1 Kasım 2016 Salı

DİNCİ ÜLKE - DİNCİ OLMAYAN ÜLKE

"İslamcı."

"Dinci"

Düşündüm. Amerika'da, Avrupa'da, ne bileyim Avusturya'da, Almanya'da, Hollanda'da, Fransa'da "Hristiyancı"  veya "Dinci" diye bir kavram var mı diye? Mesela Hollanda'da bir iş başvurusu yapan insanı "Dinci", "Hristiyancı" olup olmamasına göre işe alan var mıdır? Dinci nasıl olunur?  Her pazar kiliseye giden dinci olur da, her pazar kiliseye gitmeyen  olmaz mı?

Mesela, Norveç'te

"Merhaba, sekreter ilanı için başvurmuştum." diyen birine:

 "Kiliseye ne sıklıkta gidiyorsun?"

" Boynunda haç var mı?"

" Şükran gününü kutluyor musun?"

gibi sorular sorup ona göre işe alan var mıdır?

DİNDAR - DİNCİ FARKI


Ve sonra dindar ile dinci farkını düşündüm.  Mesela benim rahmetli anneannem dindar biriydi ama dinci değildi. Şöyle ki, ne kadar dindar olduğunu göstermek için her lafa "Rabbim" ile başlamazdı. Dinci olanlar  - söz meclisten dışarı - , genellikle her cümleden önce bir 'Rabbim' koyuyorlar da. İstisnalar hariç tabii ki, her Rabbim diyen dincidir demiyorum.  :)

Anneannemin beş vakit namaz kıldığını bilirdik ama görmezdik. Göstere göstere kılmazdı namazını. 15 tv kanalı, 100 gazeteci olmadan  namaz kılamayan biri var:)) Başı kapalıydı ama bir gün bile biz torunlarına "Sen de başını ört" demedi. Oruç kaçırmazdı ama bir gün bile "Sen oruç tutuyor musun?" diye sorma gereği duymadı.

Düşündüm "dinci" anneannem gibi değildi. Alttaki gibi aklını başkalarının ne yapıp, ne yapmadıklarına takmıştı. İnsanları dini ritüelleri yapıp yapmamalarına göre yargılıyordu.


spying neighbours ile ilgili görsel sonucu

"3 No'nun ışığı yanmıyor demek oruç tutmuyorlar,
8 no'nun ışığı yandı oruç tutuyorlar. En üst katın ışıkları
sönük oruç tutmuyorlar."Ve sonra  'dinci olmayan' ama sonra 'dinci' olan ülkeleri düşündüm.  Ülkelerin dini olur muydu? Ülke insan olmadığına göre olmaması gerekirdi. İnsanların dini olur, hiç ülkenin dini olur mu? Ama vardı. Dinci ülkeler diye bir şey vardı bu dünyada.
OSMANLI 

Uçan kuşa borcu olan, tüm topraklarını birer birer kaybeden Osmanlı imparatorluğu çökünce, İngiliz, Fransız, İtalyan ve Yunan askerleri Anadolu'yu işgale geldiler.  Mustafa Kemal paşa işgale karşı koymaya ve işgalcilerle mücadele etmeye karar verdi. Dindarlar ona destek oldular. "Dinci" ler ise " İngiliz'e, Yunan'a karşı çıkmak padişaha karşı çıkmaktır. Mustafa Kemal ve Kuvayı Milliyeciler bir avuç çapulcu haindir, şöyledir, böyledir." dediler. Ama dindar Anadolu halkı 'dincileri' dinlemedi. Mustafa Kemal paşasına güvendi, sonucu biliyorsunuz. Şimdi de bu dincilerin torunları çıkıp dobra dobra " Keşke Yunan işgal etseydi de Atatürk cumhuriyeti kurmasaydı" diyorlar. Ben de hep merak ederdim "Bunlar niye Atatürk'e düşmanlar?" diye. Meğer Yunan işgaline engel olduğu için sevmiyorlarmış Atatürk'ü.


