7 Nisan 2021 Çarşamba

DİNLER BİR AKIL HASTALIĞI MIDIR? - 2 -

 Daha önce  "Dinler  Yaygın Bir Akıl Hastalığı Mıdır?" isimli bir yazı yazmıştım. 

Şurada: Dinler Yaygın Bir Akıl Hastalığı mıdır?

Gazeteler yansıyan bir olayla tekrar aklıma düştü. Bakın niye:


Foto kaynak: Olay.com. tv


1)  Fotoğraftaki  yaşlı kadıncağız, yıllar önce düğünde hediye olarak basma kumaş götürünce, kocası elini kesmiş. Ömür boyu ili eli olmadan hayatını sürdürmüş. 

Neden düğüne basma kumaş götürdün? 

Şimdi bu kadıncağız gazetecilere şöyle demiş:

"Allah, alnıma böyle yazmış."

Şaka yapmıyor. Ciddi ciddi 

"Gökyüzünde  Allah dediğimiz üstün, merhametli, sevgi dolu bir varlık var. Ve bu varlık, üşenmiyor, her doğan insanın alnına 'kader' denilen "alın yazısı" yazıyor. O ne yazarsa onu yaşıyoruz.  Benim alnıma da  'Bu kadın evlensin, evliliğinin 8. ayında kocası 'sen niye düğüne basma götürdün?' diye iki elini kessin.' diye yazmış."

olduğuna inanıyor.

2) Geçenlerde bir baba da 

"Rüyamda Tanrı'yı gördüm. Bana 'Oğlunu kurban et' dedi. Aldım oğlumu, "Çocuğum Allah seni kurban etmemi istedi. Seni keseceğim.' dedim." 

diyor. Polislere verdiği ifade bu. Sonra da bıçağı alıp, oğlunun boğazını kesiyor.

Baba hapiste, oğlan hastanede.

Son durum nedir? Bilmiyorum. 

Evet arkadaşlar,  biliyorsunuz dinler vardır. Bu dinlerin yüzlerce mezhepleri vardır, yüzlerce tarikat vardır, bunların her biri

"Benimki esas din, seninki uydurma."

der.

Teşpihte hata olmaz, şehirler arası otobüs firması ya da kebap lokantası gibi 

"Filan Kebapçısı"

"Öz Filan Kebapçısı"

"Özbeöz Filan Kebapçısı"

Seç, seç, beğen, beğen al. Çünkü, gökyüzündeki Allah'a tek başına inanmanızı yeterli görmeyenler var. Yok, illa araya bir "aracı acenta" koyuyorlar, böyle yazıhanesi de var. Bu işte bol $$$, Euro da var. Aracı olmazsa din sayesinde kimse $$$$ kazanamaz. En Kârlı ticaret din ticaretidir. Vergi bile vermezsin. Fanfinfon tarikatıyım de. Oh, Allah için bol bol saf vatandaş mevcut ülkede. Adam bir telefon ediyor, arka fonda polis telsizi sesi duydu diye Hooop! Karısının bileziklerini, evindeki parayı götürüp veriyor.

Aslında ben kötü biri olsam bir tarikat kurardım. Yani kedilerimin mama parasını çıkartsam yeter. :) 

Böyle  "Gel kardeş, benim tarikatıma katıl, çok güzeldir" diyen olursa

açın Google' ı  " Jim Jones ve siyanürle intihar eden 800 müridi" 

yazıp tıklayın. Ondan sonra karar verin katılmaya. Zira bir kez katılırsanız beyninizin fabrika ayarlarıyla oynayabilirler. Yetmez kolay etki altına almak için, sizi hipnotize etmek için haberiniz olmadan yediğinize bir takım uyuşturucular koyulduğu FBI kayıtlarında mevcut, tütsü adı altında da beyninizi uyuştururlar ki, efendi - köle ilişkisine kolayca geçin.

