8 Haziran 2017 Perşembe

KATAR OLAYININ GERÇEK SEBEBİ

Dünya siyasetiyle ilgilenen herkesin bildiği üzere Orta Doğu'daki terör örgütlerinin en büyük iki destekçisi ve sponsoru Suudi Arabistan ve Katar'dır.

Bu iki İslam (!) ülkesi ABD ne derse onu yaparlar. Tasmaları ABD başkanlarının elindedir. Libya'yı mahvettiler. Suriye'nin mahvolması için ellerinden geleni yaptılar 7 yıldır. Hala da yapıyorlar.  Yemen keza. Şimdi Suudi Arabistan, Katar'a terör destekçisi demiş:) 

"Tencere dibin kara, seninki benden kara"

O zaman gerçek sebep ne?

Global Research'deki makaleden sizler için biraz özet yaptım:

"Asıl sebep çok basit. Katar doğal gazı. 2012'de ABD' destekli Suriye işgalinin sebebi de bölgedeki doğal gaz rekabetiydi. Katar, kendi muazzam doğal gaz kaynaklarını kendi boru hattıyla önce Suriye, oradan Türkiye yoluyla Avrupa'ya taşımak istiyordu (Suriye'ye ani düşmanlığın nedeni de buydu çünkü Esat bu anlaşmayı kabul etmedi. ) ama bu Rusya'nın Gazprom hattını tehlikeye atmak anlamına geliyordu ve Putin o yüzden Suriye'nin ABD destekli işgaline karşı çıktı.

1995'de Katar, ilk doğal gaz sevkiyatını, Suudi Arabistan'ın en nefret ettiği rakibi İran ile paylaştığı North Field açıklarında yapmaya başladı.

Böylece Katar dünyanın kişi başına 130.000$ geliriyle en zengin ülkesi haline gelmekle kalmadı, dünyanın en büyük doğal gaz ihracatçısı ülkesi de oldu.

Kısaca, Katar, bölgedeki tek büyük doğal gaz devi oldu. Kendisiyle rekabet edecek tek şirket Rusya'nın Gazprom'uydu ve Rusların Suriye'de Katar boru hattına izin vermeyeceklerini anlayınca, Rusya'nın Rose Neft'i ile anlaşma yoluna gitti. Katar, Suudi Arabistan'ın bir çeşit kölesi gibiyken, bağımsız hareket etmeye başlayarak,  Rusya- İran- Suriye 'ye destek vermesinden korkmaya ve Katar'ın kanatlarını kesmeye karar verdiler. Trump'ın ziyaretinden sonra da işi resmileştirdiler ve Katar'a boykot etmeye, dışlamaya. ablukaya başladılar. "


Katar ve Türkiye konusunda çok iyi bir yazı da Türker Ertürk amiralimizin kaleminden:Kaynak: Tyler Durden
Global Research
07,06.2017

27 yorum:

 1. Amaç petrol zenginliği çocuklar bile biliyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hep öyle:( çıkarları yüzünden 7 yıldır Suriye'yi mahvettiler:( Şimdi Tayyip de Katar'a bizim Mehmetçikleri gönderecekmiş! 5000 kişilik !!!!

   Sil
 2. Mehmetçiklerin gideceğini öğrenince çok üzüldüm:((( pis siyasi
  amaçlarına çocukları mahvediyorlar.
  ve gün be gün dünyanın pisliğini sıçratacak en sonun da.
  Bu gün kendisini maşa diye kullananlar en son onun tepesine vuracak olan yine bizlere olacak:((((

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Biz, Orta Doğu bataklığına saplanmayalım dedikçe, bunlar koşa koşa gidiyorlar, Suriye'ye bulaşmayın dedik bak 7 yıldır ne haldeler:( oradan kaçanlar da bizi mahvedecek. Etme - bulma dünyası.
   Serveti Katar bankalarında mı saklı nedir?
   Kesinlikle öyle olacak arada bizler yanacağız:(((

   Sil
 3. Merhabalar.
  Irak'ta petrol, Suriye'de kontrol savaşı uygulanıyor. Katar için de gaz savaşı uygulayacaklar. Bu kaçınılmaz. Ancak benim asıl üzüldüğümüz nokta başkadır. Emperyalist kan emici sülüklerle kol kola girip, birbirlerinin kuyularını kazmaları yok mu?.. İşte bizi üzen taraf burasıdır. Katar konusuna ışık tutan yazınızdan dolayı kaleminize ve yüreğinize sağlık ve mutluluklar dilerim.
  Selam ve dualarımla.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar Recep bey, bunlar her zaman birbirinin kuyusunu kazar, 1. Dünya Savaşı'nda da böyleydi bilirsiniz. Osmanlı'yı da sırtından hançerlediler, İngilizlerle bir oldular. Sürekli kendi içlerinde o kabile, bu kabileye düşmandır.
   Çok teşekkürler siz de sağolun, bil mukabele...selamlar

   Sil
 4. sonuçta herşey paraya bakıyor araplar da para delisi olduğu için böyle davranmaları normal biz de ne koparırsak derdinde oluyoruz hep ne yazık ki :-((

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Petrol, doğalgaz içinde yüzünce böyle oldular ama keşke insan olsalardı.

