25 Mart 2017 Cumartesi

SİZCE MUTLULUK NEDİR? MİM:)))))

Sevgili Yurdagül'cüğüm beni mimlemiş ve "İtalya'ya gitmeden yaparsan sevinirim" demişti. Baktım, iki gün kalmış, hemen sözümü tutuyorum ve mimi yapıyorum.:)

Mim sorusu: Sizce mutluluk nedir?

Mahallenin kedici teyzesi ve laikçi teyze olarak, mutluluk nedir sorusuna cevabım şu:)

Bir kere tüm kedilere, köpeklere onları enaz benim kadar seven insanlar sahip çıksın, benim gibi böyle yataklarında uyutsunlar, hastalıkta, sağlıkta, iyi günde, kötü günde de terketmesinler, ay bu yaşlandı gidip ormana atayım diyenler varmış!!!! Bu, kedi, köpek sevmek değil. Uzaktan sevmek kedi, köpek sevgisi değil. Sokaklarda kaburgaları çıkmış köpekler, kuru ekmekleri bile yemeye çalışan kedilerin olmadığı bir dünya mutluluk.

Sadece kediler, köpekler değil elbet, bu dünyada eşeği, atı, foku, fili, tilkisi de büyük işkence çekiyor. Sokakta gözümün önünde kağıt, hurdacı görmüştüm, at arabasıyla gidiyordu, zavallı ata gözümün önünde elineki küçük tahta balyoza benzer bir çekiçle öyle bir vurdu ki, 10 sene olmuştur hala gözümün önünden gitmedi. :( 

Beş yaşında ve evde, sokakta oyun oynayıp, okula gidecek bir çocuğun sokakta dilendirilmesi, selpak satmadığı, çocuk askerlerin, çocuk tecavüzlerinin, çocuk pornosunun, savaşların olmadığı bir dünyada mutlu olabilirim. 

bu dünyanı çok  - affedersiniz - boktan bir yer olması mutsuzluk sebebim. 

Mutluluk da bu dünyanın yukarıda yazdığımın tam tersi, güzel, iyi insanlarla dolu bir yer olması olurdu. 

İçinde yaşadığımız coğrafya da mutluluk için çok önemli. Bazı coğrafyalar geri zekalı nüfus bakımından çok yoğun, bir Hindistan, bir Pakistan, bir Afganistan, Orta Doğu. Biliyor musunuz ne kadar terörist varsa kaynağı Pakistan denen ülkedir. Hepsi oradan çıkmıştır. Ne kadar din deyip sapıklık yapan varsa o coğrafyadan çıkmıştır. Hindistan mesela 10 yaşında çocuğa toplu tecavüz edilen sapık dolu bir ülke. O yüzden de nefret ederim Asya'dan, Hindistan'dan, kedi, köpek yiyen Vietnam'dan, Çin'den. Böyle bir dünya varken nasıl mutlu olayım ben yahu? :(


Kendi kurtarıcısına düşman insanlar var bizde bile, adam ninesinin, dedesinin totosunu kurtarmış, İngiliz, Yunan, Fransız, İtalyan askerlerinin altından almış, ama "içki içiyorduuuu, din adamlarını astırdııı, kadınların yüzünü açtırdıııı" diyor. Ol'm Atatürk zeka özürlü müydü şapka giymedi diye insanları astırsın? Bildiğin para için, akçe için, İngiliz, Yunan subaylarına bilgi veren, işbirlikçi hainleri astırdı. Dünyanın her yerinde vatana ihanetin suçu  idamdır. Bakmayın siz şimdi çoğu ülkede idam cezası kalktı. Yirmi yıl öncesine kadar hiçbir ülke hele hele savaşta, vatana ihanet eden, düşmanla işbirliği yapanı affetmez, idam ederdi. Vatana ihanet edenlerin çoğunun dinci olması da şaşırtmasın sizi. Ne kadar üçkağıtçı, ne kadar sahtekar varsa niye bilmem hep dinci diyenlerden çıkıyor!  Onları da kendi eline ipi alıp asmadı, devleti yönetenler kimler düşmanla işbirliği yapmış, tespit edip, mahkemeye çıkartıp, cezasını vermişti. Arada, tüm devrimler gibi suçsuzu da, kurunun yanında bir belki iki tane yaş da yandıysa, o da Atatürk'ün suçu mu? diye düşünemiyor. Şimdi hepsi sokaklarda "Fetö'ye idam diye geziyor" e, hani bu Fetoş din adamıydı? Düne kadar kıçını yalıyordunuz? Din adamları da suç işler, vatana ihanet ederse asılırmış demek bal gibi!

