söylediğiniz kitabı henüz okumadım ama ilk fırsatta alacağım, her kadının okuması gereken bir kitap olduğu kesin. Ve dediğiniz gibi bizde de başladı. "Çalışan kadın fuhuşa hazırlık yapar"diyenler çıktı. Kapanmak zorunda değiller demişsiniz ya, bence de değiller ama bunu bir şerait ülkesinde söylesek Kuran'a, Allah'a hakaret etti diye hemen kellemiz gider. ! Ülkemizdeki demokrasi de topal, kör topal bir demokrasi, yargı bağımsız değil...:( biliyorsunuz zaten..

   Sil
 15. Güzel yürekli arkadaşım emek vermişsin ne güzel araştırıp bizlere yazmışsın Rabbim razı olsun.Öncelikle Müslüman bir ülkede müslüman anne ve babadan müslüman olarak doğdum müslüman olarak yaşıyorum çok şükür bin şükür olsun.Ve Rabbim müslüman olarak son nefesimi vermeyi nasip etsin.Dinimiz o kadar güzel ki o kadar anlayış dolu bir din ki ama maalesef biz müslümanların çoğu dinimize Kuranı Kerime uygun yaşamıyoruz çoğumuz işimize geldiği gibi hareket ediyor ve buna da bir kulp buluyor saçma sapan.Ve en büyük şikayetim de neden müslümanların çoğu temiz kalpli değiller neden sapkınlık içindeler ve bunun farkında dahi değiller.Rabbim bizi beni ve en çokta kararmış kalplileri ıslah etsin diyorum sevgilerimi bırakıyorum canım arkadaşım kalemine yüreğine sağlık olsun.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sevgili Macide'ciğim senin de okuyan gözlerine, güzel yüreğine sağlık. Evet ben de senin dediğin bu kulp bulma olayına dikkat çekmek istedim. Yazdığım gibi adamlar apaçık ayetle haram olan faiz konusuna bin kulp buluyorlar. Ama bir ilahiyat fakültesi mezunu profesör tesettür ayetine farklı yorum getirince "Yok olmaz" diyorlar. E kendilerine her şey mübah! Alnı secdeye değiyor denilenler darbe yaptı. Demek ki, Macide'ciğim dinle insanlık farklı şeyler. İnsan insan olmayınca ne dinden olursa olsun yetmiyor. Çok teşekkürler. Bil mukabele.

   Sil
 16. Ben de böyle düşünüyorum artık.

  YanıtlaSil
 17. Emeğine sağlık... Bu kadınların çektiği çile ne zaman bitecek:( Yazıklar olsun... Fotoları, hikayeleri gördükçe içim kanadı resmen... Zihniyet değişmedikçe, kadının kapanması ne işe yarar... Hayvanlar, bebekler, çocuklar da mı kapansın... Bu ne iğrençlik aklım almıyor... Eğitimsizlik, sapkınlık... Ne diyeceğimi bilemedim artık:( Cehaletin en büyük korkusu kadın! Kadın eğitilirse, çocuklarını eğitir! İşte gerçek sorun bu! Virginia Woolf'un 'kendine ait bir oda' kitabını okudum en son. Çok etkilendim. Kadınların baskılanması üzerineydi. Konuyla çok alakası olmasa da kadınlar için yazılmış güzel bir kitap. Kadınlara okuyun, eğitilin, yazın diyor... Kalemine sağlık... Sevgiler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Senin de okuyan gözlerine sağlık Bahar'cım, aslında yüzlerce böyle haber var özellikle sırf Afganistan kendini yakan kadınlarla ilgili koca bir kitap yazılır. Bunlar hem cahil, hem sapık zaten suçlular genelde cahil olurlar, o yüzden okuyanlara düşmanlar. Mutlaka okurum o kitabı çok teşekkürler haber verdiğin için. Benden de sevgiler...

