4 Aralık 2021 Cumartesi

ÇİN HALKI NASIL EVLERDE OTURUYOR?

2000' de doğan bebekler şimdi 21 yaşında. O yüzden Turgut Özal'ın başbakan olduğu dönemleri bilmezler. Ben o günleri çok iyi anımsıyorum. 

"Japonya olacağız"

demişti de, Gırgır dergisinde karikatürler yapılmıştı. 

Bu da 20 yılın sonunda 

" Çin olacağız."

a geldi! Hani şu kedi, köpek, kurt, böcek ne bulsa yiyen, 200. 000 insanın tabut gibi,15 metre kare içinde, mutfak, tuvalet, yatak yan yana olup, insanın nefes alamadığı, sefilleri oynayan sosyal konutlarda oturanların olduğu Komünist ve dinsiz Çin! Tayyip'in "Çin başardı" dediği Çin işte bu. 

İşte Çin sosyal konutları:


 Tıklayın evlerin içini görün. İngilizce ama bol fotoğraf var)
Çin tabut evleri  (Kaynak: Daily Mail )
17 yorum:

 1. Ben Çince bilmiyorum ama...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kore olsaydı yine bir nebze

   Sil
  2. Rahmetli Atatürk'ün ömrü yetseydi bizi 2. Finlandiya yapacaktı. Nereden çıkartıyorsun diyenlere:
   Okullarda okutulmasını tavsiye ettiği ve çok sevdiği bir kitap var: Beyaz Zambaklar Ülkesinde. Finlandiya'yı anlatan bu kitabı çok sevmiş. Ülkesini ne kadar seviyormuş ki, bizi Arap, Çin, vs. gibi matah olmayan ülkeler gibi değil Finlandiya gibi çağdaş, huzurlu, demokratik, özgürlükçü ülkeler gibi olmaya lâyık görmüş.
   Bazen anketler yapılıyor dünyanın en mutlu vatandaşları hangi ülkede diye. Finlandiya 1. çıkıyor.
   Yolsuzluk yok, rüşvetçilik yok, dincilik hiç yok, kadın siyasetçiler bol bol, onun izinde gitseydik bugün 2. Finlandiya olurduk.
   Şimdi Çin değil Orta Doğu ülkesi olacağız eğer 10 milyon sığınmacı, mülteci, kaçağı geri göndermezsek.

   Sil
 2. Merhabalar.
  Ben de bu haberi Cuma günkü Hürriyet gazetesinde gördüm. Çin gibi ucuz mal üretip bunu Avrupa'ya da ucuzca satacağız, faizle değil üretimle kalkınacağız. Çin'in modeli bu. Ve 6 ay sonra da Allah izin verirse, meyvesini toplayacağız. Söz konusu model alınan üretime nasıl ve ne şekilde geçeceğiz? Pazarı nasıl yakalayacağız? Çin malı diyerek yönümüzü dönüp bakmadığımız ve almadığımız Çin malını kim alır? Çiniler gibi ucuz mal üreteceğiz ve hangi Avrupalı alacak böyle ucuz bir malı Allah aşkına? Parayı verirsen, Çin'in kaliteli malları da var, ama çok pahalı. Senin Çin gibi ucuz ürettiğin malı kim alır ki? Belki Somali...

  Biz pazara daha yakın olmamız hasebiyle Çin'den daha avantajlıymışız. Türkiye'de ucuz malı kiminle ve hangi sermaye ile üreteceğiz? Onun da formülü bulunmuş. Üretimle yabancı sermayenin dikkatini çekecekmişiz.

  "Ölme eşeğim ölme, yaz gelince yonca biçerim." Nebati de yeni ekonomi politikalarının mimarlarındanmış. Bu yeni ekonomi politikaları bizleri ne hale getirdi, görüyoruz.
  Allah sonumuzu hayır eylesin. Bindik bir alamete, gidiyoruz kıyamete.
  Selam ve saygılarımla.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Recep Bey,
   Aynen katılıyorum yorumunuza arkadaşım. İlaveten sanki bu model pek matahmış gibi lanse ediyor! Çin çok matah bir ülke mi? Kedi, köpek, böcek, kurt ne bulsalar yiyen, yoksulun tabut kadar evlerden oluşan dokunsan yıkılacak acayip çirkin, köhne yüksek katlı konutlarda tuvaleti, mutfağı, yatağı hepsi tek odada, tıkış tıkış yaşıyorlar! Vaktiyle fotoğraflarını görmüştüm de "Allah Allah! Dağlara taşlara!" diye tahtaya vurmuştum. Sefalet..sefilleri oynuyorlar. Nebati, Fetöcü, azılı Atatürk düşmanı biri zaten bunlara yamananlardan ne hayır gelir ki?
   Haydi yine deist halimle Amin diyeyim:)
   Çok teşekkürler katkınız için, benden de selamlar, saygılar.

