13 Mayıs 2019 Pazartesi

GÜLE GÜLE DORİS DAY

Doris Day'in 97 yaşında vefat ettiğini az önce okudum. Öncelikle huzur içinde uyusun, mekanı Cennet olsun. Yaşlanıp, sinemadan elini ayağına çekince sıkı bir hayvan sever ve hayvan hakları savunucusu olup, bisikletine atlayıp sokak sokak yardıma muhtaç, zor durumda kedi, köpek aradığını okumuştum; hatta sokak hayvanları için vakıf kurmuş. 

Doris Day denince aklıma sevimli kadının romantik komedileri geliyor. Hep hanım hanımcık, iyi kız rolleri oynadı. Zaten kötü kadın rolü ona yakışmazdı. Öyle bir rol verseler seyirci isyan ederdi sanırım.


doris day ile ilgili görsel sonucu

Saç şekli hep aynıydı. Sarışın, mavi gözlüler soğuk olur ama o soğuk değil sıcacıktı, sevimliydi hele bir sesi vardı ki, çok güzel ve güçlüydü, güzel şarkılara imza attı ve sesinin güzelliği ile birçok filminde şarkı da söyledi. Bu yönüyle bizim Emel Sayın'a benzetirim. Ya da Emel Sayın ona benziyor desem daha doğru olur yaş itibarıyla. 

Velhasıl çocukluğumun Hollywood'un efsanelerinden bir yıldız daha kaydı. 😢

Şu anda o Hollywood'un altın yıllarından çok az yıldız kaldı. Kirk Douglas var ki, 100 yaşını geçti, daha dün eski bir Western filmini izledim. Clint Eastwood yani İyi, Kötü ve Çirkin'in iyisi var. Bu iki isim de yaşayan efsane gerçekten. Keşke böyle muhteşem yıldızlar hiç gitmese diyor insan ama mümkün mü? Frank Sinatra ve Elizabeth Taylor gittiğinde zaten o altın çağ kapanmıştı. 

Ben mi çok eskiye bağlıyım bilemiyorum ama şimdi öyle oyuncular yok. Öyle güzel filmler de yok. Bence öyle yani. Ben vampirli, zombili filmleri sevmiyorum. Şimdi de güzel filmler oluyor ama tek, tük. 

Sinatra'yla çok hoş bir filmi vardı. Young at Heart diye. Şimdi yeniden bir araya geldiler. 
Güle güle Doris Day, sesi güzel, yüzü güzel, kalbi güzel kadın.

24 yorum:

 1. Nur içinde uyusun Calamity Jane'imiz o zaman. <3

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ah evet yaa, Calamity Jane, ne severek izlenir. Keşke gelse televizyona bugün yarın...♥

   Sil
 2. Doris Day'i ben de severek izlerdim. Büyük yıldızların yeri dolmuyor, doldurulamıyor. Işıklar içinde uyusun. Sevgiler Müjde ablacığım :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok haklısın Yıldız'cığım yerleri asla doldurulamaz. Amin.
   Benden de sevgiler canım. :))

   Sil
 3. Filmlerini çok severdim çok üzüldüm.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de Derya'cığım. Onu sevmeyecek birini düşünemiyorum bile.

   Sil
 4. Bugün sabah gazetede okudum haberini.Hayatını hayvan haklarını savunmaya adamış bir değer..Sevenleri için üzücü bir kayıp..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kozmetik sektöründe hayvanları kullanmasınlar diye hep uğraşmış. Senin ilgi alanın olduğu için aklıma geldi Yeşim'ciğim. Evet çok üzücü...:(

   Sil
 5. Doris Dayin ölümünü ben de duymuştum vde,kalemiti jane onun oynadığını bilmiyordum,ben de hep merak ederdim geçekten..bu arada Doris Day dediğiniz gibi biraz emel sayına benziyo bir de tv,de tatlı cadı diye bi dizi vardı,o karakterdeki Elizabeth Montgomeryide çok benzettim..neyse mekanı cennet olsun,gençliği çok güzeldi.. 🙂🕊

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kalamiti Jane çok hoştu gerçekten, şimdi siz söyleyince hatırladım evet ya Tatlı Cadı'daki o güzel kadına da çok benziyordu. Onu da çok severim. Aminnn...

