21 Aralık 2016 Çarşamba

RUS ELÇİSİNİ ÖLDÜREN ZİHNİYET

Bir önceki "Ektiğini Biçiyor" ve "Örgütlü Cehalet" yazılarımı okumadıysanız, naçizane okumanızı rica edeceğim. Çünkü bu yazı onlarda sözünü ettiğim "zihniyet" konusunu ve örgütlü cehaletin ülkeleri nasıl yıkıma götürdüğünü daha ayrıntılı analizi olacak.

Ülkemizde öteden beri iki farklı zihniyet savaşıyor. Bu iki zihniyet kuzey - güney kutbu gibi zıt, biri "kin", diğeri "sevgi". Birinin temeli "bağnazlık", ötekinin "laiklik". Biri "bilim, güzel sanatlar, felsefe, hümanizm, hayvan sevgisi" ile dolu, öteki "hurafe, cehalet, üfürükçülük" ile yoğrulmuş, biri "Sorgulamayı, araştırmayı, incelemeyi", diğeri "sormadan inanmayı" seçiyor. Biri "bir fincan kahvenin 40 yıl hatırı vardır" diyor, öteki "benden yana değilsen anam da olsan, eşim de olsan, babam da olsan keserim" diyor, biri "hoşgörülü", öteki "el ele tutuşana zina yapmış gözüyle bakıyor". Biri oy verdiği X partinin liderini takır takır eleştirebiliyor, hatta gün geliyor bırakıyor oy atmayı, kendi fikrine uygun başka partiye oy atmaya başlıyor ya da yoksa öyle bir parti bağımsız adaya oy atıyor onları da beğenmezse hiç oy atmıyor, öteki oy verdiği partiyi eleştirmeyi, sorgulamayı bıraktım, kendisini 'g..t kılı olmayı layık görüyor. O kadar onursuz ve zeka özürlü.

Bu iki zihniyetin çatışma içinde olduğu ülkelerde doğal olarak huzur diye bir şey kalmıyor. Kin her zaman sevgiyi yok etmeye çalışıyor. Star Wars filmindeki "aydınlık taraf" ile "karanlık taraf"ın çatışmasına benzetiyorum bunu.


star wars jedi fight lightsaber ile ilgili görsel sonucu
kaynak: nerdist.com


Burada en sinir bozucu nokta belli bir kesimin çeşitli nedenlerle ( maddi menfaat, cehalet, alışkanlık ve değişimden korkmak) o karanlık tarafı seçmesi.  Kimisi cüzdanı, vicdanının önüne geçtiği için karanlık tarafı seçiyor. Kimisi Stockholm Sendromü muzdaripleri gibi " Höt, zöt yapan, kabadayılık taslayan, güçlü figüre hayır demeye korkuyor, günde 5 posta dayak yese de kocasından boşanamayan kadınlar gibi, zalimliğe boyun eğmekten hoşlanıyor. Biraz mazoşizm de var belki. Ya da güce tapma". Hibristofilya. Uzmanlar "hibristofilyayı" incelemişler ve taş devrinde güçlü "alfa erkek" tipinin kadınları mağaralarına kaçırdığı o ilkel günlere dayandığını saptamışlar. Taş devrinden kalma genetik bir kod bozukluğu diyelim. Bende yok, sende yok ama başkasında maalesef var. :(


stone age cartoon ile ilgili görsel sonucu

Taş devri kadını kendisinin ve çocuklarının güçlü erkek tarafından öldürülmemesi için tek çözümün onun safına geçmek olduğunu görmüş.

"Ondan yana olayım, böylece beni öldürmez, çocuklarıma dokunmaz. Bize avlandığı hayvanlardan verir, karnımız doyar, aç kalmayız. Açıkta kalmayız, mağarasında otururuz."

Ve böylece cezaevlerinde yatan seri katiller, bebek katili Apo, Hitler gibi acımasız diktatörlere "aşık" kadınlar olabiliyor. Dünyanın çeşitli yerlerindeki hapisanelerde yatan seri katillerin her yıl kadınlardan yüzlerce aşk mektubu aldığını biliyor muydunuz? Şaşırtıcı ama gerçek. Hibristofilya= Katillere aşık kadınlarla dolu bir dünyadayız. Benzer şekilde kadınlar diktatörlere, zorba yöneticilere büyük hayranlık duyuyorlar.

Bu zihniyeti örneklerle biraz daha açalım:


bankta elele oturan çift ile ilgili görsel sonucu


"Biriyle bankta yan yana oturmak...siz bunu saygıyla karşılayabilirsiniz. Tayyip Erdoğan olarak ben karşılamam. Ben inanıyorum ki, bu toplumun çoğunluğu da karşılamaz"

"Kadıköy'den gelip vapurdan inenleri görüyorum. Bunlar benim değerlerimle uyuşan şeyler değil."