İşte böyle geri zekalı, nankörlerin olmadığı bir ülkede yaşasam MUTLU olurdum.  

Kısaca, ülkemin ve dünyanın hali benim mutluluk - mutsuzluk sebebim. Bunlar iyi olursa ben de mutlu olacağım. Ama bunun için bin yıllar lazım galiba. :( 

Yurdagül'cüğüm mimini yetiştirdim kız, hadi tepe tepe kullan:) İtalya'da bol bol spagetti ye, yerken Müjde teyze çok severmiş de:)))kıymasız ye ama kıymalı yeme:)))yazık hayvanlara:))


Bunlar da sonradan aklıma geldi eklemek:

Mutluluk sebeplerim:


kittens and kids happiness ile ilgili görsel sonucu
mutlu çocuklar, mutlu kediler

happy children ile ilgili görsel sonucu

mutlu çocuklar

happy women ile ilgili görsel sonucu
Kahkahasına, saçına, başına karışılmadığı
için mutlu kadınlar


happy old women ile ilgili görsel sonucu
Aaa! saçı gözüküyor, aaa bacağı açık
denmeyen mutlu yaşlılar..


yaşlı kadın ve kedi ile ilgili görsel sonucu
73 yaşındaki Münevver Akgün teyze...
lakabı 'kedi annesi' imiş
happy old women ile ilgili görsel sonucu


happy old couple with grandchildren ile ilgili görsel sonucu
Torun, torbalarla birlikte yaşlanmanın mutluluğu...

40 yorum:

 1. Kahkahasına, saçına karışılmadığı için mutlu kadınlar ha işte sevdim bunu. Mutlu çocuklar ve mutu hayvanlara da katılıyorum kesşnlikle. Çok güzel bir mim olmuş sende hakkını vererek yapmışsın ellerine sağlık Yurdagül Ablama da iyi yoluluklar dileyim bari :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ediyorum Sümeyye'ciğim, çünkü hep şöyle düşünürüm, insanın mutlu olması için en önemli ihtiyaçlarından biri kahkahasına, saçına, huzuruna kimsenin engel olmamasıdır. Senin de yorumuna sağlık canım, evet iyi yolculuklar olsun. :)

   Sil
  2. Bu arada blog yazımda sana bir sürprizim var haberin olsun :)

   Sil
  3. Aa! Hemen geliyorum, çok teşekkürler:)

