19 Ekim 2017 Perşembe

TÜRBANLI BACILAR İSVEÇ'te İŞİNİZ NE?

Bir aydan fazla süredir İsveç'in başkenti Stokholm'de oturma eylemi yapan bir grup mülteci böyle diyormuş. Ben de yeni öğrendim. Yazı oldukça uzun ve ayrıntılı. Ben sizler için kısaca özetleyeceğim. Tamamını okumak isterseniz en altta link verdim.

Eylemcilerin başı Fatma Kavari imiş ve havaların güzel olduğu Ağustos ayından beri arada şehir değiştirerek İsveç hükümetinin onları wikipedia'ya göre %99.9' unun Sünni Müslüman Afganistan'a sınır dışı etmek istemesini protesto ediyorlarmış. Şimdi İsveç, her 10 kişiden 9'unun ateist olduğu bir ülke. Başka bir deyişle dünyanın en az 'din' inancı olan ülkesi. (dileyen araştırabilir.)


24 hours on Stockholm's streets with refugee protesters

Foto Kaynak: the Localse.

The Localse' nin muhabiri, bu Müslüman Afganistanlıların içine girip, onlarla bir süre vakit geçirmiş, dertlerini, amaçlarını anlamaya çalışmış. 

"Bana kuşkuyla bakacaklarını tahmin ediyordum ama iyi davrandılar, hemen çaylar geldi, Afgan usulü  çay içtiler." 

diyerek bunu uzun uzun tarif etmiş (Afgan usulü diye tarif ettiği, bildiğimiz kıtlama çay içmek)  Neyse efendim, sonra bunu grubun sözcüsü olan 17 yaşındaki Fatma ile tanıştırmışlar.  Fatma iki yıldan beri İsveç'te olmasına rağmen çok iyi konuşuyormuş. Afgan asıllı olmasına rağmen hayatının çoğu başka bir Müslüman ülke olan İran'da geçmiş. Konuştuğu başka biri, Hüseyin Akbari (ya da Ekberi)

"Afganistan'ın birçok bölümünde hala Taliban hakim, müzik yasak, müzik yapan çocukları bile canlı bombayla öldürüyorlar. Afganistan'da demokrasi yok."

diyor. Bir başkası "İsveç'te sürekli öldürülme korkusu olmadan, güven içinde yaşayabileceğim" diyor. 

Feyzi ismindeki kişi "Buraya gelmemizin sebebi para, ev, yiyecek değil, Afganistan'da yiyeceğimiz, evimiz var ama özgürlük ve güvenlik yok. Buraya bu yüzden geldik."

Fatma, "Birçok genç insan Afganistan'a geri gönderilmektense intihar etmeye kalktılar. Tüm bunlar beni etkiledi ve onların sözcüsü olmaya karar verdim." diyor.Foto kaynak: The LocalSe

Fatma "İran'dayken ayrımcılık ve şiddet gördük, o zaman İsveç'e gitmeye karar verdik. Protestomuzun sonuç vermesi uzadıkça, iyimserliğim de azalıyor, sonuç alamazsak açlık grevi yapmaya gideceğiz. Afgan hükümeti hiçbir şey yapamaz, İsveç hükümeti bir şey yapmak istemiyor, İran hükümeti kesinlikle bir şey yapmaz." diye de ekliyor.

Benim makaladen anladığım kadarıyla durum belirsiz. 

Fotoğraflarda gördüğünüz gibi kadınların hemen hepsinin başı örtülü, belli ki, hepsi Müslüman ve Müslüman bir ülkede yaşamayı istemiyorlar. İsveç'e Hristiyan bir ülke ama yapılan araştırmalara göre her 10 kişiden 9'unun ateist:)))  Batı dünyasındaki 'enaz dindar' ülke:)) Bu Müslüman protestocular,  Müslüman Afganistan'ı değil,  ateistlerin çoğunlukta olduğu bir ülkede yaşamak istiyorlar çünkü kendi ülkelerinde laiklik, özgürlük, demokrasi, can güvenliği yok. 

Bu yazıyı " Laiklik kötüdür, hilafet istiyoruz, şeriat istiyoruz" diyen, 3 - 4 yaşındaki bebelere din eğitimi vermek isteyen, her okulu İmam Hatip okulu yapmak isteyen herkese okutmak lazım. 