   Sil
 5. Vaay be dünya ne kadar kötü :(

  YanıtlaSil
 6. yazıyı okuyunca İrandaki terörist saldırıların amacının da ne olduğunu anlayabiliyorunuz.iran,bu terör saldrıların arkasında suudilerin olduğunu düşünüyor..olabilir ama katarda yapmış olabilir abd,rusya hatta türkiye bile yapmış olabilir..artık bunların ipine suyuna gidilmez..ben şahsen artık ortadoğuda yaşanabilecek olaylara artık pek şaşırmıyorum..oyuncular belli oynatıcılar belli..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Suudiler yüzyıllardır Amerika'nın kucağına oturduklarından, saldırının arkasında yine ABD güdümlü biri vardır.
   Dikkat edin ABD nereyi işgale başlasa orada IŞİd ve El Kaide oluyor. Son örneği Yemen.
   Hillary Clinton'un açığa çıkan e-postasında kadın "Ben başkan olursam İran'a saldıracağız" diyordu. Trump da ondan farklı değil, al birini, çal ötekine. İran'a saldırırlarsa, 3. Dünya Savaşı çıkarsa Putin'in dediği gibi dünyada tek kişi kalmaz:(

   Sil
 7. Keşke diyorum Orta-Doğu bir anda fakir olsa da emperyalistler ellerini çekseler. Belki o zaman birkaç yüzyıla kalmaz yüzlerini bilime , ilime döner de adam olurlar .

  YanıtlaSil
 8. Haber izlemiyorum,senden öğreniyorum gelişmeleri.Teşekkürler ablacığım :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Canım, sen yine de izle:) Halk tv, Tele1 iki muhalif kanal, bir de Fatih Portakal var tabii, Fox'ta. Ben de yorumun için teşekkür ederim.:))

   Sil
 9. Şu 3. dünya avaşı çıkacak çıkmasına ama nerden çıkacak, ilk kim gümleyecek gerçekten merak ediyorum...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İlk kim bilemem ama biz öyle bir bölgedeyiz ki, taş taş üstünde kalmaz:((

   Sil
 10. Cok da uzman oldugum konular degil ahkam kesmek istemem fakat boyle bir durumda Katar‘in yaninda yer almak ulusal cikarlarimiza uygun degil sanki. Tarih boyunca da yanlis kararlar hep pahaliya patlamis ve halk buyuk zarar gormus. Sanirim ders alinmiyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de değilim Derya'cım, o yüzden estağfurullah, aklın yolu birdir tabii ki de hiçbir şekilde uygun değil. Dediğin gibi ders almıyorlar. Suriye'ye de bulaşmamamız gerekiyordu ama bulaştılar. Yüzlerine gözlerine de bulaştırdılar, 4 milyon mülteciyi de ülkeye soktular. Şimdi kendileri bile "Suriye politikamız baştan yanlıştı" diyor. Yahu bunlar deneye-yanıla ülke yönetiyorlar. Karışma, sana ne Katar'dan! Asker göndereceğine tam tersine orada askerin, sivilin, Türk vatandaşın varsa bir an önce geri çağır, buraya getir.

   Sil
 11. Buyrun buradan yakın. Hiçbir şeyi kaçırmıyoruz. Yanlış yerlerde yarış atı gibi koşup,başımızı bin türlü belaya sokmaya çalışıyor. Makaleyi okudum. Bir şeyden de eksik kalmasınlar. İleri görüş diye bir şey zaten yok. Bodoslama dalmak var her pisliğe. Koyacak sıfat bulamıyorum.Diyoruz ya Müjde'm, halkını hiç düşünmüyor. Yine askerlerimiz gönderiliyor. Ya sabırrrr.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen söylediğin gibi ablacım, halkını, ülkesini düşünen birinin yapacağı şeyler değil bunlar. Ayrı bir yazıda yazmayı düşündüğüm bir şey aklıma geldi şu an:

   Netflix'te bir dizi izliyorum, kurgu. Ama kurgu da olsa ABD başkanı olan bir adam var, sürekli düşündüğü ülkesinin çıkarı, hiç kendisini, ailesini düşünmüyor, varsa yoksa ülke. Ya halbuki bizde olsa ülkeyi, vatanı ....et, kendi 7 sülalaleri için çalışıyorlar. Katar'da kasası mı var nedir? Onu mu koruyacak? Of ablacım hakikaten sabır taşı olduk...

   Sil
  2. bu arada bahsettiğim dizinin adı Designated Survivor.

   Sil
 12. Seyrederim Müjde'm. Sağ ol yazdığın için canım :)

  YanıtlaSil
 13. Her şeyin gerçek sebebi aynı yere çıkıyor ne hikmetse. Allah gözlerini doyursun.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Doyurmaz Handan'cım insan garip bir varlık, ne kadar zengin olsa, o kadar gözü doymuyor, çünkü bu sefer de kendi servetini korumaktan başka şeyi gözü görmüyor. Kendi servetini koruyacak kendi ordusunu kurmak, krallıklar, imparatorluklar hep bu gözü doymayanların icadı...:(

   Sil