30 Ocak 2017 Pazartesi

KISSADAN HİSSE

Saftirik Town' ın kıssadan hissesi:


1.  İnsanlar intikam alır, devletler intikam almaz.

İnsanlar intikam, öç alma hissiyle hareket edebilir. Ancak devlet, insan değildir. Duygularla, hissi davranamaz. Birisi bir yanlış mı yaptı? Bir suç mu işledi? Ceza kanununun filan maddesine göre, bağımsız mahkemede, adil yargılanır, cezası neyse kesilir.  Yapılan tüm yanlışlar, tüm hukuksuzluklar yasalara, hukuğa göre değerlendirilir.  İntikam, öç alma hissiyle ülke yönetirseniz, bir kesimi bir kesime düşman ederseniz,  haklıya değil güçlüye, parası olana tapan ve sıksık para ve güç kimdeyse, ona göre taraf / saf değiştiren 'dalkavuk' , 'yalakalar' la dolu Saftirik Town gibi olursunuz. Devletin tüm kurumları çöker. Çökünce o ülke de çöker.

2. İntikam almanın sonu gelmez. 

Dün türbanlı kesim mağdurdu, şimdi laik kesim mağdur oldu. Yılbaşı kutlayanlar bombayla öldürüldü, Gezi'de isyan edenler polis kurşunuyla katledildi, en iyi okullar imam hatipe dönüştürülüyor (en iyi üniversiteleri kazananlar sanki İmam Hatip mezunları gibi),  öğretmenler oradan oraya sürülüyor, facebook, tweet vs. atanların kapısına polis geliyor filan. Şimdi türbanlı kesim belki tüm bunlara çok sevindi ama gün geldi türbanlı bacılar da "Fetöcü" suçlamasıyla tutuklandı. Balyoz savcıları, Ergenekon hakimleri içeri atıldı. Zekeriya kaçtı. Güçlü olana 'dalkavukluk' yapan yalakaların çoğu bugün hapiste mesela Nazlı Ilıcak. Gün gelir, yılbaşı kutladı diye bombalananların, Gezi'de isyan eden tek silahı tencere-tava olan teyzelerin, laik kesimin de ahı tutar.  Demek ki, intikam almanın sonu yokmuş, kimsenin ahı kimsede kalmıyormuş.

2. Ülke yönetmek ile bakkal dükkanı yönetmek arasında fark vardır.

Her önüne gelen ülke yönetemez. Her önüne gelene ülke emanet edilmez. Hissi, duygusal sebeplerle ( benzer mağduriyete uğramış olmak, benzer özelliklere sahip olmak) insanlara ülke emanet edilmez.  Sırf sizinle aynı takımı tuttuğu için, sırf eşi, kızı başörtü taktığı için birine ülke teslim edilemez. Ülke yönetecek kişi hukuk bilgisi, siyaset bilgisi, diplomasi bilgisine sahip olmalı, kültürlü, yabancı dil bilen, bilime, güzel sanatlara önem veren, çağdaş biri olmalıdır.  Dar kafalı, ön yargılı, sadece dini eğitim almış, başka bir kitap okumamış, kindar, kültürsüz, demokrasiye düşman, düşünce özgürlüğünü baskıyla, korkutarak, sindirerek yok etmeye çalışan, bilimden, sanattan bihaber kişiler ülke yönetiminin en alt kademesine bile gelmemelidir.  Ayrıca vatanını sevmeli, ülkesinin kurucu ve kahramanlarına nankörlük etmemelidir.  Vatan toprağını 'rant' getirecek bir 'arazi' olarak gören, milliyetçiliği ayak altına aldığını söyleyen, sürekli 'kandırıldığını' iddia eden,  ülkeyi deneye-yanıla bata çıka yönetmeye çalışan, yaptığı söylediği her söz, uygulamadan 180 derece dönen, sürekli hata yapanlar ülke idare edemez. Baleye 'seks' diyen birisi bakkal olabilir ama başbakan olmamalıdır. Baleye seks diyen birinin bakkal olduğunu bilsem, kızımı kısa kollu giysiyle o bakkala gönül rahatlığı ile gönderemem.