Bence:  Bir din bana  "İnanmazsan seni yakarım. Bana inanmayan varsa onu öldür. Oğlunu kes, kaşını alma, dört karı al, kadının şahitliği geçmez. vs." diyorsa  şüpheye düşerim.  Çünkü, kullarının ona inanıp, inanması bir yaratıcı için 

"Çok da tın." olması gerekir. Tabii mantıklı ve vicdanlı düşünürseniz. 

Yoksa narsist, megaloman, kibirl bir "yaratıcı" fikir oluşur ki, hepsi de insana özgü kusurlar. Bir Tanrı kibirli olmaz hatta kibri sevmez. Gerek yok zaten Tanrı, yaratmış koskoca evreni içindeki molekül kadar insanlar ona ister inansın, ister inanmasın ona ne. Yaratmış, bırakmış bir de kibirli mi olacak? Tanrı'yı "insan" gibi düşünüyorlar. Hele böyle "Kız sen niye kaşını aldın?" diyen bir yaratıcıya 5 yaşında çocuğun bile inanması tuhaf.  Bu konuda da bir yazım var. Yıllar önce yazmıştım:

Problem kadının saçında değil, erkeğin kafasında

Hatta okumuşken 

Dinciler çocuk yetiştirirse  

isimli yazımı da okuyun. Din'i, Allah'ı kullanarak çocukların nasıl beynini yıkıyorlar. 

Allah'a inanıyorsunuz, Allah akıl vermiş. Aklınızı kullanın. Twitter'da "aklıngözü" nü de okuyun. Tanrı insana akıl vermiş, demek ki, aklınızı kullanmanızı istemiş. Akıl hastanesine düşecek şizofrenik rüyalar, hayaller, hallüsinasyonlar, Ahmet'in, Mehmet'in aklını kullanın dememiş. Bu arada Allah'a, bir yaratıcıya, ulu Manitu'ya, Tanrı'ya, the God'a inanmak için herhangi bir dine ihtiyacınız yok beybisi :)  


Not: Blog, kendiliğinden yazıların puntosunu büyültüyor!  Gördükçe tekrar küçültüyorum. 

18 yorum:

 1. Din çılgınlık. :) Niyet önemli derler mesela. Eğer niyet önemliyse ve oğlunu kurban eden kişinin niyeti Allah'ın ondan istediğini yerine getirmekse bunu yapmak ona kötü gelmemiş demek ki. Vicdan, ahlaki kavramlar vs. herkes için o kadar farklı ki. Ancak din bunların kötü amaçlarla kullanılabilmesini meşrulaştırıyor ve bu çok tehlikeli. Mesela geçen bir video da paylaşmıştın. Çocuklar vardı kadına taş atıyorlardı vs. Burada o çocuklar iyi bir şey yaptığına inanıyor. Din bu yüzden çok tehlikeli işte. Onlar için herkesin değil bazılarının hayatı değerli görmesi asıl problem.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Evet, işin içine Allah'ı katınca her kötülüğü, her anormalliği, her cinayeti insanlara "kabul" ettirebilirler. Niye öldürdün anneni? Başını örtmüyordu. Niye kestin oğlunu? Rüyamda Allah dedi. Bir insan "Ben dinlerle ilgili yazı yazarsam acaba başım derde girer mi?" diye düşünüyorsa zaten o din, din değildir başka bir şeydir. Tehlikeli bir şeydir.

   Sil
 2. Sevgili aynadaki yansıma: bir ilave yapmak istedim yanıtıma.
  Amerik, İngiltere, Frn. işte ne kadar emperyalist ülke varsa, bunlar bir ülkeyi işgal etmek için ençok bu dincileri kullanıyorlar.
  Irak'ı, Libya'yı, Suriye'yi hep dinciler sayesinde çökerttiler. Suriye'ye Rusya yardım etmeseydi şimdi Irak ve Libya gibi olmuştu. Niye Amerika bir Hollanda'yı, bir Norveç'i, bir Monako'yu ya da bir İsviçre'yi işgal edemez? Onlara "Size demokrasi, özgürlük getireceğim" ayağı ile çökertemez? Çünkü onlarda dinciler yok, laiklik var ki, demokrasi ve özgürlüğün teminatı. Müslüman'ı Müslüman'ın şerrinden de laiklik korur sözünü o yüzden çok beğeniyorum.