   Sil
 2. Her şey iyi güzel de. İnsanları ülke bazında sınflandırmanızı yadırgadım. Hele Pakistanlılardan bahsedince kırk yıl kadar öncesine sürükledi aklım beni. Üniversite yurdunda sessiz bir oda arkadaşım vardı Pakistanlı. Ülkesinin en başarılı öğrencileri gelirdi bize okumaya. Dünyalar iyisi bir çocuktu. Pakistan'da biz Türkleri nasıl görürsünüz diye sordum bir sohbet esnasında. Hep güzel şeyler söyledi."Bizim en yakın dostumuzdur Türkler, Atatürk'e hayranız biz." dedi. O da bana sordu aynı soruyu. Çok samimi olarak düşündüklerimi söylemek istedim. Daha önce Pakistanlı birini tanımamıştım ama çevremdeki arkadaşlarımdan onların pis olduğunu, koktuklarını duymuştum. Kötü bir niyetim olmadığı halde dangalakça Türkiye'de Pakistanlı denilince ilk aklıma gelen onların pis oldukları dedim. Öyle bir üzüldü ki anlatamam. Çocuk son derece temiz biriydi oysa. Yaptığım hata büyüktü. Yaşadığım bu olaydan sonra genelleme yapmaktan, kalp kırmaktan sakınmaya çalıştım. Hangi millet, hangi ırk olursa olsun içinde çok kötü insanlar olduğu gibi çok iyi insanlar da var. Ülkemizde olduğu gibi... Evet, maalesef ülkemizde geri zekalı çok fazla. Demokratik yollardan diktatörünü seçen ALmanlardan sonra ikinci ülke biz olacağız korkarım. Ortadoğu, Uzakdoğu'nun insanları bizim yalayıcılardan daha geri zekalı değil. İçlerinde çok güzel insanlar da var.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kaystros'cuğum, istisnalar kaideyi bozmaz derler, bizim ülkemizde de, Afganistan'da da, Pakistan'da da çok iyi insanlar mutlaka vardır. Dikkat edersen ben tek tek kişilerden, temizlik, pisliklerinden hiç söz etmedim, Pakistan'ın tüm terör örgütlerinin kaynağı, Hindistan'ın da toplu tecavüzlerine değindim, yoksa tek tek kişilerle alıp veremediğim olamaz. Elbette çok iyisi de vardır. Yorumuna çok teşekkür ediyorum.

   Sil
 3. İnsan en vahşi hayvandır gibi bir söz vardı, çok doğru bence. Evrende zarar verdiğimiz ne çok şey var... Yine de küçük olaylar da mutlu olmaya çabalıyoruz. Münevver teyzenin fotoğrafını görünce gülümsemek gibi :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hakikaten en vahşi hayvanız, hatta hayvandan daha kötüyüz diye düşünüyorum mesela işkence aletleri yapan bir hayvan yok yeryüzünde ama insanlar eski çağlardan itibaren işkence aletleri icat etmiş. Küçük olaylarla mutlu oluyoruz doğru:))

   Sil
 4. Uzun lafın kısası bize mutluluk çok uzak Müjde abla :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bence de öyle, coğrafya çok önemli, bir ülkede ne kadar çok sayıda farklı etnik kökenli insan yaşıyorsa, o kadar zordur mutluluk, çünkü hep birbirlerine girerler. İsveç, Norveç'li olmak varmış, nüfusları artmaz, hepsi Viking torunu. Sakin, huzurlu yaşıyorlar. Ayrıca bir ülke ne kadar dinciyse ve farklı dinler varsa o kadar çekilmez oluyor. Norveç mesela ateist oranı çok yüksek ama dünyanın en mutlu insanları oradaymış. :)

   Sil
 5. "Mutlu olmak varken bu dünyada
  Geceler geldi dayandı kapımıza

  Olduk acımızla, acımızla sarmaş dolaş
  Bekledik düşümüzle, düşümüzle koyun koyuna"
  Ezginin Günlüğü'nün bu parçası geldi aklıma Müjdecim sevgilerimle...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok güzel bir şarkıymış, sözlerini çok beğendim. Kalemine sağlık Aytül'cüm. Sevgilerimle.

   Sil
 6. Vaov, bu mimden böylesine isyan dolu bir yazı beklemiyordum. Müjde Ablam sakin ol. Ben de senin gibi barış dolu bir ülkede ve dünyada yaşamak isterim ama olmuyor be ablam :( Elimizden geleni yapsak da ertesi güne gelmeden yine olaylar olaylar :( Şu an için anca eldekilerle yetinmek zorundayız, yine de böyle olmasa keşke.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ah, çok isyankar ve öfkeli oldum galiba, ay mahallenin kedici teyzesinden, mahallenin kaçığına terfi edeceğim:)))yakındır:))ama valla delirtenlere de bakmak lazım. Ah be Scotty olsaydı, bizi başka gezegene ışınlasaydı Belle'ciğim.

   Sil
 7. Mutluluk korkusuzca ve gelecekten kaygı duymadan özgür bireyler olarak, hak ve adaletin olduğu yerde, demokrasi çerçevesinde, iş güç sahibi olarak yaşamaktır.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hüseyin hocam, çok güzel bir tanım yapmışsınız, kaleminize sağlık.