Yıllar önce, Hürriyet yazarı Ertuğrul Özkök, köşe yazısında Tayyip'in zihniyetini anlatmıştı. Altta yazının orijinalini/tamamını okuyabilirsiniz.  

deniz otobüsünden inen yolcular ile ilgili görsel sonucu
kaynak: m.34volt.com
İnternetten vapurdan inen yolcular diye aradım, sanırım mini etekli, başı açık kadınları kasdediyor.

Bu zihniyet elele tutuşanı, bankta yan yana oturanı, başı açık, mini etek giyeni istemiyor, hamile kadını istemiyor, kahkaha atan kadını istemiyor. (Bana "Ahmak deyin" diyen Bülent Arınç demişti.)

pregnant woman on the street ile ilgili görsel sonucu
kaynak: alamy.com

Bu zihniyet hamile kadınları sokakta görmek istemiyor. Çünkü aklına 'seks' geliyor. Dinle kafayı bozan çoğu insan gibi kafayı yemişler, ruh hastası olmuşlar. Doktorluk olmuşlar farkında değiller. Sorun kendilerinde ama sorunun kadınlarda olduğunu sanıyorlar. (Bak: Sorun Kadında Değil, Sende isimli yazım)şortlu kadına tekme ile ilgili görsel sonucu
kaynak: youtube.com

Bu zihniyet,  otobüste veya caddede şort giyen kadını tekmeliyor. 


şortlu kadına tekme ile ilgili görsel sonucu
kaynak: memurhaber.com
Şort giyen kadına tekme atan canlı türü
Belki 10 yıl sonra başbakan olabilir!!!


Bu zihniyet, tek başına spor yapan ( yürüyüş yapan) hamile kadına da tekme atıyor. Sanırım kadınların sokağa çıkmasını istemiyorlar. Kadın evde oturup, yemek yapsın, bulaşık yıkasın, çocuk baksın o kadar. Sokağa çıkılacaksa ya kocasıyla çıksın ya da çıkmasın diyor.


yürüyüş yapan hamile kadına tekme ile ilgili görsel sonucu
4 aylık hamileyken, doktoru söylediği için
yürüyüş yaparken tekmelenen kadın
"Her yanım kapalıydı, başımda kapüşon vardı"
diyerek sanki daha açık giyinse, suçlu olacakmış gibi
konuşuyor :(


Kaynak:josh9ija.blogspot.com
Bu zihniyet, sadece Türkiye değil mesela Kenya'da yukarıda fotoğrafını gördüğünüz mini etekli kadına saldırdılar. Kadına ceza vermek için üstünü başını yırtıp, elbisesiz bıraktılar ve sonunda bir başka kadın uzun bir giysi vererek kadının evine gidebilmesini sağladı. İşte ne oluyorsa bu zihniyetin yönetici konumuna gelmesinden oluyor. Halk bunları örnek alıyor. Biliyor ki, aynı zihniyetteler.  Tekmeci saldırganın zihniyeti ile Tayyip Erdoğan'ın zihniyeti aynı. Tek fark birisi ülkenin başına gelmiş, diğeri gelmemiş. (Şimdilik, örgütlü cehalet sayesinde 5 yıl sonra gelmeyeceğinin garantisi yok) Dolayısıyla bu zihniyet şöyle düşünüyor:

"Hoşlanmadığıma tekme atabilirim"

"Parkta yalnız yürüyen kadını dövebilirim"

"Büyükelçiyi öldürebilirim"

Şimdi büyükelçi ne alaka demeyin. Çok alakası var. Bu zihniyet  günlerdir "Katil Rusya" diye gösteriler düzenlediler. Rus büyükelçiliğinin önünde protestolar yaptılar. O katil polis de gösterilere katılmış. Sonrası malum.

İlgili resim
kaynak: haberler.com

Kısaca, zihniyet her şey. 

"Benim gibi düşünmeyene tekmeleyebilirim."

"Benim gibi giyinmeyeni dövebilirim."