3. Sırf din eğitimi ya da dini eğitime ağırlık vererek kalkınmış, çağdaşlaşmış ülke yoktur.


kolonya soba ölüm ile ilgili görsel sonucu

Çok yakın bir tarihli ve günlük hayatımızdan acı bir örnek: Anne üç yaşındaki çocuğu elinde kolonya şişesi ile yanan sobanın yanında oynamasına izin veriyor. Kendisi çamaşır asmaya gidiyor. Sadece dini bilgileri olduğu, kimya bilgisi olmadığı için, kolonyanın YANICI / PARLAYICI bir kimyasal madde olduğundan haberi YOK. Zavallı, talihsiz çocuk kolonyayı sobaya döküyor. Parlıyor, yangın çıkıyor ve ne acı ki, yanarak ölüyor. :( çocuğun resmini koymak istemedim insan kahroluyor. :(   İşte ardından ağlaşan yakınları:(  Sanırım hepsi de çok dindar insanlardır. Yani oruç tutan, namaz kılan vs. ama sırf dini bilgiler bir insanı donanımlı yapmaya yetmez. Eğitimi ne kadar bilimden uzaklaştırırsanız, insanları da o kadar aptallaştırırsınız. Aptallık da bu tür facialara gebedir.

Oysa kimya bilgisi olan bir anne  kolonyanın, deodorantların  yanıcı, parlayıcı maddeler olduğunu bilir ve çocuğun eline vermezdi. Bırakın yangına sebep olmasını çocuk kolonyayı içmeye kalksa ne olacaktı? Bu sefer de zehirlenerek ölecekti. Demek ki, sırf din eğitimi yetmiyormuş.

4. Türban veya başörtüsü veya camiye gitmek, günde 5 vakit namaz kılmak, 30 gün oruç tutmak gibi özellikler, dini ritüeller kimseyi "iyi", "ahlaklı", "namuslu", "dürüst", "adil" yapmaz.İzmir'de yasak aşk cinayeti


Cami kursunda, Kuran kursunda minik çocuklar Kuran kursu hocası veya cami imamı tarafından tecavüze uğradılar. O yüzden lütfen şekillere takılıp, saplanıp kalmayalım. Rahmetli bir komşumuz derdi ki: " Hayvanın alacası dışında, insanın alacası içinde". Kimse başına X  takarak namuslu ya da ahlaklı olduğunu kanıtlayamaz. Kumaştan namus, ahlak olmaz çünkü namus soyut bir kavramdır. Mini etek giyip, gece klübünde dans edip eğlenen, içki için hatta deist veya ateist olan biri her yıl Hac'ca gidip, 30 gün oruç tutan birinden daha dürüst, daha ahlaklı, daha vatan sever, daha merhametli olabilir.

 Özetle,  X dini, Y dini, Z dinine inanabilirsiniz ama önce insan olun. İnsan olmak vicdan, merhamet gerektirir. Vicdanı olmayanın dini olmaz.  

28 yorum:

 1. Ah ablacığım...İnsan olmak zor meziyet...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Haklısın. Keşke insanlık diye bir din olsaydı sadece...

   Sil
  2. Dini gercekten birilerinin agzindan degil de kendileri okuyarak uygulasalardi bugün bu dutumlatda olunmazdi Müjdem. Sokma akilliliktan gep bunlar.😞

   Sil
  3. Haklısın canım. :( bunların Kuran okurken ki, hallerini gördün mü geçen gün tv'de, ayaklarını uzatmış...ya ben bunların din, imanlarına hakikaten inanmıyorum

   Sil
 2. Aynen öyle.. bücürüğün annesine katılıyorum ✅

  YanıtlaSil
 3. Hepsi de ne kadar doğru.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynı fikirdeyiz ve ne üzücü değil mi bunları yazmak zorunda kalıyor olmak...

   Sil
 4. Müjdeciğim üslubunu, yazılarını özlemişim. Ne güzel de anlatmışsın, bir insanı, dini inancının, ahlaklı ya da vatansever yapmayacağını. Kalemine sağlık arkadaşım. Sevgiler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Maalesef bir kesim şekilciliğe kapılarak yaşıyor. Kendi gibi düşünmeyenlere de düşman olarak. Çok teşekkürler, sen de sağol. sevgiler.

   Sil
 5. Köprüden önceki son çıkıştayız sanırım Müjde abla. Sadece dini kurallarla yönetilen ülkelerin durumu ortada. Neden hala ısrar ediliyor anlamıyorum. Amaç belli önce parçalayıp sonra yok etmek. Birleşince parçalanmıyoruz farkındalar. Yüreğine sağlık ablacığım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ortada gerçekten. İşte İran, işte Afganistan, işte ışid'in eline geçen yerlerde yaşayanların hali, işte Suudi Arabistan. Son çıkıştayız acaba çıkacak mıyız? Senin de yüreğine sağlık canım.