   Sil
  2. Merhabalar.
   Her ne kadar deist olsanız da "Allah'a çok şükür, amin, hayırlısı, Allah izin verirse, maşAllah, inşAllah, çok şükür, vallahi" gibi temenni, dilek, yemin ve dua içerikli lafızları kullanabilirsiniz. Çünkü bunlar artık anonimleşmiş dua, dilek ve temenni kavramları haline gelmiş. Bu lafızları kullanıyorsunuz diye kimse sizi eleştiremez. Çünkü bildiğim kadarıyla deizm tanrıyı inkar etmiyor. İlahi bir varlığı kabul ediyor, sadece dinsel ritüelleri yok. Doğru mu?
   Selam ve saygılarımla.

   Sil
  3. Merhaba,
   Evet zaten kullanıyorum. O kadar kanıksanmış ki, evet; doğru.
   deizm bir yaratıcıya inanıyor yani bu kâinatı bir varlık yaratmış olabilir ama o varlığın öyle dinler, peygamberler gönderdiğine dolayısıyla dinsel ritüellere inanmıyoruz. Ben, deizmin ne olduğunu bilmiyordum bile, mantık yürüterek bir yaratıcının dünyayla hiç ilgilenmediğini, ceylanı aslana acımasızca yedirdiğini, vs. fark ettim. Sonradan baktım ki, benim bu görüşüme "deist" deniyormuş. :)
   Çok teşekkürler
   Selamlar, saygılar

   Sil
  4. Merhabalar.
   Şu anda ben de neye ve nasıl inanıp, hangi yolda yürüyeceğime şaşırmış ve kararsız kalmış durumdayım. Deizmi, ya da deistliği, ya da tüm dinleri tartışacak durumda değiliz. Size sadece bir tek soru soracağım. Siz bir deist olarak "bu kainatı bir varlık yaratmış olabilir" diyorsunuz. Yani bu kainatın bir varlık tarafından yaratılmış olabileceğine de tam olarak inanmış değilsiniz. Burada tereddüttünüz var değil mi? Çünkü bu kainat bir varlık tarafından yaratılmış olsaydı o zaman ceylanı aslana yedirmemek için aslanı yaratmazdı, ya da aslanı da ot yiyen otgiller olarak yaratırdı değil mi? Peki sonradan müslüman olan Avrupalılar var; örnek Danimarkalı Abdulvahid Pedersen, internette TRT1 belgesellerinde nasıl müslüman olduğu ve müslüman olmazdan evvel sırasıyla her dini yaşayarak incelediği anlatılıyor. En sonunda da müslümanlığı benimsiyor ve müslüman oluyor. Abdulvahid Pedersen beni çok etkileyen, sonradan müslüman olmuş bir Avrupalı, Danimarkalı.
   Beni dinlediğiniz için teşekkür ederim.

   Sil
  5. Merhaba,
   Sizin durumunuzda olan yani kararsız kalan, kafasında sorular olanlara da eğer yanılmıyorsam, "agnostik" diyorlar. Ama uzmanı değilim yani öyle aklımda kalmış.

   Şöyle söyleyeyim, hiçbir şey sebepsiz yani kendi kendine olmaz gibi geliyor. Dolayısıyla "büyük patlama / big bang" ile kâinat yaradıldıysa ki, bilimsel olarak şu an elimizdeki en kabul gören teori o. (Tabii bilimin sonu yok 50 yıl sonra bambaşka bir teori de ortaya koyabilirler bilim insanları) bu patlamaya da bir varlık/şey/ yaratıcı sebep olmuş olmalı diye düşünüyorum. Ama emin olamıyorum şu sebepten:

   Hani tüm dinler "Allah'ı kimse yaratmamıştır, kendi kendine var olmuştur" der ya. Çocukken rahmetli babama da sorardım "Allah'ı kim yarattı?" diye o da öyle derdi. "Onu kimse yaratmadı, kendi kendine oldu." O zaman şu var: Koskoca tanrının kendi kendine oluştuğuna inanınca, koskoca kâinat da pekala kendi kendine oluşmuş olabilir.:)

   Yani tabii bilemiyoruz. Şu anda aklımız, bilim bir Allah var mı? Yok mu? Varsa nasıl var oldu? İşte dinler gönderdi mi, göndermedi mi? bilemeyiz. Aslan - ceylan konusunda evet aynen sizin gibi düşünüyorum. Hepsini ot yiyen olarak yaratabilirdi. Böyle güçlünün güçsüzü yediği bir sistem kurmazdı. Şöyle olabilir: Yaratıcı bir yaratıcı olduğunun farkında olmayabilir yani öyle insan gibi duyguları olmayabilir, her dakika trilyonlarca yeni yıldız oluşuyormuş, yani yaratan bir ENERJİ belki. Yaratıyor sadece o kadar. Yani tabii benimki de bir fikir sadece. Eğer varsa bir öteki dünya filan o zaman ölünce anlarız ya da enerjimiz bir ota filan dönüşür, yok oluruz. Bilemiyorum. Emin olmam mümkün değil. Bilimsel olmaz zaten. Belki bambaşka bir açıklaması vardır bilemediğimiz.