"Benim gibi olmayanı öldürebilirim."  (Aç parantez büyükelçinin katili İmam Hatip mezunuymuş)


Korkunç iddia: 7 yaşındaki canlı bombayı ailesi böyle eğitmiş
kaynak:Sözcü.com.tr

Bu zihniyet, 7 yaşındaki çocuklarını "canlı bomba" olarak yetiştirecek kadar kin dolu bir zihniyettir. Sevgi, aşk, müzik, hayvan sevgisi, doğa sevgisi yoktur, evlerine kedi, köpek sokmazlar,  resim yapmak günahtır,  gitar çalmak günahtır, müzik dinlemek günahtır, kızlı erkekli bankta oturmak günahtır. İnsanca olan her şey bunlara göre günahtır. Öyle çağ dışı ve saplantılı bir zihniyet.Bu öyle bir zihniyet ki, akrabalar akrabalara, karılar kocalara düşman oldu. Facebook'ta amca oğlu, teyze kızı, hala kızı birbirine küstüler, birbirlerini sildiler. Bir koca, karısını "Tayyip'e hakaret etti" diye ihbar etti. "Bizzzzzzzzzzzzz", "Onlaaaaarrrrrrr" diyerek toplumu kutuplaştıran zihniyet, toplumu bölen zihniyet  başı sıkışınca "Birlik olalım" diyor. Çok geç ve kimse inanmaz. Yalancının evi yanmış, kimse inanmamış.


Bu zihniyet "menfaate göre dön" zihniyeti. 

Alayı Fetöcü idi, hatta daha önceden alayı Erbakancı'ydı. Milli görüşçüydü, ilk önce Erbakan'ı sattılar, hırsızlıkları ortaya dökülünce, Fetö'yü sattılar, Davutoğlu'nu sattılar, Gül'ü sattılar, Arınç, Gökçek'i sattı; "Gökçek için Ankara'yı parsel parsel sattı" dedi, bir şey oldu mu? Yüzsüz yüzsüz sırıtıyorlar. Bir dolu bakanı istifa etti, Mavi Marmara'yı sattılar, Halep'i de sattılar.

AKP'li bakan Işık: "Halep, militanlardan arındırılıyor" demiş.

kaynak: http://odatv.com/hani-biz-marjinaldik-2112161200.html

Hadi bakalım aktroller şimdi nasıl kıvranacaksınız acaba?


 Bu zihniyet sürekli birbirini satar. Fırıldak gibi bir öyle, bir böyle döner. Laikliğe, Atatürk'e düşman zihniyet, büyük elçiyi sırtından vuran zihniyet işte bu zihniyet. Talihsiz elçiye Allah rahmet eylesin, ailesine sabırlar versin. :(


33 yorum:

 1. Maalesef. .. dibe gidiyoruz da inşallah savaş ve bölünme olmadan toparlaniriz ülke olarak:(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnşallah toparlanırız arkadaşım..:(

   Sil
 2. Ay okudukça daraldım valla... Peki nasıl değişecek bu zihniyet? En önemli sorun bu. Toplum eğitimdiz bıraklıyor. Okumak, araştırmak çoğu türk insanı için külfet çünkü kültürümüzde yok. Birey ancak merak edecek, sorgulayacak kendini geliştirecek. Bu da insanın içinden gelecek. Ne yazık ki toplum acınası bir duruma geldi. Ötekileştirilip, ayrıştırılıyoruz ve bunu yapanda devlet büyükleri maalesef:( Sevgiler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sorma ya Bahar'cığım, ben de yazarken daralıyorum valla. Kişisel örnekler vermedim bu yazımda ama yazarken kişisel örnekler hep aklıma geldi üzüldüm:( kimilerinin kindar bakışlarını, vefasızlık, nankörlüklerini - Allah benzetmesin - o katile benzettim, aynı ten rengi, aynı gözler, aynı kindar bakışları. Aynı tornadan geçiyorlar ve kaçınılmaz olarak birbirlerine benziyorlar:(

   Sevgiler...

   Sil
 3. Ekranlarda bazı haberleri,dinlerken, izlerken inanın içim titriyor. Bu haberden şimdi kim bilir kimler nasıl etkilenecek diye düşünüyorum. Böyle dönemlerde kullanılan dil, yaklaşımlar ne kadar önemli.
  Nefret, öfke, kin, acımasızlık, hoşgörüsüzlük dönüp dolaşıp bütün topluma yayılıyor.
  Her zamanki gibi geniş bir derleme olmuş.
  Sevgiler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Elbette etkileniyorlar sevgili Makbule, kitleleri motive ediyor, yönlendiriyor, argo tabiriyle gaz veriyor, sonra da ekranda "ah, vah" edip timsah gözyaşları döküyorlar.
   Çok teşekkürler, benden de sevgiler.

   Sil
  2. Sonradan aklıma geldi, sabah aklıma geldi daha doğrusu.
   Mesela tutuyor ekranda öfkeden kıpkırmızı bir suratla, Erol Evgin veya Müjdat Gezen veya Levent Kırca'ya çatıyor. Ertesi gün bakıyorsun yandaşları o sanatçıların sayfalarına gitmiş hakaretler, küfürler le doldurmuş, evini bilseler gidip linç edecekler. Bunlar normal değil. Anormal...