keşke yunan işgal etseydi ile ilgili görsel sonucu
 Kaynak:  İRAN


iran 1960s photos ile ilgili görsel sonucu
"Dinci" olmadan önceki İranİran'da  laik bir yönetim vardı. Sonra "dinciler"  ABD' nin yardımıyla  Şah'ı kovdular. Sonuç: Laik İran,  "dinci" İran'a döndü. Ama ne huzur geldi, ne de demokrasi.  Şah için 'diktatör' diyorlardı. Yağmurdan kaçarken, doluya tutuldular.  Sokaklarda 'ahlak polisi' saçı gözüken kadınları sopalıyordu.iran ahlak polisi ile ilgili görsel sonucu

Saçın gözüküyor! Pembe giyme! Siyah giy"


iran ahlak polisi ile ilgili görsel sonucu

 "Yeterince kapalı" giyinmeyen İranlı kadınları sopalamaya
başladılar. Tutuklama yetkisi bulunan
bu eli sopalı kadınlara 'ahlak polisleri' deniyor.


Sonuç: İran halkı kendini uyuşturucuya verdi. 


In this Tuesday, Feb. 3, 2015 photo, drug addicts sleep in their chairs at drop in center and shelter, south of Tehran, Iran. (AP/Ebrahim Noroozi)
Fotoğrafın çekildiği tarih: 2015
Yer: İran'ın başkenti Tahran'da bir sığınma merkezindeki
uyuşturucu müptelaları.


Resmi yetkililerin verdiği bilgilere göre İran'da, metamefatin üretimi ve ağır uyuşturucu tüketimi, bu maddeleri kullananlara cezalar verilmesine rağmen büyük yükselişteymiş. 2.2 milyon insan uyuşturucu kullanıyormuş. 1.3 milyonu tedavi görmekteymiş. Polis her hafta yüzlerce uyuşturucu laboratuvarı basıyormuş. 


Kds_14109506595080
2014 yılındaki bu makaleye göre İran'lı kadınlar baskı yüzünden alkol ve uyuşturucuya sığınmışlar. Hatta sayıları erkeklerden daha fazlaymış.  AFGANİSTAN

afghanistan 1960 ile ilgili görsel sonucu

1960'ların 'dinci olmayan'  Afganistan'ından bir fotoğraf. Başken Kabil.


Afganistan'da laik bir yönetim vardı. "dinciler" ABD' nin yardımıyla "Taliban"ı getirdiler. Sonuç "Laik Afganistan, "dinci" Afganistan'a döndü.


afghanistan women taliban ile ilgili görsel sonucu

Ama huzur gelmedi. Kızlara okul yasaklandı. Okula gitmek isteyen kızlara kezzap atıldı. Kadınların tek başına sokağa çıkması yasaklandı. Burkasız sokağa çıkmak yasaklandı.  Çocuk yaşta kızlar zorla 70 yaşındaki erkeklerle evlendirilmeye başlandı.  Kadınlara o kadar zulüm başladı ki, çoğu gazla kendini yakmaya başladılar. Afganistan hastanelerinde kendini yakan kadınlar için yanık üniteleri yetmiyor. Çoğu kurtarılamıyor ölüyor.

Afganistan kadınları ile ilgili:

http://bucurukveben.blogspot.com.tr/2016/09/sorun-kadinda-degil-sende.html


A woman was accused of adultery and publicly executed by the Taliban in Jawzjan, Afghanistan

"Dinci" ler zina ile suçladıkları bir Afganlı kadını
öldürürken çekilen fotoğraflar. (7 Mayıs 2016)


A woman was accused of adultery and publicly executed by the Taliban in Jawzjan, Afghanistan
Sonuç:  Afganistan'da kadın - erkek insanlar 'dinci' yönetime dayanamayıp kendilerini uyuşturucuya verdiler. Çünkü ülkede huzur yoktu, hala her gün bir canlı bomba, bir intihar saldırısı olmakta. Ve dünyanın en çok eroin bağımlısına sahip ülkesi oldular.


 afghanistan drug addiction ile ilgili görsel sonucu
Afganistan'ın saklı yüzü: 
1.000 000 uyuşturucu bağımlısı. Buna
60.000 15 yaş altı çocuk dahil.
Kadın 28 yaşında, çocuk da doğuştan uyuşturucu bağımlısı
olarak dünyaya gelmiş:(  uyuşturucu için evdeki tüm eşyaları
satmışlar.
Kaynak: 
Sordid scene: The father services his addiction as his little children look on, oblivious to the harm he is doing
Dinci Afganistan: Birleşmiş Milletler'e göre ülkede eroin bağımlısı üç kata çıkmış. 
44 yaşındaki baba Abdül Rahman esrar çekerken
masum çocukları izliyorlar.
Kaynak: Daily Mail 

