14 Kasım 2016 Pazartesi

YAZIK YA! :( BUNA BİR ÇARE BULUN.

Uçak mühendisleri, uçak tasarımcıları, kuşların giremeyeceği
motor tasarımları yapamıyor mu? :( 50 leylek parça parça olmuş:(
Her yıl 10.000'den fazla kuş uçaklar yüzünden ölüyormuş:(
hem uçağın güvenliği, hem de canlıları korumak adına mutlaka bir çözümü
bulunur. İstenirse tabii. Ne demişler
Azmin elinden bir şey kurtulmaz.

kaynak: şuradan

49 yorum:

 1. İnsanın içini acıtan görüntüler :( Teknoloji çağındayız. Bir çok mühendis, bir çok tasarımla uğraşan bilim insanı var. Buna bir çözüm getirilmeli Müjde ablam. Haklısın, önce istemek gerekiyor tabi...

  Sevgi ve selam ile.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Değil mi ya Arzu'cuğum? İstememişler demek ki, istenirse illa ki, bir çözüm bulunur. Benden de sevgiler, selamlar canım.

   Sil
  2. Bir belgeselde görmüştüm mesela. Köpek balığı saldrısını önlemek amacıyla yalnızca köpek balıklarına rahatsızlık verip uzaklaştıran, insan kulağı ile algılanmayan bir çeşit sinyal yayıcı cihaz üzerinde çalışma yapılmış ve başarılı olunduğu söylenmişti.
   Kuşlar içinde belki böylesi bir çalışma yapılabilir.

   Sil
  3. Evet o tür bir sinyal olabilir, kuşların giremeyeceği bir motor tasarımı yapılır.

   Sil
 2. Üzüldüm,bilmiyordum bu kadar kuşun girdiğini ve öldüğünü :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sorma Yurdagül'cüğüm, istense mutlaka bir çözüm bulunur. :(

   Sil
 3. Kuşlar, havacılıkta çok ciddi bir konudur. Ne yazık ki önüne geçilemiyor. Kuş sürüleri çok tehlike saçar. Ve kuşlar da tehlikedir tabii. Ne yazık ki böyle sonuçlar oluyor. Ve bizler de çok üzülüyoruz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sen kuşları çok seven biri olarak hepimizden fazla üzülüyorsundur diye tahmin ediyorum Yasemin. Önüne geçilmek bence zor olmamalı. Mühendisler, tasarımcılar elele verirse mutlaka bir yolunu bulurlar.

   Sil
 4. Üçüncü havaalanımız açılırsa Müjdecim çok göreceğiz bu sahneleri çünkü tam leyleklerin göç yolu üzerinde yeri :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aaa!!! Felaket olur o zaman Handan'cım..:(

   Sil
 5. Ayy içim acıdı vallahi ablam :( Keşke herkes senin kadar duyarlı olabilse. O zaman dünya tam anlamıyla yaşanacak bir yer haline gelirdi herhalde ❤️

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sorma İlknur'cuğum, istemek, azmetmek yeterli, kafaya koysalar uçak motoruna kuş giremeyecek şekilde mutlaka bir çözüm yaparlar..♥

   Sil
 6. Geçtiğimiz günler de ya izledim ya okudum hatırlayamadım şimdi ama hiç böyle fotoğraflanmış halini görmemiştim:(((((hem onlara çok yazık hem pilotların görüş sahalarını etkileyenler oluyor cama çarpanlar da oluyormuş kıyamam.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Haklısın Hatice'm hem pilotlar için, uçak yolcuları için çok tehlikeli, hem de zavallılar için. :(((

   Sil
 7. Yazik hayvanciklara yaa yazik.
  Günümüzde neler neler yapabiliyorlar, bir onlari bu durumdan koruyacak birsey mi tasarlayamiyorlar hala, olacak sey degil ya!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mutlaka bir yol bulunur, uçak mühendisliği bölümleri var, oradaki öğrencilere proje konusu olarak verilse olmaz mı diyorum. Öğrenciler eminim bir sürü yaratıcı fikir geliştirirler.

   Sil
 8. doğanın dengesini bizden başka bozan var mı acaba?

  Sevgiler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yok anacım bizden başka hiç duymadım..
   Sevgiler...

   Sil
 9. dediğin gibi hem uçaktakiler için tehlike bu hem kuş nesli açısından kötü, ayrıntısını bilemiyorum hangi türden ne kadar az kalmış diye; ama umuyorum ki en kısa zamanda ayarlamasnı yaparlar

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de öyle umuyorum Meltem'ciğim..en kısa zamanda yapsınlar da böyle acı fotoğraflar görmeyelim:(

   Sil
 10. Handan hanımın da dediği gibi,kuşların göç yolu üzerine uçuş rotaları var uçakların.3.Havalimanı da tam göç yolu üzerinde!İnsanoğlu en büyük ve en tehlikeli canlı!
  Doğa katliamı, hayvan katliamı ve İnsan katliamı bizde.Hele bizim yobaz boş kafalar,canım Ülkemizi betona dönüştürüyorlar.Nükleer Santral kurma çabalarına da PESSS!!! diyorum.
  ❤️ ❤️ ❤️ bunları da buraya bıraktım ;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sorma Nur'cuğum bunu bilmiyordum Handan yazınca öğrendim, olamaz ya! Bu nasıl bir gaflettir! Dediğin gibi her yer toki dolmuş, öyle de zevksiz, en ucuz malzemeyle yapılan dandik şeyler ki, yakından gördüm. Gecekondudan çıkanlar beğenmiyorlar bile eski bahçeli evlerini arıyorlar.
   Canım kalpler için çok teşekkürler:)
   ♥ ♥ ♥

   Sil
 11. Çok ama çok kötü :( İçim acıdı fotoğrafları görünce ..Teknoloji o kadar gelişti ki acaba neden önlem alınmıypr .(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de çok kötü oldum, zavallı gözlerini yummuş halde:( içim çok acıdı, bilemiyorum bence azmetmiyorlar...yoksa mutlaka bir yol bulunur.