   Sil
 6. İsmini bilmiyorum ama filmlerini izlemişliğim var :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gençler tabii ki 40'lı, 50'li yıllar olunca bilmiyor doğal:)

   Sil
 7. Çok severdim kendisini hep pozitif enerji verirdi etrafına,üzüldüm gerçekten..Dedigin gibi Ablacım eskilerden çok az isim kaldı ve hepsi de çok değerli..Sevgilerimle❤

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ah evet ya Sevil'ciğim onu hep tatlı tatlı gülümserken hatırlayacağım. Benden de sevgiler♥

   Sil
 8. ay yaaaa ben de severim ki onuuuu :) yastık sohbeti filmini izlediydim. rock hudson, pillow talk :) altın çağ evet öyleymiş. herhalde en son elvis imiş o çağdan :) aslında şimdi o çağın romantizmine ihtiyacımız var galiba :) dünyaya biraz sinatra lazım. liderler de romantizmden iyice uzak artık. seçimler de kötü, şule çet de bi çözülemedi. bir verselerdi cezayı.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet ne tatlı filmdi Yastık Sohbeti. :))Sevilmez mi Doris Day çok tatlıydı, hele Sinatra ah bir ikincisi asla gelmez dünyaya. Onun gibi ses ve yorumcu yok:( İnşallah cezasını bulur....

   Sil
 9. çok filmini izlemedim ama çocuklugumun pazar sabahlarında filmleri olurdu diye hatırlıyorum, o zaman pek anlayacak yaşta degildim ama şimdi internette izlemek lazım o filmleri :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yıllardır televizyonda ben de hiç rastlamıyorum. Dediğin gibi internette ancak izleyebiliyoruz.:)

   Sil
 10. Sırayla azalıyor geçmişteki izler, yaşam günler geçtikçe yeni izler bırakıyor geride. Filmlerini izlemek güzeldi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Maalesef öyle arkadaşım. Günümüz gençleri yani 18, 20 hatta 30 yaşında olanlar keşke 1960'ları görseydi. Nasıl özlüyorum özellikle AKP'yle geçen 17 yıldan sonra.....

   Sil
 11. Ben yine başka mecralara kaydığım için haberlerden uzak kaldım Müjde Abla. Çok tatlı bir oyuncuydu. Onu Rock Hudson'la birlikte hatırlarım hep. Işığı bol olsun.
  Gençliğimizin yıldızları bir bir kayıyor. Günümüzdeki oyuncuların çok azı hafızalarımıza kazınıyor maalesef.
  İyi akşamlar diliyorum canım. Blogdan yine uzaklaşıyorum galiba. Kopmama gayreti içindeyim, bakalım...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de hep o şirin gülümseyen yüzüyle hatırlıyorum, aminnn. Evet maalesef çoğu gitti, pek azı kaldı:( Uzaklaşmazsın umarım Zülal'ciğim, çok güzel bir bloğun var çünkü. İyi akşamlar...

   Sil
 12. Ah Müjde'ciğim. İnan toptan gördüm şimdi gmailimde yayınlarını. İki günde bir giriyorum bilgisayara. Ne olur beni mazur gör. Şimdi tek tek bakacağım. Ben sadece face,de yayınların var sanıyordum.
  Doris Day'in öldüğünü bile bugün önce Derya'nın bloğundan öğrendim. O da bizler gibi hayvan severmiş. Ne kadar çok filmini izledik geçmişte. Işıklar içinde uyusun. Sevgilerimle kardeşim. Şimdi diğer yayınlarına gidiyorum. Seni yeniden görmek çok güzel :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Canım önemli değil, ben hiç öyle şeylere bakmam biliyorsun. Ya evet, o da kendini hayvan haklarına adamış hatta kozmetik firmalarına filan hayvanlar üzerinde deney yapmasınlar diye uğraşırmış. Belli ki iyi bir insanmış. Aminnnn....çok teşekkürler canım, benden de sevgiler:)

   Sil