Kaynak ve diğer fotolar için:
http://www.dailymail.co.uk/news/article-2328411/Opium-addicts-Afghanistan-Number-junkies-TRIPLES-150-000-despite-war-drugs.html


IRAK

Irak'da laik bir yönetim vardı. "dinciler" ABD'nin yardımıyla Saddam'ı devirdiler. Sonuç, Irak'a huzur gelmedi. Demokrasi de gelmedi. Bir daha kendini toparlayamadı. Hala her gün bombalama, her gün canlı bomba, her gün savaş. Saddam'ın heykelini deviren vatandaş şimdi "Bin pişmanım" diye ağlıyor.

saddam ın heykelini yıkan bin pişman ile ilgili görsel sonucu

Saddam'ın heykelini yıkan Kadim Şerif Hasan El Cabbari
şimdi bin pişman olduğunu söylüyor.  Şimdi heykeli
yeniden dikebilsem dikerdim diyor. 
Kaynak ve röportaj: 


LİBYA

Libya'da laik bir yönetim vardı. "dinciler" ABD'nin yardımıyla Kaddafi'i devirdiler. Sonuç, Libya yakıldı, yıkıldı, bombalandı, parçalandı. Her yeri ayrı bir aşiretin, farklı terör örgütünün elinde. Kaddafi' den nefret eden  birisi şimdi "Bin pişmanım" diye ağlıyor. Sadece o değil. Libya halkı Kaddafi'yi mumla arıyormuş.

31 yaşındaki Muhammed'le röportajdan:

" İlk günlerde ben de Kaddafi karşıtı gösterilerde savaştım. 2011'den önce Kaddafi'den herkesten çok nefret ediyordum. Fakat şimdi hayat öyle zor ki, en büyük Kaddafi destekçisi oldum.'

Liya ile ilgili kaynaklar:

1) http://www.zerohedge.com/news/2016-09-23/libyans-who-once-opposed-gaddafi-now-regret-us-led-regime-change
(İngilizce kaynak: The Sunday Mail)

2) http://www.timeturk.com/devrim-pismanligi-kaddafi-den-sonra-libya/haber-68806
(Türkçe kaynak)TÜRKİYE


Türkiye:  15 yıldır "dinci"  Fetoş ve "dinci" AKP  elele, kolkola iktidardaydılar.  Biri, diğerine kendi ağzıyla

"Ne isterse vermişti. Araziler, okullar, kurumlar, makamlar."

Sonra tıpkı kovboy filmleri, tıpkı soygun filmleri gibi "parayı paylaşmakta" anlaşamadılar. Biri, diğerinin hırsızlıklarını sayıp dökünce araları bozuldu. Bu iki kardeş 'dinci" nin elindeydik 2002 yılından beri.

Ve 'dinci'  AKP dönemine bakalım:  Dinci olanlar idare edince daha iyi mi olduk?
Boşanma oranı son 10 yılda arttı


Boşanmalar: % 38 arttı (2014)
Kadına şiddet: 14 kat  arttı
Fuhuş: Üç kat arttı
Çocuk tecavüzleri: Dünya üçüncüsü!
Hayvana tecavüz: Dünya beşincisi

Eeeee! Hani 'dinci' olunca her şey daha iyi oluyordu?  İşsizliğe, hayat pahalılığına, yolsuzluğa değinmedim bile. !  pkk terörü bitti mi? Hani çözüm süreci? Hani 'akiller'  ne oldu? Her gün 3 - 5 şehit geliyor!

Öğretmenlerin yarısı kovulmuş, alnı secdeye değiyor dedikleri sınavlarda hile yaptılar, 15 Temmuzu yaptılar. Okullar imam hatip yapılıyor. Ülkede 3 milyon Suriyeli Arap, Kürt var. PKK terörü her gün üçer, beşer askerimizi, polisimizi şehit ediyor, Fetocuların kardeşleri "Kandırıldık" deyip sıyrıldılar, kandırılan askeri okul öğrencileri ise hapiste çürüyor,  Facebook, twitter, vs. Tayyip Erdoğan'ı eleştirene dava açılıyor. Her gün Atatürk'e hakaret ediliyor. 15 Temmuzun içinde bit yeniği olduğu o kadar açık ki, zaten o yüzden de böyle diyenlere kızıyorlar. Bir gün ne olduğu elbet ortaya çıkar. Onca insan kimlerin siyasi hırsına kurban edildi, öldürüldü kim bilir?