   Sil
 4. Bu işin sonu hiç hayırlı durmuyor Müjdecim.

  YanıtlaSil
 5. Ne yana dönsek acı, ne yana dönsek öfkeden salyaları akan zihniyetler.Hepsinin kökeni belli.Ne yazık ki çözmek için değil, daha bir düğüm yapmak için çabalar.Çünkü niyet belli.Ne azık ki, nefret, sevgiye 2-1 önde gidiyor hala :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen öyle, kökeni belli, adamların mayası kin ve nefretle yoğrulmuş. Saplantılı, sabit fikirli, okumayan, araştırmayan, her duyduğuna hemen inanan. Kendisinden yana olmayanı yok etmek isteyen bir zihniyet. En son NAZİ'ler böyle yaptılar sonuçları malum.

   Sil
 6. Bu belgesel gibi yazıları, kaynaklara dayalı hemde, sadece ben, sen değilde herkes okusa ve en azından kafalarında küçük bir soru işareti oluşsa. Belki oluyordur. Sevgiler..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Keşke okusalar Berfin'ciğim ama bunlar kendi yandaş kanallarını seyredip, yandaş gazetelerini okuyorlar. Feto konusunda onlar değil biz laikler, biz Atatürkçüler haklı çıktık. İnsan en azından şunda düşünür değil mi? Yani normal zekada bir insan "Yahu bak Fethullah diye başımıza çıkarttık ama biz haksız çıktık, bak laikler haklı çıktı. Demek biz bazı şeyleri doğru göremiyoruz" diye düşünür. Ama yok. Yaşayarak ancak görecekler.
   Halep'te katliam var diyorlar. Irak'ta yok muydu? Libya'da yok muydu? Yemen'de yok mu?ABD, İsrail ile aynı safta Müslüman ülkelerin işgalini destekliyorlar, ABD askerleri için duacı olmuşlar bunlar ya hakikaten zeka özürlü ya çok cüzdanları vicdanlarının önüne geçmiş insanlar.
   Sevgiler.

   Sil
 7. Kadın cinsel obje olarak algılanmaktan ne zaman çıkar ve benim ömrüm bunu görmeye yeter mi bilmiyorum :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çıkması için laiklik ve eğitim şart. Dinci denilen ülkelerde bu asla olmaz. :( Görüyoruz Afganistan, Arabistan gibi ülkeleri....:(

   Sil
 8. Sorunun özüne ne güzel inmişsin. Zaten o zihniyet aydınlandığı an tüm bu olanlar son bulacak ama aydınlanır mı orası muamma işte..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sağol İpek'ciğim, asırlar geçmesi lazım sanırım aydınlanmaları için. Atatürk bizi iteleyip, bir asır geleceğe fırlattı, zamanda yolculuk yaptırdı ileriye doğru. Ama bunlar zamanda geriye götürmek istiyorlar. Fanatik, takıntılı, saplantılı tipler bunlar. Bunların eline pırıl pırıl bir çocuğu ver, 3 ay sonra canlı bomba oluyormuş. Nasıl bir beyin yıkamaksa.....:(

   Sil
 9. Umarım tüm bu olumsuzluklar yerini bir gün insana saygı, ve insan hakları odaklı politikalara bırakır.
  Olumsuzluklarla bir yere varılmamıştır, bundan sonra da varılmayacağı açıktır.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnşallah Hüseyin hocam, bıktık artık sabır kalmadı, ne demokrasi, ne düşünce özgürlüğü, ne can güvenliği, ne huzur var, ekonomi güya şahane! Herhalde sadece akp yakındaşlarına şahane! İşsizliği saymıyorum:(

   Sil
 10. Bu yaşıma geldim. Eskiden kızdıklarımız masum kaldı bunların yanında. Bugün Fırat Kalkanı harekatında 16 şehit daha verdik. Her yere yetişiyor kolları. Kan dökülmeyen gün yok. Onca insanın ölümünden kefaret yüklendiler. Artık sinir diye bir şey kalmadı anlayanlarda. Nasıl bu hale geldik biz... Kalemine sağlık kardeşim .

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sorma ablacım, ne işimiz vardı Suriye'de? Kore gibi....? O zaman da ne işimiz vardı Kore'de demiş insanlar ama dinlememişler. Başkalarının kirli savaşında, petrol savaşında Türk askeri ölüyor.
   Sen de sağol ablacım.