   Sil
 12. ayyyy çok üzüldümmm :(((

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sormayın çok üzücü:(((bu arada hoşgeldiniz sayfama sevgili arkadaşım. Takipteyim:)

   Sil
 13. Bu nedir yaa..!
  Bilinçli bilinçsiz kökünü kurutup tüm canlıların,sap gibi kalacağız dünyada zombiler gibi...Pes artık...
  THY Yakışmadı...caresi yok mu gerçekten..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen öyle, hiçbir canlı bu kadar zarar vermez insandan başka:( mutlaka çaresi vardır istense.

   Sil
 14. Bu olayın mutlaka çözümü vardır ama kimin umrundadır ki insanların kendilerine bile faydaları olmadığı yaşamda diğer canlılara değer vermek beklenilecek bir durum değil diye düşünüyorum ama içim acıyor.Sevgiler arkadaşcığım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mutlaka vardır Aysel'ciğim, şu dünyada neyin çözümü bulunamamış ki, sonuçta teknik ve tasarım bir şey soyut bir kavram değil ki, çözülemesin. :(
   Benden de sevgiler.

   Sil
 15. Bu olaya Cözüm üretilemiyor bildiğim kadarıyla. Havaalanı çevresinde polis şahinler bulundurulduğunu okumuştum. Özel olarak yetiştiriliyormuş. Başka önlemler de var ama şu an aklıma gelmedi. Çok fena bir durum.
  İstanbul'daki 3. havalimanının böylesi bir tehlikeye açık olması hem kuşlar hemde yolcu uçakları için korkunç bir durum. Sonradan elimizi dizimize vurmayız umarım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yeterince istemiyorlardır o zaman Zülal'ciğim, ya da çözüm için ayrı masraf olacaktır cimrilikten yapmıyorlardır. Dediğin gibi madem böyle bir tehlike var, sonradan dizimize vururuz gibime geliyor. Baştan her şeyi düşünmek yok bunlarda:(

   Sil
  2. Dere yataklarına TOKİ yapıyorlar o misal...:(

   Sil
  3. Dere yataklarına bina dikenler yağmur yağmasın diye dua ediyorlardır eminim. Susuz kalırsak suç onlarındır biline :)

   Sil
 16. Nedir bu hayvanların insan ırkından çektiği? Dolaylı ya da direkt olarak zarar gören hep onlar.

  Müjde Abla bu arada Ankara'dayım. İşle alakalı buradayım. Maalesef gezmeye zaman yok. Ancak aklımdasın hep bilesin. Tarih bizi bir gün buluşturacak (:

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sorma yaa Burcu'm:(( keşke insan diye bir tür hiç olmasaydı. Olmasaydık keşke...
   Olsun canım gönüller bir olsun yeter:)

   Sil
 17. Müjde'ciğim. Daha mutlu yaşam kızımdan uçup geldim buraya. Hayvanların çektiği nedir ya bu dünyada? Bizden başka da içten üzülen az valla. Zaten gözünün önünde cereyan etmiş, Pamuğun annesi ölmüş, yavrular. Artık üzülecek şeylere yetişemez olduk. Yazık o göklerde süzülen asil leyleklere. Mutlaka çözüm bulunur da, nerede o istek ve düşünce? Kötü oldum görünce. Yazık ya, ölüp gidiyor hayvanlar. Bu arada kedi sevmeyenler çok. Hissediyorum. Üzülüyorum. Kendini çok üzme kardeşim. Son seneler bize acaip zor geçiyor. Seninle dertleşmek isterdim. Sevgilerimle canım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sorma Ece'ciğim inan haber okumaya korkuyorum, yok kediye tecavüz, yok köpeği zehirlemek. Yeter yahu nedir hakikaten bu zavallılara yaptığınız zulüm. Üzülmemek mümkün değil canımcım, gülmeyi unuttum inan, Lokum'un ne olduğunu bilmiyorum, annesi öldü, yavrulardan ikisi hayattaymış konukomşu en azından bakıyormuş onlar başka apartmandalar. Ama yaşayacaklarını sanmıyorum:( görsen bize kala kala son bir kedicik kaldı, iki yavrusuyla geliyor, hava da buz oldu nereye sığınacaklar kimbilir? En azından aç bırakmamaya çalışıyorum elimden geldiği kadar. Görsen bir tatlılar...çok sağol canım, en azından buradan dertleşiyoruz,birbirimizi dinliyoruz,yorum yazıyoruz.. buna da şükür. Sevgilerimle.

   Sil
 18. Böyle fotoğrafları gördükçe içim parçalanıyor :((

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok üzülüyorum. Nasıl çözüm yolu bulamıyorlar

   Sil
  2. İsteseler bal gibi bulurlar arkadaşım. Önce istemeleri lazım. Mars'a gidiliyor da buna mı çözüm bulunamayacak?

   Sil