SURİYE

Suriye'de laik bir yönetim vardı. "dinciler" ABD'nin yardımıyla Esat'ı devirmek için çalışmaya başladıla. 6 yıldır da uğraşıyorlar. Türkiye de ABD'nin kuyruğuna takılmış komşusu Suriye'ye kötülüğe yardım ediyor. Sonuç ne olacak hep birlikte göreceğiz. Ya İran, Irak, Libya gibi çökecek ya da ilk kez ABD ve dincilerin oyununu bozacaklar.

Ve bakın oynanan oyun nasıl bir oyun:
Suriye'deki muhalifin gerçekten muhalif olmadığının damgalı, mühürlü ispatı:
http://bucurukveben.blogspot.com.tr/2016/07/suriyedeki-muhalefet-gercekten.html36 yorum:

 1. Tamamını okudum, her ülke için ayrıntılı bilgiye sahip değilim, eşim bi ara libyada çalışıyordu kaddafinin evine de girip çıkıyordu, insanlara ne kadar yardım ettiğinden bahsedip duruyordu evleneceklere ev eşya para ve daha bir sürü şey,yetmedi insanlara oyunlara takıkdılar, cani bir şeklde öldürdüler onu şimdi ise mumla arıyorlar, ben Hataylıyım hiç gtmedm ama çevremdeki insanlar günü birlik suriyeye gidip gelirlerdi bize ordan yicek şeyler getirrlerdi çok ucu olsğu için en güzeli de alaska adında bi gofretti:) şimdi katil Esad dye ortalkta dolanyo insanlar ; ama ben ve tüm hatay halkı Esadı destekliyoruz, istanblda bir güb suriyeli bi adam benden para istedi o kadar öfkelydm ki ülkeni neden bırakp geldn ihanet ettin vatanına dedim, senn başbakan katil dedi, o zaman başbakan erdoğandı, oranın da başkanı olmaya çalşyor katil olanlar onlar dedi:s başkanlk sistemi gelsin ki adam her istediğini yaptrsın kendi kazık çakamayacakya dünyaya ondan sonra da sülalesi gelsin arkasından onu istiyor heralde, bi insan bu kadar belli etmez onlardan olmayanı sevmediğini; ama göremiyorlar ona yanıyorum, canım ülkemin cahil insanları

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Okuyan gözlerine sağlık Meltem'ciğim.
   Libya için denilebilecek en doğru söz: Rahat battı.
   Ve şimdi senin de, dış basının da dediği gibi mumla arıyorlar. Son pişmanlık fayda vermez.

   Esat'a katil diyenler, zalim diyenler 72 ayrı ülkeden gelen cihatçı, kafa kesici teröristler. Zaten ABD'nin tipik oyunu bu. İşgal etmek istediği ülkenin liderini 'zalim' ilan eder. Sonra da o ülkeye teröristlerini (sahte muhalifler)yollar. Karıştırır. Gerisi malum...

   Dediğin doğru başımıza ne geliyorsa cahil insanlar yüzünden geliyor. Feto gibi ilkokulu zarzor dışarıdan bitirmiş birini bu kadar palazlandıran ona mürit olan cahiller değil mi? Tayyip gibi diploması YALAN olanı palazlandıran onlar değil mi? Bir başörtüye yaktılar memleketi. İnsanları başındaki örtüye, namaz kılmasına bakara değerlendirenlerin hatasını çekiyoruz.

   Sil
  2. Kendi ülkemizde hiç sorun yok birlik beranerlk içinde yaşıyormşu gibi bi de başka ülkenin iç syasetine karşıyorız, komik ötesi

   Sil
  3. Güllük gülistanlığız!!!

   Sil
 2. Bir gün dinler gezegene barış ve mutluluk getirecek.
  Ortadan kalktıklarında...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kaç bin yıl sonra mümkün olabilir....o zamana kadar senin dinin, benim dinim diyerek birbirimizi yok etmezsek..