   Korkuyoruz, gelecekten kaygı duyuyoruz, adalet yok, demokrasi de yok. İş de yok...her şey akp'liler için ülkede:(

   Sil
 8. Harika yazmışsınız, aynen katılıyorum, sona eklediğiniz fotoğraflara bayıldım, içim açıldı sabah sabah:) sevgiler;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkürler Eren'ciğim, fotolara ben de bayıldım. Sevgiler:)

   Sil
 9. Ne güzel dilekler, istekler Müjde abla... Yapılması kolay şeyler ama kimsenin insanların mutluluğunu düşündüğünü sanmıyorum. O yüzden dilek ve istek olarak kalacak galiba bunlar:( Kalemine sağlık... Sevgiler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnsanlar bin yıllardır dediğin gibi mutluluğu düşünmüyorlar, insanlar en başta mutlu olmayı düşünseler, en büyük amaçları mutlu, huzurlu olmak olsaydı böyle olmazdı. Bence de öyle olacak. Bir gün bakarsın Terminatör filmindeki gibi robotlar dünyayı ele geçirir belki daha iyi olur, belki daha kötü bilemiyorum:)Senin de yorumuna sağlık, sevgiler:)

   Sil
 10. Dün bloglara hiç bakamadım.Bugün kahvaltı yapıp acaba Müjde abla mimi yapmış mıdır bir bakayım dedim.Yapamadıysa da canı sağ olsun dedim.Bir de ne göreyim.Sürprizzzzzz.Hiç bekletmeden dün yapmışsın :) İnan çok sevindim.Senin düşüncelerini ve tecrübelerini çok önemsiyorum.Beni de kırmadığım için sana çok teşekkür ediyorum.Özleyeceğim seni ablacığım.Dönünce de yaza doğru Ankaralı blog yazarları olarak bir toplanalım diyorum.Öpüyorum sevgiyle...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de seni dün görmeyince "Eyvah kaçırdım, gitti kız İtalya'ya" dedim.:)))Ay, yapmaz mıyım, yapmasam gelince yapardım. Benim gibi mahallenin kedici teyzesi hakkındaki nazik sözlerin için çok teşekkürler canım, ben de özleyeceğim umarım çok uzun sürmez tatilin, tamam toplanalım mesela haziran iyi olur bana.:)Ben de öptüm, sevgiler:) Tekrar iyi yolculuklar:)

   Sil
 11. Ah benim adaletli yürekli kardeşim. Seninle tamamen aynı fikirdeyim. Milas'ta orman yolu var. Aralarda bir yığın köpekler. Yakın sitelerde yabancılar oturuyor. Her gün aynı saatlerde onlara yemek ve su getiriyorlar. Çevreden de duydum. Ama Boğaziçi köyü var bir de. Orada da pazar var. Her pazara gidişte yanıma kızımın yazın bıraktııüğı kedi maması götürüyorum. Mutlaka bakanlar da vardır ama, çoğu kedi zayıf, ırık. Soruyorum ahaliye, bilmem deyip saf saf bakıyorlar. Allah akıl, fikir, insaf versin ne diyeyim.
  Diğer dünya hâlleri ise mutsuzluk sebebi. Ben de hiç mutlu değilim Müjde'ciğim. Dünyanın durumu belli. Vatanımız ha keza.Allah sonumuzu hayırlı etsin.
  Mimini zevkle okudum. Sevgilerimle canım :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bizim gibiler mutlu olamaz ki, bu dünyada ablacığım, sen ve yorum yazan hemen hemen tüm arkadaşlar hayvanları koruyor, su, mama, elimizden ne gelirse yapmaya gayret edenlerdeniz, birbirimizi bulduk ne güzel burada ama dediğin gibi diğer ahali saf saf bakıyor...:( bir tas su koysa halbuki...
   Aminnnn diyorum.
   Çok teşekkürler ablacığım, sevgilerimle:)