   Sil
 6. Her bir maddesine katılıyorum. Ne yazık ki insan psikolojisi böyle çalışmıyor:( İşte bu adam bizden biri diye her dediğine onay veriyor, oy veriyor. Olmayacak işlere evet diyor. Bir de tükürdüğünü yalamamak meselesi var ki o ayrı bir sorun. İnsanoğlu garip! B*ka batınca anlayacaklar ne yazık ki:( Olan bizlere oluyor, her şeyi görebilenlere... Sevgiler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Haklısın Bahar'cığım, ülkenin kaderini oylayacaklar ama eş, dost, hatır, gönülle oy atacaklar, "Ben bilmem beyim bilir" ler de cabası. Kömürü, makarnası için ülkeyi mahvedecekler de var. Birazcık akıl versin Allah diyorum. Bu kesim hep "Siz bizi beğenmediniz, şimdi biz size koyuyoruz" havasında. Psikolojik olarak Tayyip'te kendilerini görüyorlar ve o ne derse yapacaklar. Akıl, mantık arama:( Bir toplumu çökerten ne yabancı ordular, ne dış güçlerdir hep o toplumun yalakala ve aptallarıdır.
   Benden de sevgiler...

   Sil
 7. Saftirik Town' ın kıssadan hisseleri derslerle doludur. Ama bu yaşananlardan kendine pay çıkaracak var mıdır! cahil, 'cahil' olduğunu bilmezmiş; iki okuyup bir üfleyince 'oldum' dermiş!. Oysa tüm bunların ne din ve imanla ne de erdemli insan'olmakla bir ilgisi var. Cehalet diz boyu, din istismarı desen ona keza, dalkavukluklar bir yandan..sonumuz hayrola!.temennimiz hepimizin ortak evi olan 'vatan' çatısı altında ve hayati önemde olan son kavşakta, hiç değilse bu defa (o bulanık zihinlerin açılıp) sağduyunun kazanması olacaktır.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Doğru söylüyorsun canım, iki okuyup bir üflüyorlar onlardan alimi yok!:)))Onlara sorsan en iyiyi onlar bilirler biz laikler hiçbir şey bilmeyen, kafirleriz. Dileğine can-ı gönülden Amin diyorum. Bu arada dün tüm gazetelerde gördüm genel kurmay başkanımız olacak adam Atatürk ve cumhuriyet düşmanı - şu an ismini hatırlayamadım- bir yazarı evinde ziyaret etmiş:( o kadar üzücü ki, TSK nın başına Atatürk düşmanını getirmişler, MİT'in başındaki adam desen bakışlarındaki karanlık, ürkütücülük yetiyor, "girerim Suriye'ye atarım 3 - 5 füze savaş çıkartırım" diyen, Oslo'da pkk ile pazarlıklar yapan kişi! 15 Temmuz'un ise ne olduğu, başı, ....ı kim yaptı hala meçhul! Şüphelerle dolu...yani hakikaten sağduyuya ve vatansever vatandaşlara çok muhtacız.

   Sil
 8. Din artık günümüzde, düşünme ve sorgulama yetisini yitirmişlerin beynini kalıplarla yıkamak için uyanıkların silahına dönüşmüş durumda.Halbuki bütün dinler zaten insanların barış ve sevgi temelinde yaşaması için gönderilmiş.Ne yazık ki farklı kültürlerle sadece adı değişen aynı tanrıya inanırken, yaratıcının asla kabul etmeyeceği bilindiği halde nefret ve kanla beslenir oldu insanlık :(
  Devletlerse; hakkı korumak(?) için kurulmuş olsalar da,şirketlerin oyuncağı haline geldi.Müjdecim ne çok söz var bu konularda söylenecek.Yine harika bir yayındı.Sevgilerimle...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Değil mi Aytül'cüğüm? Güya dinler barış, sevgi, huzur içinde yaşayalım diye gönderilmiş. Ama şu halimize bak! Millet "Allahuekber" diyen birini görse/duysa korkudan kaçacak delik arıyor. Ben yeminle otobüse çarşaflı yahut kara sakallı, şalvarlı, sırt çantalı biri binse ilk durakta iniyorum canlı bomba mı diye. Din deyince akılma bunlar geliyor:( O senin harikalığın canım, sağol, benden de sevgiler.