   Sil
 3. Nasıl kimse görmüyor anlayamıyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Cehalet bu işte Handan'cığım. Sokakta akp'ye oy veren tiplere mikrofon tut. (mütevazi, kapalı ama Atatürk'le alıp veremediği bir şey olmayan yaşlı Anadolu insanına) de ki Atatürk düşmanı birinin başkan olmasını, ömür boyu ülkeyi idare etmesini ister misin? diye ASLA derler. Ama oy verdikleri kişinin tam da öyle biri olduğunu bilmezler. pkk'ya açılım yaptı görmediler, Barzani ile kolkola girdi anlamadılar, iki ayyaş dedi isim vermedi yine anlamadılar. Anladıklarında çok geç olacak :(

   Sil
 4. Müjde, ah Müjde yine tarihsel belge yazısı.Bir gözlerim doldu, bir çıldırdım öfkeden.Cumhuriyet Bayramımızda dışardaydım.Vapurda bile herkes İzmir Marşı söylüyordu.Kırılan umutlarım tazelendi.Sokaklar, ellerinde bayraklarıyla gülümseyen insanlarla kaplıydı.Dedim ki; teslim etmeyeceğiz memleketimizi örümcek ağlı zihniyetlere.Ama gerçekler benim gördüğüm kesimden ibaret değil.Herkes korkutulup sindirildi bile.Basın susturuldu.Ve her geçen gün hızla geriye gidiyor olduğumuzu görmek içimi acıtıyor güzel günlere inanmak istedikçe...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkürler Aytül'cüğüm:( ben de sosyal medyada Trakya'da çarşaflı, başı örtülü, şalvarlı teyzelerin, ninelerin Atatürk sevgisini görünce senin gibi hissettim. Ancak azınlık çoğunluğu korkutarak sindirdi. Az önce düşündüm de ne yapacaklar? Tüm Atatürkçüleri, şu videodaki teyzeleri, nineleri hepimizi hapse mi atacaklar? Bak bu video:

   https://twitter.com/thracedefence/status/793249777630732288

   Sil
 5. Akıllarını kullanma yeteneği olmayanlar dine sığınıyor. Biraz da üşengeçlikten çünkü yobazca inanmak, düşünmekten daha kolay. Ondandır ki sorgulayandan çok düşünmeyen bağnaz var.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Maalesef öyle Randle, Allah düşünelim, soralım diye beyin vermiş, istese vermez, robot gibi yapardı.

   Sil
 6. Nasıl bir körlük bu insanların ki anlamıyorum:( İran'lı tanıdıklarım var ve oradaki insanların ne kadar mutsuz olduklarını kulaklarımla duydum. Ne istiyoruz acaba? İran, Irak, Afganistan, Libya gibi olmak mı amacımız? Buradaki insanlar bu haldeyken, neden onlar gibi olmaya çalışıyoruz hiç aklım almıyor. Enteresan modeller var. Meraklıyım sosyal medyadaki paylaşımların altındaki yorumları okumaya. Küçük kız çocuklarını kapatmışlar(kanalı hatırlamıyorum) yaşları 4-5 civarı. Bu çocuklara ahiretten, cehennemden bahsettiren bir videonun altına kadının biri ki bu ablamız Almanya'da yaşıyor. Kalkmış diğer aklı başında yorum yapanlara bir ton laf giydiriyor. Ülkeyi sizin gibiler terketsin, burası müslüman ülke diyor Türkiye için:) Ya be kadın o zaman Almanya'da senin ne işin var. Orası gavur memleketi:) Gitsene yaşayasın müslüman bir ülkede. Ay delircem az kaldı. Kalemine sağlık... Sevgiler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Benim de aklım almıyor Bahar'cığım, mesela bir arkadaş en büyük hayali olarak tüm dünyanın Müslüman olmasını istediğini yazmış. (Tesadüfen gördüm)İyi de Müslüman ülkelerin hali ortada, Hristiyan ülkelerin hali ortada. Müslüman ülkelerdeki insanlar denizde boğulup ölme riskini göze alıp çoluk çocuk Avrupa'ya kaçıyorlar. Kimse Suudi Arabistan'a kaçmak istemiyor. mesela. Almanya, Fransa, İngiltere, Amerika'ya kaçmak istiyor. Hiç mi bunları okumamış acaba? İyi sormuşsun madem öyle onun Almanya'da ne işi varmış?
   Senin de okuyan gözlerine sağlık, sevgiler.