   Sil
 18. Mesele kadın meselesi değil ki Müjde'cim. Mesele zihniyet meselesi. Mesele insan olup olamama meselesi. Bugün Aytül'ede yazdım annesinin diz kapağından korkan hocaya mı yoksa tekme atmasaydın da mırıldansaydın diyen bu ülkenin Başbakanına mı kızalım. Şu anda CNN Türk'teki Tarafsız Bölgeyi izliyorum ve akıl tutulması yaşayan insanların bizlerin zekalarıyla dalga geçmelerini hazmedemiyorum. Artık nefes alamıyorum. Yazını sonuna kadar her satırını eksiksiz okudum. Aslında sen söylenebilecek her şeyi fazlasıyla söylemişsin. Çok güzel bir yazı olmuş ellerine yüreğine sağlık. Paylaşımın için çok teşekkür ederim. Sevgilerimle

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Haklısın Zehra'cım katılıyorum tüm kalbimle. Bir evlat normal akıl ve normal zeka, normal ahlaklıysa anasının romatizmalı dizine romatizma merhemi sürer hatta kimsesi yoksa kız evladı yoksa yatalak anasının altını yıkar da yine aklına sapıklık gelmez. Bunlar normal değiller. Senin de okuyan gözlerine sağlık canım, sağol, sevgilerimle...

   Sil
 19. Sorun aslında;kimilerine göre,Kuranda yazılan insan olmanın gereklilği,

  o kadar zor ki...!

  ÖRT ki ? yapmadıklarımızı kimse görmesin...
  Örtüyor üstünü kimse görmesin...
  Örtü ne kadar büyük olursa o kadar,yapılan pislikleri kimse göremez diye mi düşünüyorlar acaba...
  Bazıları bunlarla uğraşırken,biz işimize bakalım...
  Zor tabii nefsine hakim olmak her konuda herkesin harcı değil...
  Gerçek dindar-inanmış saf örtünen-inancına göre giyinen,kendi iradesi ile karar veren,hangi din ve inanış olursa olsun onlara değil sözüm...

  Düşünürken yorulan tembel insan oluncada,sorgulamayı bırak,onu bile bilmezler yer-içer-güdüleri ile yaşarlar,
  Çevreyede zarar-insanlığada zarar-Allah'a da zarar akıllarada,zarar.
  Yine çok emek verip,hafızalarımızı yoklamışsın eline-yüreğine sağlık.
  Sevgilerimle.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Valla ışid'ciler ülkeye dolduğundan ve hiç ummadığımız kişiler muhbirlik yapmaya başladığından beri din, kutsal kitaplar konusunda şöyle dobra dobra içimden geleni söylemeye çekinir oldum. Bunun ayıbı o zorbalara olsun. Marifet değil yaptıkları çirkinlik. Yani din, dinler, kutsal kitaplar diye söze girsem deizme bağlayacağım kapıma gelip kafamı keserlerse diyorum:(

   ÖRT demişsin ya büyük harflerle neyi örteceğiz? Sakıncalı, cüzzamlıları örterlerdi. Kimse görmezdi. Dediğin gibi kendi nefsine hakim olamayan karşındakini ÖRTtürerek sorundan kurtulmaya çalışıyor. Bir de acaba kadınlar örtünsün, göze gözükmesin ortalık eşcinsellere mi kalsın diyenler var mesela Afganistan'da bir genç "Sokakta kız, kadın göremiyoruz ki, hepsi burkalı, biz de erkeklere aşık olmaya başladık" demişti. !!!!
   Ben kutsal kitapların, peygamberlerin gerçekliği ile ilgili çok sorulara sahibim, mantığım almıyor ve bir yaratıcı varsa mantıksız asla bir şey yapmaz. Sırf bu bile sorgulamama yetiyor. Yani hem kadın erkek diye iki cins, iki tür yarat, onları BİRBİRİ için yarat, birbirine AŞIK olmalarını iste, birbirlerini ÇEKİCİ bulmalarını iste, sonra birini ÖRT! Aman seni çekici bulmasınlar de! Burada büyük bir çelişki ortaya çıkıyor. Horos bile çekici yaratılmış ki, tavuk beğensin, aşık olsun, nesil devam etsin. Erkek kadını çekici bulacak ki, aşık olacak. Örtersen, hatta kaşını, bıyığını alma diyenler var neresini çekici bulacak? Neresine aşık olacak? Bıyıklı bir kıza hangi genç aşık olur? Kadın kadına benzeyecek erkeğe benzemeyecek ki aşık olsun.
   Çenem düştü...ya daha açık yazamıyorum diyorum ya çok kötü oldu ortam gerek yobazlar, gerek muhbirler...
   Sevgilerimle..

