9 Mart 2017 Perşembe

AKP ve YALANLARI :)))

Bir kere de, bir şeyde yalan söylemeseler dişimizi kıracağız. :)))))))))))))) Filme de kimse gitmiyormuş:))))koltuklar bomboşmuş:))))))))))
Sonradan not:  Filmde üniversite hayatına ait sahne yokmuş:))))


28 yorum:

 1. Burada üzüldüğüm tek kişi yönetmen oldu. Yönetmeni tanımam etmem ama okuduğum kadarıyla bir emek harcamak istemiş. Fakat adamın işine fazla karışınca ve aksilikler olunca (şaşırdım mı, hayır) böyle bir şey ortaya çıkarmış. Keşke başka bir şeyle uğraşsaymış.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de tanımıyorum, ne yönetmeni, ne oyuncuları, yönetmenin işine karışılmaz zaten, siyasi kişilerle iş yapılmaz öğrenmiştir:)

   Sil
 2. Ay bir de film mi yaptılar,pes yahu?Ayrıca ilk Türkçe ezan Abdülhamit zamanında 1932 yılında okundu.Yani ezanın Türkçe okunması fikri Osmanlı zamanında çok ıştır.Yine ayrıca,ezan ilahi bir emir değildir,Müslümanları namaza çapıtmak için bulunan bir yoldur.O dönemde bir çok fikir ortaya atılmış,çan sesi,zil sesi,insan sesi vs denenmiş en son ezanın bu şekline karar verilmiş.Yani ezanın hangi dilde okunduğunun bir önemi yoktur,zaman belirtmek için yapılan bir uygulamadır,emir değildir.Bu konuda da bir yayın yapsana Müjdeciğim.İlk Türkçe ezan çalışmalarını yapanlardan biri Ziya Gökalp'tir,daha sonraları Mehmet Akif Ersoy da bu tür çalışmalar yapmıştır ki,her iki şair de dindarlıklarıyla tanınırlar.Bizlere masal anlatmasınlar biz yemeyiz de,cahil halk pek güzel yiyip yutuyor.Zamanında Adnan Menders'in yıkıp kömürlük yaptığı camileri CHP onardığı halde,yıllarca camileri CHP yıktı diye anlattılar.Tabi okumayan,araştırmayan % 40 her şeyi yiyor,kafa bulanmış sürvivır,isra irol seyretmekten 😡

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet ya, bomboşmuş koltuklar, kimse gitmiyormuş:)))mosmor olmuştur herhalde:)))
   Ezan konusunda verdiğin değerli bilgiler için çok teşekkür ediyorum Sevda'cığım, aslında hani bir ara bloğumu silmiştim ya işte o silinen yazılarımda vardı ezan konusu, hatta şöyle bir örnek vermiştim.
   "Allah, olur a, İslam dinini Arap yarımadasına, Arabistan'a değil de, Çin'e indirseydi, mecburen ezanı Çince mi okuyacaktık? Ya da Çince mi öğrenecektik? diye sormuştum. Ya da olur a, Çinliler aniden Müslüman olmaya karar verseler, ezanı Arapça değil kendi dillerinde yani Çince okumak isteseler gayet doğal olmaz mı? Kızacak mıyız niye ezanı Çince okuyorlar diye yoksa sevinecek miyiz Çinliler de Müslüman oldular diye? Ha Türkçe okunmuş, ha Arapça sonuçta ANLAMI mühimdir senin de vurguladığın gibi. Namaz kılmaya davettir, ister "Allah büyüktür" de, ister "Allah u ekber" de, ister "God is great" de manası aynı. Ya iyi niyetli insan, ezan okunsun da hangi dilde okursa okusun ister Arapça ister Türkçe Çinli de Çince okusun der.

   Sil
 3. Imdb puanı da an itibariyle 2 :D

  YanıtlaSil
 4. Dağıtımda ki kopya sayısı oldukça fazla olmasına rağmen Reis e ilgi az olmuş. 03-05 Mart tarihlerinde 67 bin bilet satılmış... Ilginin az olmasının birkaç sebebi olabilir Müjde abla. Oy veren kesim çok ama sinema kültürü olmayan insanlardan bahsediyoruz burada. Evde çoluk çocuğuyla uğraşan haber dinlemeyen filmden haberdar olmayan çok insan vardır. Karısının kızının sinemaya gitmesini istemeyen erkekleri de ekleyin bu etkenlere... Adına 7. sanat denilen bir etkinlikten bahsediyoruz. Sanatı beslersen meyvesini alırsın beslemezsende böyle yolda kalırsın :)
  Bir de hatirliyorum geçen yıl memuriyete girişte adaylara Reis'le ilgili soru sormuslardi. Herhalde filmin reklamını yapıyorlardı. Olanda filmden haberi olmayan memur adaylarına olmuştu.
  Dayak sahnesini yazmışsınız, çok merak ettim, kulak çekme gibi bir şey mi yoksa falaka tarzı mi?
  Sevgiler diliyorum :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aaa! Memuriyet sınavında Reis'le ilgili soru ha? Yuh! Oha! diyorum affedersin. Rezalet, kepazelik. O zaman dediğin gibi gidenlerin çoğu filmden soru çıkar diye istemeye istemeye gitmiştir:))))