   Sil
 7. Ve yine kaynaklara dayalı belgesel gibi bir yazı. Dincilik, ve dindarlık. İki ayrı kavramın farkına varamayanlar. Bende dindar bir ailede büyüdüm. Ninem (babaannem) ve desemde. Anne baba Almanya'da göçmem işçi iken. 1970 li yıllarda çok vardı böyle aileler. Neyse, ninem dini bütün bir insandı, ve bizi öyle yetiştirmeye çalıştı. Bu benim görevim diyordu. Siz yaparsınız, yapmazsınız o sizin bileceğiniz iş derdi. Bütün dini kuralları bilirim. Hangi namaz kaç rekat, kaçı sünnet kaçı farz. İmanın şartları kaçtır, içinden mi, dışından mı, kaça ayrılır, islamın şartı nedir? Hepsini öğretti. O ona inaniyordu. Ama zorlama asla olmadı. Hatta abim o zamanlar imamhatip lisesine gönderildi. İki yıl sonra ayrıldı. Şimdi mi? Şimdi ateist biri. Zorlam ile olamaz din. O manevi bir dünya. İsteyen inanır, istemeyen başka bir şeye inanır. Din öyle bir olgu ki, her zaman savaş yaratmak için geçerli bir bahane. Ve bunu bizim gibi ülkeler sürekli kullanıyor. O bahsettiğin Avrupa ülkelerinde din hiç konuşulmaz. Dini bayramlarını sessizce ve hissederek yaşarlar. İşte Noel veya Paskalya gibi. Oda aile içinde.

  Günden güne daha acayip bir hal alıyor ülke. OHAL boşuna uzatılmadı. Hani 15 temmuzda darbe girişimi oldu diyorlar ya. Girişim olmadı, darbe oldu o gece ve sonrasında hala devam eden. Hükümet tarafından oldu bu darbe.

  Bi ara şöyle bağırıyordu, ben diktatörmüşüm, ben diktatör olsam basın özgür olabilir mi gibi şeyler hatırlıyorum. Peki Cumhuriyet gazetesine yapılan bu baskın nedir?

  Ya birak, nerden bakarsam bakayım elimde kalıyor. Ne diyeceğimi şaştım zaten. 15 temmuz gecesi için demokrasi için sokaklara dökülmeyi biliyordu ama. Diğer yüzde elli demokrasi için sokaklara dökülemez ama. Yersin copu.
  Buda böyle bir demAkrasi işte.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkürler Berfin'ciğim araştırıp, kaynaklar gösteriyorum ki, şu akp'liler de azıcık öğrensin diye ama nafile...Eskiden dedeler, nineler senin anlattığın gibiydi hepsinin mekanı cennet olsun, yaşayanlara Allah sağlıklı ömürler versin. Aynı öyle zorlamazlardı. Şimdi dini bambaşka bir şekle soktular. Aslında çoğunun dini, imanı para. Erbakan öldü, kızı, oğlu, damatları "Bizden para kaçırıyorlar" diye birbirlerini mahkemeye verdiler. Google'da inanmayan okusun. İş paraya gelince ne kardeş, ne damat kaldı. Zaten kayıp 40 trilyon mu ne vardı ortada. Demek paylaşamadıkları oymuş! Bu 15 Temmuzda bit yeniği var şu yapılanlara bakılınca iyice işkilleniyor herkes. Ve bu işin perde arkasında kimin olduğu ortaya bir gün çıkacak ve o zaman her şey anlaşılacak.

   Sil
 8. Yine belgesel tadinda bir yazi be Müjde, kalemine, ellerine, düsüncelerine saglik!

  TV'deki sunucular bile "Allaha emanet olun" diye bitiriyorlar programlarini. "Rabbim" asari "Rabbim" yukari. "Bunun nesi kötü?" diyenlere: Hayir, o kötü bir söz degil elbette, ama sadece su son yillarda insanlarin gözüne sokar gibi, sadece hükümete yaranmak icin, göstermelik oldugu icin nefret ediyorum

  Hele birde "Hayirli cumalar" olayi cikardilar ya? Ona hic deginmeyecegim, yoksa iyi olmayacak...