Ha, ben İsveç hükümetinin yerinde olsam bir tekini bile almazdım. Merhametten maraz doğar. Bunlar şimdi böyleler, yarın bir gün - buraya yazıyorum -

"Sizin İsveçli kızlar başı açık, açık saçık geziyorlar, ortalıkta öpüşüyorlar, üstsüz güneşleniyorlar, bizi günaha sokuyorlar. " ve / veya " Ben filan kafede çalışıyordum ama peçeliyim/ türbanlıyım/ makyaj yapmıyorum diye beni işten attılar şikayetçiyim"

demeye başlayıp İsveç'lilerin huzuru bozmaya  başlarlar.  Demedi demeyin. Adam mecbur sanki kapalı çalıştırmaya! O kafeye gelen kadın/erkek müşteriler fıstık gibi, açık, saçık giyinmiş kızları görmeye geliyor, ne yapsın seni? Müşterilerini mi kaybetsin? İflas mı etsin? Madem şeriat istemiyorsun, ülkende kal ve  ülkene laiklik, demokrasi, özgürlük getirmek için mücadele et. 

Soruyorum türbanlı bacılar, Müslüman erkekler İsveç'te, Amerika'da, Hollanda'da işiniz ne? Niye şeriatla yönetilen Afganistan, Suudi Arabistan, Pakistan gibi Müslüman ülkelere gitmiyorsunuz?


Kaynak ve makalenin tamamı: The Local Se 
The Local Se, İsveç yerel bir haber sitesi.

İsveç'te her 10 kişiden 9'u ateist, dünyanın en az 'dindar' ülkesi İsveç.
Kaynak the local se33 yorum:

 1. Bir hayalim var; müslüman, hristiyan, yahudi, ateist, budist, deist, başı açık-kapalı, kılık kıyafetin özgür olduğu bir dünyada yaşamak.
  Bu dünyadan başka yok, ama insanların fikirlerini değiştirebilsek herkes mutlu, özgür olur...
  En çok, minik çocuklar üzüyor beni... Kadınlar, erkek egemen toplumda yaşayınca doğal olarak ataerkil oluyor bence.
  Misal: erkektir yapar, kız gibi ol, düzgün giyin, oranı kapat.. Yaşadıklarımı biliyorsun. Kapalıydım ben bir zamanalar..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Türkiye eskiden öyleydi canımcım. Ben çocukken öyleydik işte tam anlattığın gibiydik. Kimse kimsenin başı açıkmış, mini giymişmiş, yok Ramazan'da su içmiş bakmazdı. Özgürce yaşardık, Yahudi komşumuz, Ermeni komşumuz, Rum komşumuz hahaha-hihihi geçinirdik. İlk Erbakan zamanında başladı bu kapalı-açık ayrımcılığı. :( Senin kapalı olduğunu unutmuşum bile ben çünkü bak önem vermem öyle şeylere...benim için senin kafanın içi önemli.

   Sil
  2. Sahi Kerime'ciğim bloğunu okuyabilmek için senden bana davetiye gelmesi gerekiyormuş, aklında olsun. Giremiyorum iznin olmadan ya....davetiye bekliyorum yani:)))sevgiler:)

   Sil
  3. Blogumu gizledim, kimse görmüyor ablacığım. İş için yeni mail adresi açtım. Biraz zaman geçsin Blogu açacağım :*

   Sil
  4. Tamam o halde, ben bloğuna tıklayınca
   "Bu blog yalnızca davetli okurlara açık"
   uyarısı çıkıyor ve görünmüyor dediğin gibi. Kolay gelsin:)

   Sil
 2. Şeriat istiyorlar, sonra şeriattan kaçıp gelişmiş ülkelere gidiyorlar, orada palazlanınca o ülkede de şeritat istiyorlar. Virüs gibiler. Dinin el atmadığı her yer cennet.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle katılıyorum. Aralarında öyle yapmayacak olanlar da vardır mutlaka ama istisnalar kaideyi bozmaz.

   Sil
 3. İsveç de alırsa ,seçer de alır. Herkes Türkiye'mi.Milyonları alsın oturtsun memleketine.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Haklısın, elbette öyle yapar, ileride kendisi için tehdit teşkil etmeyecek tipte olanlar varsa seçer alır, ayıklar. Bak biz aldık başımıza neler gelecek kim bilir. Şimdiden öldü denilen kızamık hastalığı hortlamış bunların yüzünden.

   Sil
 4. ben de almak istemeyen ülkelere hak vermeye başladım artık çünkü gerçekten hepsi değil ama gittikleri yerde de huzursuzluk çıkartan dediğin gibi o ülkeyi kendilerine göre değiştirmek isteyen bir grup mutlaka oluyor..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle olur, yarın bir gün palazlansınlar, ayağıma yer edeyim, gör ben sana ne edeyim olacaklar, başlarına bir tane 'dini lider' bulurlar, ona 'taparlar' adeta, gör sonra İsveç ne hale geliyor:((

   Sil
 5. Hiç haberim yoktu Müjde Abla, çok ilginç ve ben de yorumunuza aynen katılıyorum, sevgiler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de yeni öğrendim canım, bir yandan üzülüyorum aslında hallerine ama mantığım "huylu huyundan vazgeçmez, can çıkar huy çıkmaz, merhametten maraz doğar" diyor. Bunlar yarın İsveç'i de Afganistan'a çevirirler. E, İsveçlilere yazık değil mi? Onlar mı kaçsın bu sefer de ülkelerinden?
   Sevgiler...