   Canımcım, ben filme gitmedim, gitmem, adımım atmam, dayak sahnesi twitte yazıyor ama bilemiyorum falaka mı?:)))nasıl?:))kesin o da yalandır:)))

   Bu arada etme bulma dünyası, isabetli tespitinde yazdığın üzere, filme gitmek bir kültür, Tayyip ve yandaşları sanata karşıtlıklarının bir gün dönüp dolaşıp kendine zararı olacağını görmüş oldu, oh olsun.

   Benden de sevgiler:)

   Sil
 5. Reis beyin 10 yaşındayken arapça ezan okuduğunu bile sanmıyorum ben :) Filmi izlemedim ama gerçekleri yansıtan bir filmde olduğunu düşünmüyorum. Bir de Sevda hanımın dediği gibi Abdülhamit döneminde değil, Atatürk döneminde ilk Türkçe ezan okunmuştur ama dediğiniz gibi hangi dilde okunduğunun bir önemi yok.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hepsi yalan dolan sevgili arkadaşım, ben de izlemedim, üstüne para verseler izlemem:) Evet sevgili Sevda'nın verdiği bilgiler çok iyi oldu. Ben de bilmiyordum. Araştırmanın faydası.

   Sil
 6. Reis filminin çekimlerinin yapılacağı mekan ve platolar için yapılan harcama 4 milyon doları geçmiş..yani yaklaşık 12 trilyon liraya yakın bi meblağ..bu sayı tahminime göre daha da fazla olabilir..benim merakım bu film için devlet desteği alıp almadıklarıdır..bi de durup dururken bu filmin yapılması ve referandum aşamasında bunun yayına sokulması bana çok garip geldi..bence bu referandum atağından başka bişey değil gibi..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 4 milyon dolar ha? Aman Tanrı'm sanırsın Game of THrones ya da STAR WARS çekiliyor!!!Desene iyi hortumladılar. :( Haklısın tabii, tam referandum öncesi akıllarınca reklam olacaktı ama mosmor oldular.

   Sil
  2. belki yorumu okuyanlar inanmayabilir..bakın wikipedideki adresi burda.. < https://tr.wikipedia.org /wiki/Reis_(film) > Yazının "Prodüksiyon" kısmında bu rakamlar geçiyor..

   Sil
  3. Yok, yok, benim arkadaş listemdekilerden tek kişi bile öyle düşünmez, senin yazman yeterli, bilirik ki araştırmış, yazmış, sana güvenimiz tam. Olsa olsa google'dan sayfama gelen AKPtroller inanmayabilir, kendileri hep yalan söylüyor ya herkesi kendileri gibi sandıklarından, onlar için de yazmış oldun, eline sağlık.

   İyi hortumlamışlar....yazık devletin parası çarçur oldu:((

   Sil
  4. biliriz ki yazacakken, klavye hatası bilirik ki çıkmış:))))pardon

   Sil
 7. O tanım bile itici geliyor artık bana :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok itici haklısın, kızılderili reisi gibi, ugh:))

   Sil
 8. Dün akşam oğlum göstermişti bana,en kötü film sıralamasında birinciymiş.Şaşırdık mı? HAYIR :))
  Ezan konusunda bu kadar yaygara yapılmasını ben de anlayamıyorum.Namaza çağrı bu,ha arapça ha türkçe ne fark eder!Önemli olan NİYET değil mi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Şaşırmadık canımcım, oh olsun:)))
   Bence de gereksiz bir yaygara, istediğin lisanla oku, Arap'ın lisanı ile okumazsan bir duayı kabul olmuyor mu? Aynı hesap??

   Sil
 9. Güldüm baya :)) Araştırmadan etmeden film yapıyorlar.Sevda da çok kıymetli bilgiler vermiş yorumuyla.Ona da teşekkürlerimi gönderiyorum :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de, dünün tek güzel haberiydi:))) Sevda'ya ben de tekrar teşekkür ediyorum, çok iyi oldu gerçekten verdiği bilgiler.

   Sil
 10. Evetçiler bile gitmiyor muymuş? Reislerini sabah akşam gece gündüz görmekten onlara bile gına gelmiş anlaşılan.

  YanıtlaSil
 11. Üniversite hayatına dair apayrı bir film çekilir. Yalnız hayal gücü yüksek bir senarist kalmamış ellerinde. :)

  YanıtlaSil
 12. Recep ivedik 5.5 milyon izleyici - Bu film 67 bin
  Bence recepleri karıştırdı bunlar..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :)))Recep İvedik kadar olamadım diyordur şimdi. :))))

   Sil