  He tabi pardon, unutmusum. Onlar gelince ögrendi bu ülke dindarligi. Ondan önce hristiyandi tüm ülke. Ondan önce cumalar hayirsizdi.

  Heyallahimyarabbim yaa....

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkürler Ayşe, senin de okuyan gözlerine sağlık. Dediğin gibi o sözcükleri sadece ne kadar dindar olduklarını göstermek, ispatlamak için kullanıyorlar. Bende artık ters tepki yaratmaya başladı. Hayırlı cumalar eskiden yoktu. Sosyal medya çıktı sonradan uydurdular. Dediğin gibi aynı şeyi düşündüm sen yazınca bu cuma 30 yıl önce HAYIRSIZ MIYDI?:))
   Onu da bıraktım, günler, haftalar, aylar, mevsimler insanların kolaylık olsun diye icat ettiği sözcüklerdir. Allah için pazartesi, salı, çarşamba gibi gün, yıl olamaz sonsuz bir kavram onun için. Normalde böyle olmalı yani.
   :)

   Sil
  2. Pazartesi, Sali, Carsamba ve Cuma haric diger günlerin yatacak yerleri yok zaten:))

   Sil
 9. Müjde,
  dini imanı para olan insan? topluluğu,ne yazık!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de öyle düşünüyorum, simitçi gibi din ticareti yapıyorlar. Yıllar önce ünlü bir politikacı vardı dünyanın en karlı işi din ticaretidir derdi. Şu an ismini unuttum. :(

   Sil
 10. Ah güzel ülkem :((( Bugünkü Gülse Birsel yazısı da hislerime tercüman oldu. Apaçık her şey aslında ama yarın seçim olsa ne olur tahmin etmek hiç de zor değil :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Daha yeni kalktım, Gülse'yi severim hemen okuyacağım. Apaçık ama görmek isteyene sevgili arkadaşım.
   :(

   Sil
 11. Feyste sayfama koydum
  O kadar bi iyiydi...

  Sevgiler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkürler Kadriye'ciğim, eksik olma. Gurur duydum. Sevgilerimle...

   Sil
 12. Mısırlıoğlu'nu başka bir ülkenin boyunduruğu altına girildiğinde neler olabileceğini görebilmesi için yazınızdaki örneklere bakmaya davet ediyorum! Yaptığı açıklamaya bakıldığında buna kesinlikle ihtiyacı var çünkü. Büyük emek vermişsiniz, yazınız nedeniyle teşekkür ediyorum. :)
  Her dinin tutucu bir kesimi olduğunu düşünüyorum. Katoliklere, koyu katoliklere iyi gözle baktığımı söyleyemem. Filmden örnek vereceğim, İngiliz yönetmen Ken Loach vardır. Yaşadığı modern toplumun göçmenler, işsizlik vb sorunlarıyla ilgili filmler çeker. Ae Fond Kiss filminde Katolik bir öğretmenle Pakistanlı bir gencin aşkını anlatırken Katolik kilisesinin öğretmenin iş ve özel hayatına nasıl müdahaleye yeltendiği anlatılıyordu...
  Farklı bir konu ama, bugün bir şey fark etmemi sağladınız. Ekim ayının ortalarında blog yorumlarında ters giden bir durum söz konusu olmuş. Sadece sizin değil başka arkadaşlarla yaptığımız karşılıklı yorumlarda gitmiş. Sadece kendi blogumda da olmamış bu durum... Bazen yanlış tuşa basıp yorum sildiğim oluyor ama yaşanan farklı bir durum var ortada. Umarım devam eden bir sorun değildir... Sevgiler diliyorum Müjde Abla :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kafasına fesi takmış, IQ özürlü hain baksa da anlamaz. Onu görünce sen daha iyi bilirsin hani Orta Doğu ülkelerinde geçen serüven filmleri olur ya, heyecanlı, kaçıp kovalama sahnesinde böyle çarşı altüst olur, hasır sepetler, kumaşlar yerlere dökülür saçılır, olmazsa olmaz kafasında fes bir de şempanze vardır:))))

   Mutlaka vardır ama en azından Avrupa, her alanda sekülerliği uyguluyor. Hatta sınıfa haçla vs. girmeyi yasakladıklarını okumuştum.