   Sil
 20. Kadınların kapatılması özgüven fukarası erkeklerin kadını bütün insani haklarından soyutlamak amacıyla yaygınlaştırılmaya çalışılmaktadır. Çok çarpıcı örnekler vermişsiniz. Ne yazık ki kapanmak ilk adım, sonra dört duvar arasına kapatma geliyor ki kadınların hak arayan sesleri hiç çıkmasın. Tacizden sonraki aşama ise Mısır gibi ülkelerde görülen toplu tecavüzler. Sokak arasına çekerek ya da otobüslerde kadınlara sürü halinde tecavüz eder bu özgüven fukarası erkek müsveddeleri. Kurbanlarını da genelde vahşice öldürürler. Hayatlarındanki her yanlışlığın sebebi olarak kadınları görürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumun altına imzamı atıyorum arkadaşım, kendilerine güveni olmadığı gibi, karılarına, kızlarına, bacılarına da güvenleri yok ki, traji-komik. Bunun sonuçlarını da gazetelerde görüyoruz türbanlı kadın sevgilisiyle bir olup kocasını öldürüyor. Demek ki, türban kimseyi ahlaklı yapmıyor. Ahlak, namus insanın içinde olacak, kapandın ahlaklı oldun! Yok öyle şey.

   Sil
 21. kezzap atmak nedir ya tüylerim diken diken oldu bizim ülkemizde de bu yaygınlaşacak en büyük korkum bu artık bıktım bu cehalette ki insanlarla aynı havayı solumaktan

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sorma Gülşah'cığım özellikle Afganistan ve diğer Asya ülkelerinde çok yaygın. Okula gitmek isteyenin yüzüne bile kezzap atıyorlar. :( Ben de bıktım arkadaşım, bizi de o ülkelere benzetmeye uğraşıyorlar:(

   Sil
 22. Başlığa ait bir sürü ayrıntıyı okurken ağzım açık gözlerim faltaşı gibi açıldı olanlar yapılanlar ardı ardına sıralanınca içim garip oldu nutkum tutuldu Müjde yazmak istediklerim yorumlarda sıralanmış üzgünüm demekten başka yazamıyorum ve inan dipteyim:( büyüklerimden duyduğum bir söz vardı dünya hacılardan hocalardan yıkılacak diye bunun doğru olduğu kanısındayım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aysel'cim bunlar topu topu birkaç örnek, Afganistan hastanesi yanık ünitesindeki kadınlar üzerine 700 sayfa roman yazılır. Abartmıyorum o konuda bir site var (maalesef Türkçe değil İngilizce)kadınlar laiklik olmadığından öyle korkunç haldeler ki, kayınpederler, kocalar, abiler, amcalar hepsi elele vermiş, polisi, hükümeti de - çok az istisna hariç- bunlara sistematik hayatı zindan ediyorlar. Onlar da çareyi kendilerini gazla yakmakta ya da eroinman olmakta buluyorlarmış:( görsen çoluk çocuklu aileler hem anne, hem baba eroinman ya da baba eroinman, kadın çaresiz. Dünyada cehennemi yaşıyorlar. Türkiye'de oturup da laikliğe küfredenleri bir ay oraya götürmek lazım.
   Büyüklerinden duyduğun o söz doğruymuş valla.

   Sil
 23. Yazdıklarına sonuna kadar katılıyorum Müjde abla. Bu ve benzeri soruları bende soruyorum. Çünkü insan akıl sahibiyse eğer, yaradan bu şekilde yarattıysa bizleri ve sorgulamamıza da müsaade ediyorsa evet anlamak için sormalı, sorgulamalı diye düşünüyorum. Maalesef inançlar ezbere yaşanıyor, yaşatılıyor. Allah akıl vermiş , vicdan vermiş. Bu dengeyi sağlamaya çalışmak yerine hayata sadece kendi bencil duygularıyla bakmak ne acı. Kimse kimsenin sahibi değildir. Herkes önce kendine sahip çıksa sorun kalmayacak.
  Kalemine sağlık. Kucak dolusu sevgi ve selam ile.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Arzu'cum aklın yolu birdir, hemfikiriz hep kadınlar olarak. Dediğin doğru Allah bizi sorgulayacak şekilde yaratmış, istese robot gibi yaratır hiç soru sormazdık. Ah işte insanlar kendilerine sahip çıksalar. Onu yapamıyorlar. Senin de okuyan gözlerine sağlık canım. Benden de çok çok sevgiler, selamlar.