   Sil
 6. Güzel Ülkemizi de bunlara benzetmeye çalışıyorlar ya bir türlü inanamiyorum. Bence de almasınlar, gidip ülkelerine mücadele etsinler. Elinize sağlık Müjde Hanım:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Maalesef öyle:((inşallah benzetemesinler sonunda bu oyun çökecek. Sen de sağol Gül'cüğüm. :)

   Sil
 7. bence de kendi ülkelerinde mücadele etmek zorundalar , gerçi bazen bütün dünyada sınır diye bir şey olmasa ve bu toprak yüzünden akıtılan kanlar dursa diye düşünmeden edemiyorum ama ...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Star Wars'taki gibi değil mi? Şimdilik ütopik ama belki tüm dinler kendiliğinden sadece insanların kendi içinde yaşadığı bir kavrama dönüşüp, siyasetten tamamen uzaklaşınca bile dünya iyi bir yer olur. İnsanlar öyle bencil ki, çok zor şimdilik....geçen gün adamın biri iki yeğenini 8000 lira için öldürdü düşünsene toprak, arsa, iki altın için millet öz halasını filan doğruyor:(

   Sil
 8. Ülklerinde böyle bir durumla karsi karsiya kalmalari ne kadar üzücü. Müslüman olsun veya olmasin. Kabul edilemez bir durum bu.

  Yasamak icin kacmalarini ben bir nevi hakli buldum abla. Ama dedigin gibi maraz cikaracaklarsa gelmesinler. Bu ne Allah askina. Huzursuz ediyolar insani.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ah Özlem'ciğim bunların Afganistan'ı 70'li yıllarda aynı Türkiye gibiydi. Laik, özgür, demokratik bir ülkeydi, isteyen başını kapatıyor, isteyen kapatmıyordu. Google'a Afganistan 1970 yaz hayretle bakakalırsın.
   Çok zor durumları kaçmakta haksız da değiller, çoluk çocuk mücadele edemiyorlar o Taliban denen psikopatlarla. Ama gelip sonradan İsveç'i de bozabilirler. :( Yani aşağı tükürsen sakal, yukarı tükürsen bıyık gibi. Mazallah bizi de o hale getirseler belki bizler de kaçalım İsveç'e diyeceğiz. :(

   Sil
  2. Ne basimiza taliban gibi bir lider gelsin nede biz isvece kacalim abla. Vatansizlik zor. Dışlanıyorsun her yerde.

   İnsallah orta yolu bulurlar diyelim madem 😘

   Sil
  3. Tabii ki, tabii ki, dışlanırsın. Hele ki, Hristiyan bir ülkede Müslüman olarak tabii ki dışlanırsın. Bir öğretmenim şöyle demişti okulda
   "Başka ülkede 2. sınıf, 3. sınıf vatandaş olacağıma, kendi ülkemde 1. sınıf vatandaş olurum"
   Bir blogda okudum mesela Almanlar kendi dillerini aksansız, mükemmel derecede konuşmayan tüm yabancılara hor gözle bakarlar diyordu. Hiç sevmez nefret ederlermiş. Ancak onlar kadar ana dilin gibi konuşursan biraz aralarına kabul ederlermiş. Gitsek bize 'asalak' gözüyle bakacaklar, dışlayacaklar.

   İnşallah bizi başka ülkelere kaçmayı düşündürecek ya da mecbur bırakacak hallere gelmeyiz. :(

   Sil
 9. İsveç'in de başı dertte demek ki. Oralarda artık demokrasinin, hürriyetin zirvesi yaşanıyor. Dağına göre kar. Ya ben anlamıyorum, memleketten uzaklaşıyorlar ama her şeyde hak sahibi olmalarına imkân yok zaten, bunu anlamayacaklar hiç. Kültürleri farklı, tam zıttı, yaşam tarzı başka. Nedir bu? Bence kaçmak nereye kadar?
  Yine bir şey daha öğrendim sayende. Suriyelileri düşünelim biz, başımız dertte. Halkını yem eden gafiller. Bugün de bir şey daha duydum Halk tv'de, Türk'üm bile demek olmazmış, daha neler yumurlayacak hasta zihniyet. Eline, emeğine sağlık Müjde'm. Sevgilerimle canım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sorma ablacığım sorma valla ben asabım bozulmasın diye haberlere hatta Halk tv'ye bakmamaya başladım, zaten Habur açılımı, pkk açılımı, akil adamlar, Barzani ile elele mutlu mesut pozlar veren adamın Türk'lüğe böyle demesine şaşmıyorum. Ya Allah varsa ne olur cezalarını versin bunların artık. Hastalar hakikaten.