   Rica ederim, ben de teşekkür ediyorum.

   Sil
  6. Merhabalar.
   Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Benim durumuma uyan yeni sıfat da "agnostik" güzelmiş. Ben bu kelimenin etimolojisini bir inceleyim bakalım.

   Aklımızı kullanarak mantıklı düşünmek istediğimiz de yollar ayrılıyor. O bize hanif ve tevhid din olarak gösterilen İslam dinini zaten araştırmaya devam ediyorum. Zaten İslam dini bizden taklidi değil, tahkiki iman istiyor. Bizler de atalarımızdan öğrendiğimiz taklidi iman ile değil, bizzat çalışarak, didinerek, araştırarak elde edeceğimiz tahkiki imanla iman etmeliyiz. Artık bu tahkiki iman sonucu nereye varırsa...
   Yorumunuzda verdiğiniz değerli bilgiler ve açıklamalar için ayrıca teşekkür ederim.
   Selam ve saygılarımla.

   Sil
  7. Merhaba, rica ederim. Yani ben de hem deist, hem agnostik gibiyim. İki arada, bir derede kaldım. Agnostik "Bir yaratıcı var mıdır, yok mudur, BİLEMEYİZ" diyen felsefi görüş (yanılmıyorsam)

   Akıl ile din birbirine hiç uymuyorlar. Bunu siz de akıllı biri olarak zaten fark etmişsiniz, etmemeniz de mümkün değil.

   Bir de şunu ekleyeyim:
   Beni ençok din - akıl - mantık çelişkileri düşündürdü. Dinci dediklerimizi görüyoruz. Görmemek için kör olmak gerekir. Sayfamda "Tüm Dinler Çok Yaygın Bir Tür Akıl Hastalığı mıdır?" diye dizi oldu. Her gün yeni bir böyle haberle karşılaşıyorum. Yani dincilerin saçmalıklarını okudukça tabii ki, insan yahu bu kadar da olmaz diyor.
   Ayrıca akıl hastanelerinin yatan koğuşlarındaki hastaların çoğunun "Ben Tanrı'yla konuşuyorum" demesi de insana
   "E, o zaman şimdiye kadar gelmiş geçmiş tüm peygamberler de böyle hastalar olabilir" dedirtiyor.

   Mesela minik şeyler var, geçen gün rastladım tesadüfen. Bir dinci yazmış sayfasında. (Wattpad sitesinnde hem de)
   Demiş ki, "kadınlar kaşlarını alamazlar, alırlarsa günah olur çünkü Alah'ın yarattığına müdahale etmek, karışmak olur ama bacaklarda kılları alabilirsiniz."

   Ahahahaha, ben de cevap yazdım aynen şöyle:
   "Kaşlarını almak günahsa, bacaklarını da almayacaksın, kaşlarını Allah yarattı, bacaklarındaki kılları da aynı Allah yarattı, birine müdahale edip, ötekine etmemek olmaz."

   Nasıl olmuş? :) Cevap yazamadı henüz arada açıp bakıyorum cevap yazmış mı diye:)))
   Yani, koskoca Tanrı'nın işi, gücü yok da, kullarının kaşını alıp almamasıyla uğraşacak! Gerçekten uğraştıysa o zaman bacaklar da kıllı gezeceğiz. Yok öyle çelişki. Ayrıca koskoca Tanrı, insanın bıyığı, kaşıyla uğraşıyor ama 3 aylık bebeğin tecavüze uğramasına karışmıyor! Bu nasıl çelişki? Kaşıma gelene kadar ne kötülükler oluyor dünyada!

   Neyse başınızı ağrıtmayayım. Yoksa daha ne çelişkiler yazarım. Yaz, yaz bitmez.
   Çok teşekkür ediyorum ben de.
   Selamlar, saygılar.

   Sil
 3. Bir Çin olmamız eksik kalmıştı 😒

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çocuk oyalar gibi bir süre de bununla oyalayacak.
   Ne yaptığını bilmiyor, parayı pul etti, millet isyanlarda, ya CEHAAAPEE, Bay Kemalll artık pek ilgi çekmiyor.
   Yeni bir şey bulsam diyor "Çin olacağız" ı buldu gerçi onda o akıl da yoktur, kendisi kadar cahil danışmanlarından biri bulmuştur. İmam Hatip mezunu zır cahili 20 yıl ülkenin başına koyduk sonuç ne oldu gördük.

   Sil
 4. Bütün siyasi fikirleri es geçip küçücük odalarda yaşayan o insanların hayatına şaşıyorum. Bu duruma alışmış görünseler de benim için hiç de alışıldık bir durum değil. Her zaman hayret veren bir olay çıkarabiliyor dünya.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sormayın ya, kâbus gibi bir ev! Ev demeyeyim de şey diyeyim hatta. Klozetin yanında yemek yapıyorlar. Sokakta yatmak bence bundan iyidir.

   Sil