  YanıtlayınSil
 3. Din konuşmak tabu ülkemizde. Konuşturmazlar, sen alim misin konuşacak derler. Konuşmaya kalkarsan başına gelmedik kalmaz. Aslında dediğiniz gibi hem ticarette hem siyasette getirisi olan bir araç. Sadece inanmakla bitmiyor, inanç kullanılıyor daha çok. Önemli bir husus, ne zaman ki din yaratıcı ile benim aramda bir olay dediğinizde karşı çıkılıyor. Bu bana göre haksız bir karşı çıkış değil. Çünkü dinler, özellikle de İslam dini sadece inanç olarak kalmıyor, insanın yaşamını düzenliyor, o yüzden farklı bir nizam istiyorlar bu şeriat severler.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Haklısınız. Tabu olması bile dinlerin normal olmadığının bir göstergesi, işareti. Niye konuşmayalım? Allah insanları yarattıysa, dinler gösterdiyse, o insanlar da elbette bunu konuşacaklar. Gayet doğal.
   Evet dinin Allah ile kul arasında kalmasını istemiyorlar çünkü öyle olursa $$$$$ kazanamazlar. Aracılık edecekler ki, PARA kazanacaklar. Ya da onun, bunun, Ahmet'in, Ayşe'nin malına, mülküne ÇÖKMEK için dini kullanacaklar ki, yine $$$$ kapısına çıkıyor. İslam, eşkiyalığın mevzuatı diyenlere hak veriyorum. Ahmet'i beğenmedi mi? Ahmet dinsiz de, çök malına, çök maaşına, hatta karısı, kızı da bize helaldir de. Oh! Ne alÂ!

   Sil
 4. Ya da halasının bileziklerinde gözü var, amcasının tarlasında gözü var, "halam filan mezhepten!" de, "amcam dinden çıkmış!" de, "öteki Allah'a küfretti" de. Öldür! Tarlasına kon, bileziklerine kon. Böyle bir kârlı işletme kurmuşlar. Adına da "din" diyorlar. Kilise aynısı yaptı, insanlara Cennet'ten arsa filan satarak köşeyi döndü ama Avrupa bunların iç yüzünü anlayınca dini, kiliseye hapsetti. Laiklik gelince mis gibi oldu. Bir gün tüm dünya akıllanacak. Bir gün din bile kalmayacak. Sadece isteyen Allah'a dua edecek, istediği ritüeli (namaz oruç vs.) yapacak, istemeyen etmeyecek. O kadar.

  YanıtlayınSil
 5. Yazınızı okuyunca aklımıza komplo teorilerine karşı çıkanlar geldi,onlar da büyük ihtimalle dinleri "komplo teoirisi" diye düşünüyor olabilir ama sizin gibi açıkça bunu söyleyemiyorlar..:) Bence dinlerde sorun yok,insanlarda sorun var..Dinler,kötü niyetlerle kullanıldığı için bu tür sorunlar çıkıyor maalesef..:(