   Sen de sağol canım ablacığım, çok teşekkürler, sevgilerimle.

   Sil
 10. Onların memleketinde açık giyinen bir kadın garsonluk yapmak istese değil işten atmak linç ederlerdi. Yaşam hakkına saygı istiyorsan kal mücadele et, kaçmak en kolayı. Hem Batı medeniyetinden faydalan hem de Batı'ya ahlaksız de. Ne güzel iş.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Açık giyinmeyi bıraktım Burcu'm, başını bile açamaz hatta erkeklerin çalıştığı yerde garsonluk da yapamaz. Dediğin gibi işine gelince Batı medeniyetine kaç, hem de ahlaksız de.

   Sil
 11. gerçekten de göçmenlerin çoğu gittikleri batılı ülkelerde çok tatsız olaylar çıkarabiliyorlar..ama benim tahminime göre bu tatsızlıkları çıkartanlar göçmenlerden çok göçmenleri batıda istemeyen ve batıyı kana bulamak isteyen gizli servisler,politik içerikli kişiler,gruplar vs..bunların arasında gizli servsler,islamcılar,radikalciler ve hatta bazı politik avrupalılar,hristiyanlar bile var..bunların amaçları işleri sulandırmak..tüm ortalığı karıştıranların bunlar olduğunu tahmin ediyorum..amaçları çok başka bunların..türkiyede de aynı oyunların oynandığını da düşünebiliriz..mesela türkiyede karışıklık çıkarmaya çalışan suriyelileri yönlendiren,onları kontrol eden gizli servisler,terör ve mafya örgütleri,politikacılar vs olduğunu söyeleyebiliriz.. maaelsef hiç bir şey boşuna değil.. göçmenlerin tek suçu herhalde,gücü elinde bulunduranların oyuncakları haline gelmeleridir..gücü elinde bulunduran iblisler her yerdeler..güzel bir yazıydı elinize sağlık..:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bilemiyorum arkadaşım. Olabilir de tabii. Ama dindar değil de 'radikal dinci' dediğimiz tipler (Humeyni, Taliban, vs.)türediğniden beri dünyada güvenilir ülke kalmadı. Eskimolardan başka.
   Bunlar bildiğin psikopat insanlar, yani bunları başkalarının kullanmasına gerek yok, kendiliğinden de kötülük yapmaya müsaitler. Kendi ülkelerini ne hale getirmişler ki, millet kaçıyor. ABD'nin Taliban'a vaktiyle verdiği destek zaten gizli bir şey değil. (Adamların Beyaz Saray'da Reagan'la otururken fotoğrafları internette duruyor.) Suriye'yi de dediğiniz yöntemle karıştırdılar. Yani dediğiniz doğru. Ama bu göçmenler Müslüman olduğundan yarın bir gün İsveç gibi kızların rahat rahat üstüsüz güneşlendiği, şort, mini etek giyip gece sokaklarda dolaştığı bir ülkeye uyum sağlayamazlar, bireysel olarak da alışamaz ve onlara uyum sağlayamazlar, ne yapacaklar? İSveç'lileri kendilerine uymaya zorlamaya başlayacaklar ki, işte o zaman İsveç halkı bunları kabul ettiğine bin pişman olacak.

   Siz de sağolun, beğenmenize sevindim.:)

   Sil
 12. Merhabalar Bücürükveben.
  İşte bizi en çok üzen ve kahreden şey paylaştığınız:

  "...Hepsi Müslüman ve Müslüman bir ülkede yaşamak değil, Hristiyan bir ülkede yaşamak istiyorlar. Çünkü kendi ülkelerinde laiklik, özgürlük, demokrasi, can güvenliği yok. ..."

  bu parağraf.

  Ne zamandan beri, sorgulanmayacak bazı şeyleri sorgular hale geldim. Allah beni affetsin.
  Selam ve dualarımla.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Recep Bey, soru sorduğunuz için üzülmeyin, Allah soru sormamızı istemiş ki, beyin vermiş, muhakeme yeteneği vermiş. Soru sora sora gerçeği bulacağız. Yorumunuz için çok teşekkürler, benden de selamlar. Sağlıcakla kalın.

   Sil
 13. İnandıkları dini ve inanç şekillerini bir insanın kendi ülkesinde yaşayamaması ne kötü...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Haklısın Yeşim'ciğim çok kötü.
   Bir ülkede laiklik yoksa, hangi din, hangi inanca mensup olursan ol, o ülkede yaşayamazsın.

   Sil
 14. Yanıtlar
  1. Laiklik olmadan özgülük mümkün değil....

   Sil