   Sil
 12. Az bilmek mutlu ediyor. Cahil mutluluğu diye bir tabir var ya cidden bizim ülke için geçerli. Bilmek, görmek, farkında olmak büyük yükler getiriyor insana. Bu doğa için de öyle. Ormanın ortasına dökmüş molozu. Yanından geçerken kimse dönüp bakmazken, ben neredeyse altında ezilen papatyaya, bir daha yeşeremeyecek ılgınlara, nefessiz kalan toprağa ağıt yakar hale geliyorum. Dediğin gibi atlar mesela Adalar'da insanlar günün tadını çıkarırken ben yaz güneşinde bir damla suya hasret kırbaçla koşturan faytonlara bakarak, mahvoluyorum. Bizim gibilerin mutluluğu anlık olur Müjde Abla. Mutsuzluk hep yoldaş bu yüreksiz coğrafyada.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnsan olmak bambaşka bir şey Burcu'm, bak molozu dökünce sonuçlarını düşünmüşsün, bunu düşünmek, buna kafa yormak insanların yapacağı şey, yazın da buradaki çoğu akp seçmeni kadınlar deterjanlarla halıları köpük köpük yıkar çimenlere, ağaçlara dökerler:( hele o faytonlar:(((hakikaten bizler düşündüğümüz için mutlu olamayız..:( onlar gibi düşünmeden hareket edersek bak bizden mutlusu yok:(

   Sil
 13. aman öyle bir dünya olsa da , bu düşünceleri paylaşan "hümanistler" olarak orada yaşasak , ne güzel olur . Ütopyaları bu yüzden seviyorum işte ben , evet belki gerçekleştirilmesi imkansız ama hayal kurmak ta mı yasak :((

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Değil:)))en azından hayal kurmamıza karışamıyorlar, şöyle blogça başka gezegene ışınlanalım:))))

   Sil
 14. Şöyle huzurla mutlu olabilmek istiyorum artık Müjdecim, suçluluk duymadan hüzüne karışmadan, küçük ayrıntılarla mutlu olabilmek..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de öyle Handan'cığım, ben bu dünyaya da, ülkeme de dayanamamaya başladım. Hani Yeşil Yol diye bir film vardı ondaki zenci "ben bu dünyaya dayanamıyorum" diyordu ya öyleyim.

   Sil
 15. Mutlu olacağın günlerin çok olsun Müjdem...!
  Yazdıklarının hepsinin geçekleşmesi benimde mutluluk sebebim...
  Atlar ah... içim kopar benimde hiç kıyamam binmek bile istemem faytonlara.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hep beraber Merih'im, hep beraber inşallah. Dünya, ülkemiz iyi bir yer olursa, bizler de mutlu oluruz.

   Sil
 16. Kedilerle başlamana hiiiç şaşırmadım. Devamı da tamamiyle seni yansıtıyor.
  Hep mutlu ol Müjde' cim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bir ülke olsa kediler mutlu, köpekler mutlu, o ülkede insanlar haydi haydi mutlu olur.
   Çok teşekkürler, hep beraber Asu'cum.

   Sil
 17. Eğer bir dünyan varsa dünya kadar derdin var demektir.
  Kedici teyzem :)
  Bence mutluluk uzun sürmez, mutluluk bir an duyulan bir histir, hop eder yüreğin. Bir yemek kokusu,bir çocuk gülüşü,bir çiçek bir böcek yalar gider yüreği. Bu duygu kısa aralıklarla tekrarladığında da huzur oluşturur. Bence

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bir dünyan varsa dünya kadar derdin var..valla öyle:((of ya yaşamaktan bıktım hakikaten dünya denen yer hani derler ya bir başka gezegenin cehennemi filan mı? Irak'ta yüzlerce kişi öldü bombalı saldırıda yine, kaç yıl oldu hani bunlara Amerika demokrasi ve özgürlük getirecekti?:(((anlık mutluluklar yazdığın gibi olmasa kafayı yeriz herhalde...

   Sil
 18. kedici laik teyzeeee hadiiiii mutlu günlerini gör ülkemiziiin :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnşallah hep beraber görelim deeptone'cum:))

   Sil
 19. Ne güzel yazmışsın canım resimler ayrı bir mutluluk tarifi.

  YanıtlaSil