   Canım ben zaten teknik bir sorun olduğunu anlamıştım, bende de var farklı şekilde şöyle ki, X bloğu takibe alıyorum ama o bloğun takipçilerinde kendi adım/resmim görünmüyor. 100 takipçi ise benle 101 oluyor onu da görüyorum ama ben yine de yokum:))var teknik bir gariplikler bu aralar:)

   Benden de sevgiler Zülal'ciğim.

   Sil
 13. Ne kadar güzel ve emek dolu bir yazı yazmışsın Müjde'cim emeğine yüreğine ve cesaretine sağlık =). Her şey o kadar vahim bir durum ki hergün saçlarımı yoluyorum inan. Bu kadar şey oluyor ama herkes hala uyumaya devam ediyor 😔. Başından sonuna bütün sözlerine yürekten katılıyorum biri hariç. Her Rabbim diyeni dinci olarak nitelemek yanlış gibi geldi bana lütfen beni yanlış anlama kesinlikle seni eleştirmek için söylemiyorum. Çünkü ben de çok kullanırım Rabbim'i her duamda, sana da pek çok kez yazmışımdır. Ama şükür ki dinci değilim =). Az çok sende biliyorsundur zaten canım benim 😄. Sevgilerimle

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ediyorum Zehra'cım, senin de okuyan gözlerine ve sen dahil, yorum yazma cesaretine sahip herkesin ellerine sağlık, çünkü yorumlarda da bana hak vererek, yapılanları eleştiriyorsunuz. Bu da cesarettir. :)

   A! Sen de mi çok kullanıyordun? Kusura bakma canım o zaman yazımı - söz meclisten dışarı - olarak düzelteceğim. Dualarda kullanmak çok doğal ayrıca. Benim kastettiğim şöyleydi. Mesela X birisine merhaba komşum nasılsın iyi misin? diyorum, Rabbim izin verirse iyiyim diyor filan, abartıyor yani:)))Ben seni biliyorum canımsın. Sen alınma.
   Benden de sevgiler. :)   Sil
  2. Beni ve benim gibileri kastetmediğini biliyorum tabii ki Müjde'cim =)). İlahi okudum ve kocaman gülümsedim 😄😄. Canımsın sevgilerimle 💖❤

   Sil
  3. Olsun, ben yine de yazımda düzeltme yaptım, senden başkaları da alınmasın:) sen de canımsın, sevgiler :) ♥

   Sil
 14. Yine ayakta alkışlıyorum valla. Bu kadar güzel anlatılır.

  Hadi ülkeler cehaletten kırılacak, erkekleri de anlıyorum, benim anlamadığım ülkeye ve haklarımıza kavuşmamızı sağlayan Atamızı kötüleyen, bizi hiç olmaktan insan olmaya çıkartan Atamızı aşağılayan ve rahatça şeriat istiyiiiriiiiz, onu istiyiiiiriiiz diye bağırmalarını, düşüncelerini dile getirme özgürlüğünü bile Atamız sayesinde elde ettiklerini anlamayan kıt kadınlar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Estağfurullah canım, teveccüh göstermişsin. Çok sağol.

   Haklısın, Ata'mızı kötüleyip, şeriat isteyenlere bedava bilet, pasaport ver inan çoğu gitmez. Çünkü biliyorlar giderlerse başlarına gelecekleri. Çok ikiyüzlüler....

   Sil
 15. kimi makarnayla kimi kömürle kimi de uyuşturucuyla tavlanıyor desene artık bunlara denecek kelimeleri bulmakta güçlük çeker oldum. ağızlarından çıkanla yaptıkları nasıl bir tezatlık içerisinde:( ruhunu satmaya meraklı ne çok insan varmış meğer deyip duruyorum bu aralar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Şeytan bunların yaptıklarını görse şeytanlık istifa ederdi, bugüne kadar ençok namazında, niyazında olan mağazalar tarafından dolandırıldım. Ençok türbanlı, takkeliler tarafından üçkağıda geldim, hele bir tanesi dindar pozuyla üç kuruş için ayağı kırık, yavru kediyi alıp geri getirmedi anlatmıştım hatırlarsın üçkağıtçı taksici...:( kahroldum hala da kediye ne yaptı bilmiyorum:(

   Sil