   Sil
 11. Nasıl bir beladır bu başımıza gelenler ,ruh halimiz bozuldu toplumca.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle...:( bir yandan sürekli şehit veriyoruz, hem kendi ülkemizde, hem Suriye'de bizi hiç alakadar etmeyen bir savaşta. :( Sanki özellikle ülkede Türk askeri kalmasın, ordu bitsin istiyorlar.

   Sil
 12. Merhaba değerlim; gerçekten ülke olarak çok zor günlerden geçiyoruz. Kaç şehit daha vereceğiz, yüreğimiz dayanmıyor. Kalemine sağlık. Rabbim kötü niyetlilere fırsat vermesin.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kıymetli arkadaşım, sen de sağol. Hakikaten çok zor günler, ileride insanlar okurken daha iyi analiz edecekler sanki Türk ordusu yok edilmek istense bu kadar olur, Harbiye kapatıldı, bir dolu askeri öğrenci hala hapis (medya özellikle değinmiyor), hem pkk, hem Suriye....:( orduyu kapatsınlar oldu olacak galiba maksatları da bu.
   Aminnnnnn...

   Sil
 13. Müjde Ablam vizelerini yeni bitirmiş biri olarak sana gelebildim. Kendi çocuklarını canlı bomba olarak kullanmak nedir bir de kız çocukları!!!
  Önceden durumumuzu bilsem de şu an amaçları ne olduğu hakkında sıfır fikre sahibim. Artık o kadar fazla olay oldu ki milletin kafası iyice karıştı. Her şey daha da kötüye gidiyor. Daha fazla ne olabilir ki diye sormuyorum, şimdi ne berbatlıklar bizi bekliyor diye düşünüyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hoşgeldin Belle'cim, geçmiş olsun, inşallah hepsi iyi geçmiştir. :)
   Kesinlikle daha kötüye gidiyor, zaten din normal dinden çıkıp, siyasileşirse, saplantılı insanlarla normallikten çıkar, tıpkı saplantılı, Holiganlar nasıl zombileşiyorlar öyle olurlar. :(

   Sil
 14. Oysaki ben hep sevgiden hosgoruden yanayım. İslamiyette hoşgörü var öldürme yokki. Korkarım bu cemaatçi zihniyetten dolayı bir devir de islamiyetten dinden imandan soğuyup ateist olur.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sevgi ve hoşgörü demokrasinin temeli sevgili arkadaşım. O ikisi olmazsa işte böyle her gün bombalarla ve kin, nefretle birbirimizi öldürürüz. Bence de büyük sayıda insan ateist ya da en azından deist olma yolunda....

   Sil
 15. Dün Lozanı eleştiren zihniyet bugün girdiği foseptik çukurundan (çok afedersin) çıkamayacağını anlayınca halkı "buradan çıkarsak bizi sevr'e mahkum ederler" diye kandırıyor. Uyu Türkiyem uyu Şehitlerin üzerine atılan her toprak ülkemin ve milletin üzerine atılan ölü toprağına dönüşüyor 😔. Yüreğine, cesaretine sağlık Müjde'cim. Sevgilerimle ❤❤

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Haklısın Zehra'cığım, pkk' "kandırdı", Fethullah "kandırdı", o kandırdı, bu kandırdı diyen, Rusya domates almayıp, turistleri yollamayınca hemen kös kös özür dileyip, tükürdüğünü yalanların Lozan'a dil uzatmaları ayrıca komik. :)) böyle sürekli kandırılanların Lozan'a gittiğini düşünsene:))))
   Sen de sağol canım arkadaşım, yorumların bana güç veriyor sizler böyle güzel yorumlarla yüreklendiriyorsunuz, yoksa o cesareti bulamam. Benden de sevgiler. ♥♥

   Sil
 16. Çok zor günlerin içinde geçiyoruz. Birbiri ardına yaşadıklarımız hiç normal değil artık!..nasıl garabet günlerdir bu günler!Ruh sağlığımızı da yitireceğiz böyle giderse:( sonumuz hayrola...eski günleri arar ve özler olduk..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hiç normal değil gerçekten de, demişsiniz ya ruh sağlığımızı da yitireceğiz diye zaten ufaktan ufaktan yitiriyoruz:( Şöyle ki, uzman doktorlar diyor, ruh hastası biriyle aynı evi paylaşanlar, ona bakmak zorunda kalan anne, baba, evlat, kardeş, hala, her kim ise, "paylaşılmış psikotik bozukluk" a yakalanırmış:( yani deliyle otura otura deli olur insan deriz ya o misal. :( E bu kadar anormal bir toplumda kafa kalmayacak:(
   Amin....çok arıyorum çok...

   Sil