   Sil
 24. sevgili Müjde merhaba.. yazın çok önemli bir konuya ilişkin ve çok çok güzel .. vahşet, cehaletle kol kola gezer. Ne yazıkki akıl, memleketimizde çok az kullanılan bir organ. Öyle ki, varlığından şüphe edebiliriz ! ... bir husus daha değinmek istersem, kadınların tutumu, tavrı, erkekleri yönlendirmede çok etkilidir, buna göre kadınlarımız, kızlarımız nereden çıktığı belli olmayan şu türbana bi hayır demeyi bilebilseler, bu insansı yaratıklara fırsat vermeyecekler ama, onlarda bunun pek farkında değiller..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba sevgili İsmail, yazımı beğenmene sevindim. Çok teşekkür ediyorum. Ah arkadaşım cehalet ve vahşet birbiriyle dediğin gibi çok yakın. Kadınlar eskiden biliyorsun böyle türban takmazdı. Başörtüsü takardı, çene altından fiyonkla bağlardı. Türban tamamen uydurma. Anadolu kadının geleneksel başörtüsü değil.

   Sil
 25. Teşekkür ederim yazı için ayrıca siteme buyrun ziyaret edin
  http://islamguzelahlaktir.blogspot.com/

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de teşekkür ederim. Elbette ziyaret ederim sitenizi.

   Sil
 26. Ohhh, elinize, yüreğinize, emeğinize sağlık.. Keyifle okudum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Canımmm çok teşekkür ederim, sağolasın.

   Sil
 27. Aklımda hemen MUSTAFA KEMAL'in şu sözü geldi: "En büyük savaş; cahilliğie karşı yapılan savaştır!"

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rahmetli ne güzel söylemiş, cahile laf anlatmak deveye hendek atlatmaktan zordur derler ya çok doğru.

   Sil
 28. Burka iyidir burka.. çok rahat.oohh kimse bakmasın..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. O da yetmez derler. Şöyle kocaman, buzdolabı ambalaj kutusu gibi bir kutu olsa, göz yerinde iki delik.:))))

   Sil
 29. Bu paylaşımını kaçırdığım için kendimi affetmeyeceğim. O sıralar blog içindeki yayın başlıkları kısmından değil de, sırf yayın akışından takip ediyordum Müjde. E-mail üyeliğinden sonra sorun kalmadı. Şimdi bu yayına çıkan son yazını bloğumda paylaşacağım. Zaten bugünlerde din sömürüsüne iyice takmış durumdayım. Allah bize yardım edecek deyip, hırslarına arka çıkmasını düşünenler var. Allah asıl bu sapıkları telef etsin dilerim. Çok sinirleniyorum inan.

  Emeklerin ve böyle kültürlü, nadir bir insan olduğun için seni alnından öpmek istiyorum. İyi ki varsın ve seni tanıdık kardeşim. Sevgim ve saygımla. En çok sen hak ediyorsun bunu inan canım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aşkolsun öyle şeyler söyleme ne olur ablacığım, belki o tarihte daha seninle tanışmıyorduk bile, ayrıca ben de hep yayın akışını kullanıyorum, e-mail kutusuna bakmaya üşenenlerdenim:) o yüzden çok doğal gözden kaçması.:))

   Aa, paylaşacak olmanla gurur duydum ablacım, çok teşekkür ediyorum. Sağolasın güzel sözlerin için, sen de iyi ki varsın, kocaman öpüyorum, sevgiler, saygılar benden Ece ablacım.

   Sil
 30. Harikasınız Müjde Hanım, bu güzel yazı için ellerinize sağlık, maalesef kadın eziliyor, ailesinin, toplumun baskısına boyun eğmek zorunda kalıyor, çok acı... bununla baş edebilmenin tek yolu eğitim...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkürler Eren'ciğim, o senin harikalığın. Haklısın eğitim tek çözüm bu. Tabii laik, bilimsel, pozitif eğitim ve sanat eğitimi.

   Sil