   Sil
 9. Sevgili kardeşim. Yine; vatanını, Ata'sını seven, aydın görüşlü ve kültürlü olan seni bir defa daha alnından öpmek istiyorum.
  Öncelikle ben hâlâ, her gün yeni bir saçmalığa şaşırma, şaşırmakla kalmayıp eleştirme, kınama ve reddetme gibi haklarımızın baki olduğuna inanıyorum. Sanki geri geri hızla giden bir taşıttayız. Cehalet körükleniyor. Bu ülkemiz için büyük bir zaman ve itibar kaybı oldu. Dilerim ılımlı ve çağdaş müslümanlar olarak bizlerin dilekleri dua yerine geçer.
  O çocuğun yanmasına çok üzüldüm. Zaten çocuk böyle beyinsizlerin neyine? Maşallah ehliyet mecburiyeti olmayan o işi iyi biliyorlar. Sonra Mevlâm kayıra. Yazık, çok yazık.
  Aynen katılıyorum yazdıklarına. Aklına, kalemine sağlık. Allah sonumuzu hayırlı kılsın ve beterinden korusun. Sevgilerimle kardeşim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Estağfurullah sevgili ablacığım, teveccüh göstermişsin çok sağolasın, yorumunda yazdıklarında haklısın, maalesef ileri değil geriye doğru gidiyoruz sanki bir zaman makinesindeyiz:( padişahlık gelsin diyenler başladı açık açık, evet beyin yok, beyin iflas keşke böyleleri çocuk doğurmasa dediğin gibi, araba kullanırken bile adamdan ehliyet isteniyor ama çocuk dünyaya getirmek için istenmiyor:(
   Ablacığım gündemde her gün seni de, beni de şaşırtan saçmalıklar var ve o yüzden unuttum sanma, çizgi dizi bitince sözüm var, senin mimi yapacağım demiştim,yarına hazırlayacağım aklımda yani:)unutmadım:)
   Aminnnn, aminnn..benden de sevgiler öptüm...

   Sil
 10. Aah Müjdem ah,daha geçen gün iki yaşlı arap erkeğinin fili livata yaparken yakalandığı bir video gösterdiker bana.Bu yaşlı başlı amcalar eminim dışarıda dinden imandan ahkam kesen,homosexüel bireyleri cezalandıran,cumada en ön safta yer tutan,karısını kızını çarşafa sokan amcalardır.Hep diyorum,şekilsel ibadeti yapmak çok kolay,asıl olan vicdani ve kalbi ibadeti yapabilmek;tüm kutsal kitapların ortak paydası olan iyi insan olma şartlarını yerine getirebilmek 😡

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Arabistan deyince zaten ilk aklıma gelen yasak olan tüm sapıklıkları dört duvarın arasında yapan günahkarlar ülkesi. Bazen de kendi ülkelerinde yakalanıp kafaları kesilir korkusuyla Monaco'ya, New York'a gidiyorlar. Orada tüm sapıklıklarını rahatça uyguluyorlar. Arap pilotları Yemen'i 2 yıldır bombalıyor, ne kadar cihatçı terörist varsa Arap ülkeleri besliyor.

   Sil
 11. O kadar yerinde ki tespitleriniz her satirina katiliyorum. Bizler 70li 80li yillarda ne çalkantilar yasadik ama bu hepsini gölgede birakti.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Elbette Derya'cığım, o yıllar bile daha iyiydi, en azından padişah olayım diyenler, belli bir kesimden intikam almaya çalışanlar, kindarlar yoktu. Neler çektik ama atlattık:(

   Sil
 12. Aklı doğru yolla işlemek lazım. Ne geliyorsa başımıza cehaletten geliyor. Çocuk büyütürken de ülke yönetirken de cehalete yer olmamalı. Sonra dizler dövülüyor maalesef...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Haklısın Zülal'ciğim, zaten ülke olarak okuma yazma oranı düşük, özellikle kadınların çok büyük oranı temel okul bile okumamış, kimisi (bizim mahallede çok rastladım)okuma yazma bilmiyor, bir de okumuş cahilleri ekle..tabii dizler dövülüyor:(

   Sil