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Komplo teorisi olmasına gerek yok:) Zaten dinlerin bir kısmı örneğim Mormon dinini (ki, ABD'de epey bir müridi var bu dinin, kilisesi var vs.) çıkartan gibi çok akıllı, hani biliyor bu işte para olduğunu, şöhret olduğunu onun için çıkartıyor. Kolay yoldan hem de gayet yasal bir dolandırıcılık Allah / din adına insanları dolandırmak. Sokaktaki dilenci bile "Allah rızası için" sadaka istiyor. Hem de ünlü oluyor yani herkes ona "peygambe" muamelesi yaparak saygı, sevgi gösteriyor. Gelsin paralar tabii ki...bir kısmı da akıl hastanesinde şizofreni/paranoya/ hallüsinasyon tedavisi görmesi gerekirken din icat ediyor, daha başkaları Jim Jones gibiler tamamen art niyetli, uyuşturcu bağımlısı, seks bağımlısı ve çocuklara kolay tecavüz etmek için dini kullanıyor mesela kiliselerde RAHİPLER yüz yıllarca çocuklara tecavüz ettiler. Yani dediğiniz gibi insanlar ya kötü niyetli, ya akıl hastası olduğu için yüzlerce, binlerce din ve peygamber olduğunu iddia eden insan ortaya çıkıyor. Kimisine çok inanılıyor, kimisine az inanılıyor.

   Sil
 6. evet korkunç valla cahillik böyle bişey, jim jones da öyle amerika da cahil halk zaten :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Cehalet kötü bir şey. Ülkemizin şu halde olmasının tek sebebi de cehalet. Amerikalılar da dediğin gibi cahili bol.

   Sil
 7. son bikaç yazını görmemişim yaa, bloglara üye olmadan okuyom ya, şimdi sabah bir blogda yorumunu gördüm, geldim, okumaya :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Deepciğim, üşenmemiş bir dolu yorumlar yazmışsın, çok teşekkür ediyorum valla. Tek tek hepsine cevap yazacağım. Ben daha yeni kalktım çay içiyorum şu anda bir yandan yazıyorum. (çok geç yatıyorum hatta hiç uyuyamıyorum o yüzden :( iyi bir huy değil ama pandemiden beri daha da arttı :(

   Sil
 8. okumaz olaydım Müjde...kadıncağızın halini görünce içim cız filan etmedi resmen darmadağın oldum :-(((

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çok kötü gerçekten. Bir de o anı düşünsene, nasıl acı çekmiştir? Elimize kıymık batsa bağırıyoruz....:(

   Sil
 9. "Yoksa narsist, megaloman, kibirl bir "yaratıcı" fikir oluşur ki, hepsi de insana özgü kusurlar. Bir Tanrı kibirli olmaz hatta kibri sevmez. Gerek yok zaten Tanrı, yaratmış koskoca evreni içindeki molekül kadar insanlar ona ister inansın, ister inanmasın ona ne. Yaratmış, bırakmış bir de kibirli mi olacak? Tanrı'yı "insan" gibi düşünüyorlar. "

  Çok haklısın.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ediyorum Handancığım.
   Çok inceledim, Tanrı'yı "insan" gibi gördüklerinin o kadar çok örneğini buldum ki, kıskançlık gibi, kibir gibi, yok dedikodu yapıyor, yok çöpçatanlık yapıyor, karı, kız tavsiye ediyor..Cennet'i tasvir ediyor içinde çadırlar var...Arabistan'da ne var? Ev yok çadır var..adam kültüründe ne gördüyse onu Tanrı'ya, Cennet'e mal etmiş. Yüzme havuzlu villa var demiyor da çadır..:) ya da hurma ağaçları var çünkü Arabistan'da kivi yok...:)

   Sil
 10. Dinler kesinlikle delilik. Yaratıcı güç, Tanrı, Allah... adı her ne ise O'na inanmaktan bahsetmiyorum. Orası kişinin kendisine kalmış, ister inanır ister inanmaz ama var olan tüm dinler için söylüyorum kesinlikle delilik hepsi! O kadar saçma önermeler, o kadar saçma örnekleri, o kadar saçma hikayeleri var ki... Anlatmakla bitmez maalesef. Zaten okumadan körü körüne inananlara anlatmak de mümkün değil.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Tam olarak ben de böyle düşünüyorum.
   Maalesef haklısınız. Ancak yüz yıllar belki bin yıllar sonra insanların IQ sü de artacak...ve dinler kendiliğinden ortadan yok olacak. Geriye sevgi, akıl, bilim kalacak.

   Sil